תל אביב ננעלה בירידות: חלל צנחה 5%; אלון רבוע כחול זינק 17%

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו בכ-0.5% וב-0.4% בהתאמה ■ מדד תל בונד שקלי טיפס ב-0.19%, על רקע מדד נובמבר הנמוך ■ לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב, הדולר התחזק ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 3.8780 שקלים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

המדדים המובילים בבורסת תל אביב נננעלו הערב (ד') בירידות, בהובלת מניות הנדל"ן והאנרגיה, וזאת למרות עליות השערים שנרשמו אמש בוול סטריט והמדד השלילי, שתומך בהמשך מדיניות ההרחבה המוניטארית מצד בנק ישראל. הערב צפויה להתפרסם החלטת הריבית בארה"ב, ולפי הערכות - הבנק המרכזי בארה"ב יעלה את הריבית - לראשונה מאז 2008.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו בכ-0.5% וב-0.4% בהתאמה. מדד הבנקים ירד ב-0.8%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-1.5%. מדד הנפט והגז  נחלש ב-1.3%, בהמשך לירידות בימים האחרונים; ומדד ת"א תקשורת עלה ב-0.2%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.34 מיליארד שקל.

בלטו במסחר: מניית חלל תקשורת, שאיבדה כ-5% בעקבות אובדן הקשר עם לוויין "עמוס 5" והשלכותיו. כלל ביטוח ירדה בכ-4.5%, והחברה לישראל ירדה ב-3.4%.מנגד, פריון התחזקה ב-8%, ואל על עלתה ב-4% לאור הירידה במחירי הנפט. מחוץ לת"א 100, כיטוב פארמה ירדה ב-11.5%, ואלון רבוע כחול זינקה 17%, על רקע הפרסומים כי אשת העסקים יפית גרינברג (ג. יפית) גיבשה קבוצת משקיעים ומנהלת משא ומתן לרכישת רשת המזון העירונית מגה בעיר.

בגזרת איגרות החוב הקונצרניות, מדדי התל בונד נרשמים ירידות שערים קלות. תל בונד 20 ירד ב-0.02%; תל בונד 40  השיל 0.08%; תל בונד 60 נחלש ב-0.05%. מדד תל בונד שקלי טיפס ב-0.19%, על רקע מדד נובמבר הנמוך.

איגרות החוב של חברת הבניה מצלאוי סבלו היום מלחץ רב. חברת מידורג הפחיתה את דירוג האשראי ברמה אחת ל-Ba1 - רמת דירוג ספקולטיבית, כלומר מחוץ לדירוג ההשקעה. האג"ח של מצלאוי איבדו עד 8.5%, והן נסחרות כעת בתשואות לפדיון של עד 17.8%, המגלמות את חשש השוק, כי החברה תתקשה לעמוד בפירעון חובותיה.

בגזרת האג"ח הממשלתיות, נרשמות עליות שערים; אג"ח שקלית מסוג שחר שמועד פדיונה באוקטובר 2026 עלתה ב-0.17% והתשואה עליה ירדה ל-2.23%. אג"ח צמודת מדד מסוג גליל שמועד פדיונה בשנת 2025 עלתה ב-0.25%, והתשואה עליה ירדה ל-0.65%.

בשוק המט"ח, לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב, הדולר התחזק ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 3.8780 שקלים. היורו נחלש ב-0.13% ושערו היציג נקבע על 4.2356 שקלים. במקביל, היורו נסחר לפי שער של 1.09 דולרים ליורו אחד.

במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל ציינו כי "הדולר-שקל מטפס לעבר 3.87 וזאת כאשר בשוק מתחממים לקראת אירוע השיא הערב, החלטת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב. לאחר שבימים האחרונים בשוק העדיפו לנקוט מעט זהירות לקראת ההחלטה, נתוני האינפלציה שפורסמו אמש, והיו הגבוהים ביותר מאז מאי 2014, החדירו שוב במשקיעים ביטחון כי הבנק הפדרלי יממש את הבטחתו ויעלה היום את הריבית.

"ההחלטה הערב צפויה לעורר תנודתיות רבה בשוק המט"ח, אך יש לזכור כי מדובר בשבוע לפני חג המולד, והמשקיעים יעדיפו שלא להסתכן בחשיפת יתר רגע לפני שכולם פורשם לחופשתם", הוסיפו ב-FXCM.

דרמה בצמרת הכלכלית הישראלית

דרמה מתחוללת בצמרת הכלכלית הישראלית: בשבועות האחרונים הפעיל שר האוצר, משה כחלון, לחצים לא מבוטלים על נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, כדי שתעלה את הריבית במשק. תחילה הלחצים היו בחדרי חדרים, וכשהם לא הועילו, הם נהפכו ליותר ויותר גלויים. פלוג הבינה את השר, שרוצה להוריד את מחירי הדיור, אך דחתה את כל הלחצים על הסף.

במקביל, אמש פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, המעיד על המשך הדיפלציה במשק. מדד נובמבר ירד ב-0.4% בהשוואה לחודש אוקטובר, והגיע לרמה של 99.2 נקודות לעומת 99.6 נקודות בחודש הקודם, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בנתון מפתיע, שכן הכלכלנים ציפו שהמדד ינוע בין עלייה של 0.1% לירידה של 0.2%.

מתחילת השנה ירד המדד הכללי ב-0.9%, כשהמדד ללא סעיף הדיור ירד ב-1.6%. המדד ללא סעיף ירקות ופירות ירד ב-1.3%, והמדד ללא סעיף אנרגיה, דווקא עלה ב-0.1%. ב-12 החודשים האחרונים (נובמבר 2015 לעומת נובמבר 2014), ירד המדד ב-0.9%. המדד ללא דיור ירד ב-1.7%, והמדד ללא ירקות ופירות ירד ב-1.2%.

מניות בולטות במסחר

אלביט מערכות זכתה בחוזה להספקת מערכות הגנה מבוססת אינפרה אדום מסוג C MUSIC ליישומים אזרחיים בהיקף של 26.5 מיליון דולר. המערכות שיותקנו על גבי מטוס סילון רחב גוף יסופקו ללקוח ממדינה באסיה פסיפיק בשנתיים הקרובות. מערכת ה-C MUSIC היא מערכת הגנה מתקדמת שמשתמשת בטכנולוגית סיב לייזר להגנה על מטוסים בגודל בינוני וגדול מפני טילי כתף קרקע אוויר מונחי חום שמוכרים בשם MANPADS.

איזיצ'יפ עידכנה היום את המשקיעים כי לא קיבלה הצעת רכש, שתהווה אלטרנטיבה למיזוג עם חברת מלאנוקס. זאת, בתום תהליך של חודש שבמסגרתו חיפשה איזיצ'יפ רוכשת שתיתן הצעה אטרקטיבית יותר. החברה תערוך שיחת ועידה מחר ב-17:00 שעון ישראל.

כלל ביוטכנולוגיה הודיעה  כי Neon Therapeutics, המוחזקת על ידה בשיעור של כ-8%, החלה בשיתוף פעולה עם Bristol-Myers Squibb לביצוע ניסוי קליני המשלב את החיסון לסרטן המותאם אישית המפותח על ידי Neon. הניסוי, שצפוי להתחיל בשנת 2016, ינוהל על ידיNeon  ויבחן בטיחות, סבילות ויעילות ראשונית של התרופה בחולים המטופלים ב-Opdivo במגוון אינדיקציות.

אנלייט ומגדל מקימות מיזם משותף להשקעות באנרגיה מתחדשת בחו"ל בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקל. גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט: "אנו מאמינים כי מהפכת האנרגיה המתחדשת בעולם, אשר קיבלה תאוצה נוספת בוועידת האו"ם בפריז בימים אלה, טומנת בחובה פוטנציאל גדול עבור החברה לפעילות מוגברת בשוק הבינלאומי".

ברם תעשיות מפעילה את המפעל החדש בארה"ב. החברה קיבלה הזמנה לייצור לשנתיים בהיקף של 5 מיליון דולר לתקופה של כ- 24 חודשים עם צד שלישי בלתי קשור. ברם תייצר עבור המזמין, במפעלה שבג'ורג'יה, מוצרים בטכנולוגיית הזרקה, בתמורה לסך כולל של כ-5 מיליון דולר אשר תשולם במהלך תקופת ההסכם.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker