רשות ני"ע ומנכ"ל ודירקטוריון אלפא פלטיניום נתבעים להחזיר לקופת הפירוק 8 מ' ש'

לדברי המפרקים, הרשות מואשמת כי איפשרה לחברת הקרנות לפעול ובכך לא עצרה את הנזק למשקיעים, והדירקטוריון אישר תוכנית עסקית שהיתה אמורה לייצר גירעון של 14 מיליון שקל והסתמך על הבטחת בעל השליטה להזרמת כספים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המפרקים של אלפא פלטיניום קרנות דורשים משומרי הסף של החברה, ביניהם רשות ניירות ערך, להשיב לקופת הפירוק של החברה כ-8 מיליון שקל.

ברשימת הנתבעים אותה הגישו עו"ד אמיר פלמר ואביתר קרמר לשופט אילן שילה מבית המשפט המחוזי בתל אביב ניתן למצוא גם את המנכ"ל, יוסי הרשטיק, יו"ר הדירקטוריון, שי ברק, הדירקטורים ערן נוטע ושלמה מרציאנו גרנות והדירקטורים החיצוניים: שאול גלעד, שרית גולנדר קדרי, חברת הפניקס שביטחה את כולם בפוליסה בשווי של מיליון דולר, המבקר הפנימי, רו"ח גיא מונרוב ורואה החשבון, יוראי אביאל.

לטענת המפרקים, כלל שומרי הסף אישרו לחברה לנהל פעילות גירעונית, ואף אחד מהם לא מנע את הפיאסקו בו קרסה פעילות אלפא פלטיניום תוך גרימת נזק למשקיעים.

בבקשה הם מתארים איך גויסו ממשקיעים שונים 2.5 מיליארד שקל לפעילות הקרנות. מתוך סכום זה כ-2 מיליארד שקל נוהלו בקרן כספית ללא גביית דמי ניהול כדי למשוך לקוחות חדשים אסטרטגית ניהול, שגרמה להפסדים כוללים של 4.9 מיליון שקל (פעילות שהיתה צפויה להוביל להפסד כולל של 14 מיליון שקל בשנתיים).

עמי סגל
עמי סגלצילום: עופר וקנין

המפרקים מסבירים לבית המשפט כי שומרי הסף הסתמכו על הבטחת בעל השליטה, עמי סגל, להזרים כסף לחברה, ולא דאגו כי בחברה יהיה קיים כדרוש בחוק הון עצמי נזיל של 900 אלף שקל. לטענתם, הם גילו כי למעשה אותה כרית של הון עצמי היתה בכלל ניירות ערך של קרנות זרות הרשומות בברמודה ונסחרות באירלנד, כך שאין להם כל ערך כי הם אינם סחירים.

בבקשה טוענים המפרקים כי "לא זו בלבד שפעילותה של החברה נמכרה בנזיד עדשים, אלא שגם אותו הון עצמי מינימלי ראשוני שהושקע בניירות הערך של בעל השליטה בקרנות בברמודה הסתבר כניירות חסרי ערך באופן שאף בכך לא נמצא מזור ולו חלקי לנזקים שנגרמו".

לגבי מבקר הפנים, טוענים המפרקים כי לא מצא כל חריג בכך כי אין כרית ביטחון נזילה וכי לא התריע על הבעייתיות הגלומה בהון עצמי של נייר ערך של קרן גידור בחו"ל. כנגד רואה החשבון של החברה הם טוענים שהיה מעורב ושקוע כל כולו בעסקיו של בעל השליטה, לרבות בכל הקשור לקרנות הזרות מברמודה אשר ניירות הערך שלה היווה את ההון העצמי של החברה וכי ידע כי אותם ניירות ערך חסרי כל ולא ניתן להנזילם. את רשות ניירות ערך הם מאשימים כי נתנה גושפנקא חוקית לפעילותה של אלפא פלטיניום ולא מנעה מהחברה לנהל קרנות נאמנות – אישור שהיה מונע את הנזק שנגרם.

רשות ניירות ערך טענה בתגובה כי אין זה מתפקידה לשמור על נושי הקרן כי אם על ציבור המשקיעים. עוד נטען כי אינה יכולה לדרוש שההון העצמי של הקרן יהיה נזיל והיא אינה מצגיה דרישות ביחס לדרכי ההשקעה של הנכסים כנגד ההון העצמי, שכן דרישה כזו אינה עולה בקנה אחד עם הדין. עוד ציינה כי המפלט שקיבלה הרשות מחשבון החברה בבנק מזרחי המספק פרטים על אודות ה-ETF - בו הושקעו הכספים נבעה המסקנה כי השווי הרשום במאזן הבוחן תום את השווי כמוצג באסמכתאות, וכי יתר המסמכים שקיבלה מבעל השליטה הניחו את דעתה בנוגע לדרישות ההון העצמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker