הבורסה ממשיכה להצטמק: 575 חברות בסוף הרבעון השלישי - קיטון של 28% לעומת 2008

חברת המידע העסקי CofaceBdi: מתחילת השנה, 22 חברות חדשות נרשמו - 43 נמחקו ■ אחת מכל שבע חברות בבורסה נושאת הערת "עסק חי" ■ תהילה ינאי: "הבורסה מתקשה למשוך חברות גדולות ויציבות, המעדיפות את הנזילות והיוקרה של ניו יורק"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מספר החברות הבורסאיות – שקטן בהתמדה במהלך השנים האחרונות - ממשיך להצטמק, כך עולה מבדיקה שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi לסיכום עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2015.

נכון לסוף אוקטובר, 575 חברות רשומות בבורסה (חברות שהנפיקו אג"ח או מניות), ירידה של 4.1% בהשוואה ל-600 חברות בסוף 2014, וקיטון של 28% לעומת 801 חברות ב-2008. מתחילת השנה, 22 חברות חדשות נרשמו בבורסה, אך 43 חברות נמחקו.

הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

"מנתוני מספר החברות הנסחרות אנו למדים כי הבורסה מתקשה למשוך למסחר בתל אביב חברות גדולות ויציבות, כאלו שמעדיפות את הנזילות והיוקרה הקשורות למסחר בבורסות ניו יורק והנאסד"ק", אמרה תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת  CofaceBdi. "בנוסף לכך, חלק גדול מהחברות בתל אביב עדיין מתמודד עם קשיי הסדרי החוב הגדולים שהיו בשנים האחרונות, מה שהוביל לאי עמידה בכללי המסחר ומחיקתן מהבורסה".

עוד עולה מבדיקת CofaceBdi, כי מספר החברות שלדו"חותיהן ברבעון השלישי של 2015 צורפה הערת "עסק חי" הסתכמה ב-66 מתוך 564 החברות שדיווחו על התוצאות, שיפור לעומת רבעון הראשון של השנה, שבו 77 חברות צירפו לדו"חות הכספיים הערת "עסק חי".

הערת "עסק חי" מוצמדת לדו"חות הכספיים על ידי משרד רואה החשבון המבקר. ההערה היא מעין "תמרור אזהרה" המלמד שהחברה עלולה שלא לשלם את מלוא חובותיה או שמניותיה עלולות לאבד מערכן בטווח הזמן הקצר. ההערה מופיעה בדרך כלל כאשר לחברה אין מספיק מקורות לשלם את חובותיה השוטפים.

מנתוני CofaceBdi עולה כי שיעור החברות הגדול ביותר עם הערת "עסק חי" מגיע מתחום הביומד, והוא עומד על 36%, בדומה לרבעון הראשון של 2015. הענף השני עם השכיחות הגבוהה ביותר של הערות "עסק חי" הוא הנדל"ן והבינוי עם 17% מהחברות. בענף ההשקעה והאחזקות 15% מהחברות נושאות הערת "עסק חי", ובענף חיפושי הנפט השיעור עומד על 11%. בענף הטכנולוגיה עומד השיעור על 9%, מסחר ושירותים 8% ו-5% מהחברות בענף התעשייה פרסמו את ההערה.

"אנחנו מזהים מגמת שיפור בשיעור החברות שלדו"חותיהן הוצמדה הערת 'עסק חי', אולם עדיין מדובר בנתון מדאיג מבחינת הסיכון למשקיעים, כאשר בערך אחת מכל 8 חברות בבורסה נמצאת בסכנת קריסה מיידית, במיוחד בענף הביו-מד, שבו החברות עדיין אינן מייצרות הכנסות משמעותיות ומצפות להבשלת פיתוחים טכנולוגיים", הוסיפה ינאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker