אקסלמד השלימה גיוס ראשוני של 115 מיליון דולר לקרן שלישית של מכשור רפואי

משפחת ארקין שמחזיקה ב-51% מהשותפות המוגבלת בקרן אקסלמד 2, יחד עם חברת מגדל שמחזיקה ב-49% מהשותפות, השקיעו מעל 50% מהסכום ■ את היתרה השקיעו משקיעים מוסדיים ופרטיים ■ הקרן החדשה תתמקד באסטרטגיית השקעה המבוססת על מודל שאקסלמד פיתחה

יורם גביזון

קרן אקסלמד, המנוהלת על ידי ד"ר אורי גייגר, השלימה גיוס ראשוני של 115 מיליון דולר ממשקיעים ישראליים לקרן שלישית בתחום המכשור הרפואי.

משפחת ארקין שמחזיקה ב-51% מהשותפות המוגבלת בקרן אקסלמד 2, יחד עם חברת מגדל שמחזיקה ב-49% מאקסלמד 2, השקיעו לדברי גייגר מעל 50% מהסכום שגויס. את היתרה השקיעו משקיעים מוסדיים ופרטיים.

ד"ר אורי גייגר, מנהל הקרן
ד"ר אורי גייגר, מנהל הקרןצילום: עופר וקנין

אקסלמד 3 מתכננת להשלים עד דצמבר 2016 לכל המאוחר, גיוס של 250-300 מיליון דולר לקרן החדשה - כשאת היתרה מתכננת אקסלמד לגייס גם ממשקיעים זרים, תוך ניצול הטבת המס למנהלי קרנות שמנהלים כסף עבור משקיעים זרים.

גייגר אמר שמגדל הגדילה משמעותית את חשיפתה לקרן על בסיס תשואה נטו של 29% (לאחר דמי ניהול ודמי הצלחה לשותף הכללי בקרן) שרשמה על השקעתה באקסלמד 2 ב-2011. לדברי גייגר, הקרן החדשה תתמקד ב-2 אסטרטגיות לנתיבי ההשקעה; זיהוי פתרונות חדשניים בתחום המכשור הרפואי שנותנות מענה לבעיות רפואיות גדולות, והקמת חברות שיפתחו וימסחרו אותן.

האסטרטגיה השנייה מבוססת על מודל הפלטפורמה שאקסלמד פיתחה: השקעות בחברות מכשור רפואי אמריקאיות שמחזיקות במערכי שיווק ומכירות של 30 מיליון דולר לשנה לפחות, והשבחתן לחברות מהירות-צמיחה על ידי מיזוגן לחברות בעלות טכנולוגיות חדשניות שפותחו בעיקר בישראל.

אקסלמד יישמה בהצלחה מודל זה על חברות כמו אנדוצ'ויס שמוזגה עם Peer Medical הישראלית בהובלת אקסלמד ב-2013 והונפקה ב-2015 בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 378 מיליון דולר, וכן ב-Volcano, בה השקיעה אקסלמד ב-2014 ונמכרה לפיליפס העולמית בדצמבר 2014 ב-1.2 מיליארד דולר.

גייגר אמר שהקרן החדשה בניגוד לקודמתה לא תשקיע יותר במודל השכיח של קרן הון סיכון שאינה משפיעה על ניהול חברת המכשור הרפואי שבו היא משקיעה. לטענתו, בהסתמך על הרקורד המועט של חברות מכשור רפואי ישראליות שנמכרו לפי שווי משמעותי בשנים האחרונות, יש סיכוי אפסי שחברת מדטק ישראלית תפרוץ כחברה עצמאית לשוק העולמי ותימכר לפי שווי של 500 מיליון דולר עד מיליארד דולר.

גייגר הוסיף כי אקסלמד 2 מעורבת ב-3 מו"מ על עסקות של חברות בתיק ההשקעות שלה עם משקיעים אסטרטגיים. לדבריו הקרן החדשה מיהרה להשלים את הגיוס הראשוני משום שהיא בוחנת כמה עשרות חברות ואף שכרה בנקי השקעות לצורך  ניהול המו"מ להשקעה בחלקן. משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות' ייצג את הקרן בהקמתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker