אדוארדו אלשטיין ואנשיו מונו לדירקטוריון נכסים ובניין - רפי ביסקר עזב

אלחנדרו אלשטיין - אחיו של בעל השליטה, אדוארדו אלשטיין - ימונה כסגן יו"ר הדירקטוריון ■ ביסקר הוא מקורבו ושותפו של נוחי דנקנר, בעל השליטה הקודם בקבוצת אי.די.בי ואחד משרידי ההנהלה הקודמת

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשנתיים לאחר רכישת השליטה בקבוצת אי.די.בי המקרטעת, אדוארדו אלשטיין ואנשיו נכנסים לדירקטוריון נכסים ובניין – זרוע הנדל"ן של הקבוצה. אמש החליט דירקטוריון נכסים ובנין, פה אחד, למנות את אלשטיין ליו"ר הדירקטוריון. אלשטיין יחליף את רפי ביסקר, היו"ר הנוכחי, שהודיע לפני חודש וחצי על התפטרותו.

במקביל למינוי היו"ר החדש, אלחנדרו אלשטיין – אחיו של בעל השליטה – ימונה כסגן יו"ר הדירקטוריון וכדירקטור, ויחליף את ארי ראב"ד, שיסיים את תפקידו. עוד במסגרת סבב המינויים, הוחלט כי מנכ"ל דיסקונט השקעות הנכנס, גיל שרון, ימונה כדירקטור חליפי לאלשטיין, וניקולס בנדרסקי - שמכהן בין היתר כדירקטור בבית ההשקעות אפסילון, יכהן כדירטקור חליפי לאלחנדרו אלשטיין.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

ביסקר, מקורבו ושותפו של נוחי דנקנר, בעל השליטה הקודם בקבוצת אי.די.בי, ואחד משרידי ההנהלה הקודמת - התפטר בתחילת נובמבר מתפקידיו כיו"ר קמעונאית המזון שופרסל, אף היא מקבוצת אי.די.בי, ומנכסים ובניין, וזאת לאחר תקופה של 12 שנים. ביסקר פורש בתיאום עם אלשטיין.

ביסקר החל לכהן כיו"ר נכסים ובניין ביולי 2003. בתקופת כהונתו עלתה מניית נכסים ובניין בכ-115% (תשואה מתואמת דיווידנד). עלות שכרו ב-2014 הסתכמה בכ-3 מיליון שקל, שכללה מענק של 911 מיליון שקל (לא כולל עלות שכר נוספת של כמיליון שקל בשופרסל). לאורך השנים, עלות שכרו בקבוצת אי.די.בי הרקיעה ליותר מ-50 מיליון שקל.

ביסקר ניהל את נכסים ובניין בימים שבהם ביצעה את השקעה הכושלת בקרקע של מלון פרונטיר בלאס וגאס, שהביאה את נכסים ובניין (25%) – ביחד עם השותפות אי.די.בי פתוח (25%) ואלעד גרופ של יצחק תשובה (50%) – לבצע מחיקות ענק בהיקף של מאות מיליוני דולרים. ההשקעה הכושלת העיקה על נכסים ובניין לאורך השנים – ופגעה בתוצאותיה.

עם זאת, במהלך כהונתו של ביסקר נהנתה נכסים ובנין משגשוג של פעילות הנדל"ן המניב, ושווי השוק שלה גדל בהתמדה ל-1.7 מיליארד שקל. החברה אף רכשה במהלך 2009 (ביחס עם כור) את בניין HSBC בשדרה החמישית בניו יורק בתמורה לכ-330 מיליון דולר. מאז הרכישה, שווי הנכס עלה בהתמדה, כששוויו, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, הוערך בכ-820 מיליון דולר. הבניין נחשב כיום לאחד מהנכסים האיכותיים בפורטפוליו החברה.

נכסים ובנין, שמנוהלת על ידי סגי איתן, מחזיקה בנכסים מניבים בהיקף של 1,068,000 מ"ר בישראל, בתפוסה של 97% ונכסים מניבים בחו"ל, שהעיקרי שבהם – כאמור - הינו בניין HSBC. החברה אף יוזמת ומשווקת פרויקטים של נכסים מניבים בהיקף של כ-150,000 מ"ר; ולה עתודות קרקע בישראל לנדל"ן מניב בהיקף של כ-700,000 מ"ר. הקבוצה אף בונה שכונות מגורים בישראל ובשתי ערים בהודו.

את הרבעון השלישי של 2015 סיימה נכסים ובניין ברווח של כ-40 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח של 9 מיליון שקל ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הצליחה החברה להכפיל את רווח הנקי לכ-162 מיליון שקל, כשחלקו הגדול של הרווח נבע משערוכי נדל"ן חיוביים. הרווח העלה את ההון העצמי של החברה לכ-1.7 מיליארד שקל, בדומה לשווי השוק בבורסה. נכון לסוף הרבעון השלישי, לחברה יתרות נזילות גבוהות של כ-2.3 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker