המנהל המיוחד לנכסיו של יוסף גרינפלד יתמנה לדירקטור בחברותיו הפרטיות

השופט איתן אורנשטיין נעתר לבקשתו של עו"ד עופר שפירא, המנהל המיוחד לנכסיו של גרינפלד, להורות על הרחבת סמכויותיו - כך שיהיו לו זכויות הצבעה בחברות הפרטיות שבבעלות גרינפלד

עו"ד עופר שפירא, המנהל המיוחד לנכסיו של יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בחברות קרדן אן.וי וקרדן יזמות הציבוריות, יתמנה כדירקטור בחברות הפרטיות של גרינפלד — כך קבע אתמול השופט איתן אורנשטיין, סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב.

בכך נעתר אורנשטיין לבקשתו של שפירא להורות על הרחבת סמכויותיו, ובין היתר לאפשר לו להפעיל זכויות הצבעה בחברות הפרטיות שבבעלותו המלאה של גרינפלד, ולאסור על גרינפלד מקבלת החלטות בחברות הפרטיות ללא הסכמה מראש בכתב של המנהל המיוחד. המהלכים הללו נעשים במקביל להליך המשפטי להכרזה על גרינפלד כפושט רגל.

יוסף גרינפלד
יוסף גרינפלדצילום: מוטי קמחי

אורנשטיין הדגיש בהחלטתו כי התברר לו שגרינפלד מתוגמל באופן קבוע על ידי קרדן באמצעות כספים שמגיעים לחברות הפרטיות שלו — בלי שיש למנהל המיוחד יכולת מעקב על כך. בהקשר זה התברר, בין היתר, כי גרינפלד מקבל שכר קבוע בהתאם להסכם למתן שירותי ייעוץ שנערך בינו לבין יבואנית כלי הרכב UMI בתמורה ל–50 אלף שקל לחודש — באמצעות חברת טלרומית הפרטית (שדרכה הוא מחזיק במניות קרדן אן.וי וקרדן יזמות). זאת, בנוסף לשכר קבוע ומענק שנתי שהוא מקבל מקרדן, כשבאחרונה שולמו לו 262 אלף שקל. הדברים הגיעו לידי כך שהכספים שמועברים לגרינפלד מופקדים בחשבונה של אשתו.

"בחברות הפרטיות 
רב הנסתר על הנגלה"

עו"ד עופר שפירא
עו"ד עופר שפיראצילום: עופר וקנין

עו"ד שפירא מונה למנהל המיוחד לנכסיו של גרינפלד על ידי בית המשפט — לאחר שלאומי היה הראשון מבין הבנקים הנושים שהגיש בסוף מארס האחרון, באמצעות שפירא, בקשה למתן צו כינוס לנכסי גרינפלד והכרזה עליו כפושט רגל עקב חובות של 110 מיליון שקל. החוב נבע מהלוואות שניתנו לגרינפלד ולחברות שבבעלותו המלאה, שבהן טלרומית אחזקות פיננסיות וטלרומית יזמות.

בבקשה שהגיש לבית המשפט, טען שפירא כי גרינפלד ממשיך לפעול בקבוצת קרדן מכוח אחזקותיו בחברות הפרטיות, באופן שיש בו כדי ליצור חשש לפגיעה בשווי נכסיו. המנהל המיוחד טען עוד כי גרינפלד ממדר אותו ממידעים ומתעלם מקיומו של צו כינוס. לדברי שפירא, גרינפלד ממשיך בפעילות שגרתית בקבוצת קרדן, תוך שהוא מוצג על ידי כל מי שקשור לפעילות קרדן כגורם שמוסמך בלעדית לפעול מטעם החברה מכוח אחזקותיו בטרומית.

גרינפלד התנגד לבקשה, וטען כי מסר למנהל המיוחד מידע מלא ודיווח לו על כל החברות הפרטיות והציבוריות שיש לו זכויות בהן. הוא אף טען כי כניסת שפירא לחברות הפרטיות, במטרה לפקח, להשגיח ולהתערב בפעילות השוטפת של קבוצת קרדן — תגרום לקבוצה נזק תדמיתי גדול, מעבר למה שכבר נגרם לה. הדבר אף יפגע, לטענתו, ביכולת השאת התמורה לנושיו.

ביום ראשון התקיים בבית המשפט דיון במעמד הצדדים, ובסיומו קבע אורנשטיין כי יש לקבל את עמדת המנהל המיוחד. אורנשטיין הדגיש כי "בהבדל מקרדן הציבורית שחייבת בחשיפת מידע לציבור, בחברות הפרטיות רב הנסתר על הנגלה". לדבריו, המנהל המיוחד שפירא ממודר מכל המתרחש בחברות הפרטיות.

כמו כן, לדברי אורנשטיין, שפירא ממודר מהסכם העקרונות והמשא ומתן עם גיל דויטש ורוני בירם, שסיכמו לפני כמה חודשים עם בעלי שליטה אחרים בקרדן כי במידה ומניותיו של גרינפלד בקרדן יזמות אכן יימכרו — הן יירכשו על ידי השניים, שיצטרפו לגרעין השליטה בקרדן יזמות. "לא ניתן לשלול שלכל אלה עלולה להיות השפעה גורלית על שווי החברות הפרטיות, וכתוצאה מכך על רכושו של גרינפלד", הוסיף השופט.

המהלכים הללו מתבצעים לאחר שביולי האחרון נכשל משא ומתן שניהל שפירא עם גרינפלד לגבי הסדר למחיקה ופריסה של חלק מהחוב, בהיקף של כ–350 מיליון שקל — שגרינפלד חייב לבנק לאומי (כ–110 מיליון שקל), בנק הפועלים (כ–110 מיליון שקל), בנק אגוד ולנושים פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker