המסחר בבורסה הסתיים בירידות: אי.די.בי ואפריקה צנחו לקראת היציאה מת"א 100

ת"א 25 ות"א 100 ירדו ב-0.5% ■ אפריקה ואי.די.בי פיתוח איבדו 10% ■ מדד הגז והנפט ירד בהובלת דלק קידוחים ■ פרוטרום זינקה ב-11%

אורי תומר
אורי תומר

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים היום בירידות של 0.5% במדדים המובילים, על רקע פתיחה שלילית בוול סטריט. לאחר יום של תנודות קלות, נרשמו לקראת סוף המסחר נפילות דרמטיות בשערי כמה מהמניות שייגרעו מחר ממדד ת"א 100.

מדד ת"א 25 סיים את היום בירידה של 0.5%, וכך גם מדד ת"א 100 - לאחר שהשניים איבדו אתמול 2.5%.

מדד ת"א בנקים ירד ב0.5%. מדד מניות הנדל"ן של הבורסה בתל אביב, נדל"ן 15, ירד ב-0.6%. מדד ת"א ביומד ירד ב-2.1%.

מדד ת"א נפט וגז איבד היום 4.3% - בהובלת דלק קידוחים, ואבנר שנפלו ב-6%. מניית פרוטרום זינקה ב-10.5% בעקבות הודעה על רכישת חברות באוסטריה וגרמניה והעלאת תחזית המכירות.

מניית אפריקה ומניית אי.די.בי פיתוח צנחו ב-10% לקראת יציאתן ממדד ת"א 100. פלוריסטם ופרוטליקס, שיעזבו גם הן את המדד, ירדו ב-5.3% וב-4.3% בהתאמה.

המסחר בשוק האג"ח התנהל בירידות קלות. מדדי תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 ירדו  בכ-0.3%-0.2% ומדד תל בונד שקלי ירד ב-0.2%.

מחירה של איגרת חוב ממשלתית שקלית לעשר שנים מסוג שחר ירד ב-0.24%, והתשואה לפדיון שלה עלתה ל-2.15%. מחירה של אג"ח צמודה לעשר שנים ירדב-0.43%, והתשואה לפדיון שלה טיפסה ל-0.77%.

הדולר היציג נחלש ב-0.1% מול השקל, והיורו התחזק מול השקל בשיעור דומה. 

בית השקעות טופ אלפא: "ההמתנה לקראת החלטת הריבית בארה"ב וירידת מחיר הנפט בעולם, שמעלה ספקות לגבי כושר החזרת החוב של חברות האנרגיה, הביאו בימים האחרונים ללחץ בשוק האג"ח הקונצרניות - ובעקבות כך לעליית תשואות".

בית ההשקעות פריים ברוקר: "הסוחרים ברחבי העולם דרוכים לקראת החלטת הריבית הקריטית של הבנק הפדרלי האמריקאי ביום רביעי ונכון להיום מתמחרים את הסיכוי להעלאת ריבית ב-85%. מעבר להחלטה הצפויה – המשקיעים ירצו לדעת כיצד בבנק המרכזי של ארה"ב רואים את הריבית ב-2016. התוצאה האופטימלית לשווקים תהיה העלאת ריבית לצד רמזים להעלאות ריבית נוספות בשנה הקרובה. נכון להיום, בשווקים לא צופים העלאת ריבית נוספת לפחות עד אמצע 2016.

"החלטת הריבית היא חשובה ביותר עבור המטבע האמריקאי שאיבד גובה בתקופה האחרונה לעומת המטבעות המרכזיים בעולם. המסחר של השנה האחרונה לימד אותנו כי הבנק המרכזי האירופי מתערב במסחר כאשר הדולר נסחר מעל רמה של 1.13 דולר ליורו – וזאת נחשבת לרמה הקריטית מצד הבנק המרכזי".

אלעד שמש, סמנכ"ל הברוקראז' של Colmex: "לאחר סיום האיום של השבוע הקודם בשווקים העולמיים, פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט מסתמנת כקריטית. בחדרי העסקאות ניתן לזהות התמתנות במחירי פרמיות הסיכון, מה שמעלה את ההסתברות כי התיקון האלים נמצא מאחורינו, לפחות עד הודעת יו"רית הבנק הפדרלי האמריקאי ג'נט ילן ביום רביעי על גובה הריבית. אחת הסיבות העיקריות למפולת בימים האחרונים, מלבד מחירי הנפט, היא חוסר הוודאות של הסוחרים בדבר הודעת הנגידה בנוגע להמשך מדיניות הריבית. במציאות שבה העלאת הריבית תהיה נמוכה מרבע אחוז או לחלופין, תידחה, סביר כי נראה ריצה חוזרת של הסוחרים לכיסוי פוזיציות שורט רבות אשר נפתחו בסוף השבוע".

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker