אקסלנס: ב-2016 מדדי המניות בישראל יעלו ב-8%-10% ובאירופה בעד 20%

עוד כותבים בתחזית כי הנדל"ן ימשיך לזנק אך באופן מתון ■ הדולר יגיע ל 4 שקל ושיעור האבטלה יעמוד על 5.1% בישראל ואם חשבתם להשקיע באג"ח קנו את האפיק הצמוד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית ההשקעות אקסלנס, שמנוהל על ידי עוזי דנינו, הוציא היום תחזית לקראת שנת2016. למרות הירידות החדות שאנו רואים היום בשוק, כלכלני אקסלנס צופים כי שנת 2016 תהיה חיובית עבור המניות בארץ ובעולם.

באקסלנס טוענים כי בארץ ובארה"ב פונציאל העלייה במדדים המובילים של המניות הוא של כ-8%-10% וכי את הפוטנציאל הגדול ביותר רואים באקסלנס בבורסת היורוסטוק האירופאית, שצפויה לדעתם להניב תשואה פנומנלית של כ-10%-20%. עוד המלצה לגבי השקעה במדדי מניות שלה מקבלת הבורסה בסין שלטענת אקסלנס "מתייצבת ותמחור המניות בה נראה זול מאוד".

חדר מסחר בחברת אקסלנס
חדר מסחר בחברת אקסלנסצילום: דן קינן

בנוגע למניות המקומיות, מחלקת המחקר והאסטרטגיה, בראשות הכלכלן הראשי יניב חברון, שכתבה את הסקירה מציינת כי "סקטורים בעלי המשקל הגבוה בת"א 100 נסחרים בחסר, כגון סקטור הבנקאות והביטוח. דולר גבוה ושיפור בסחר העולמי בהחלט עשוי לעזור ליצואניות במדד".

באקסלנס ממליצים למשקיעים להיחשף לסקטור הבינוי והתשתיות המקומי שממשיך לקצור את פירות הביקושים הגואים בענף. המשקיעים מקבלים המלצה להיחשף גם לסקטור הנדל"ן למגורים עם דגש לטווח הקצר על י.ח.דמרי לצד המלצה נוספת להיחשף למדד התל דיב בו נסחרות חברות מוטות דיבידנדים שעשויות להצמיח ערך גבוה. חלופה נוספת אותה הם מציינים הינה פיזור של חברות בתחום טכנולוגית המידע הנסחרות בתל אביב ועוסקות באחד התחומים היציבים ביותר בישראל.

באקסלנס מממליצים על המניות האירופיות אולם כותבים כי "אנחנו אומנם מאוד אופטימיים לגבי שוק המניות האירופי, אולם ברגע שהנפט יחזור להתחזק בעולם, אנחנו נהיה הראשונים להפחית חשיפה לאירופה".

לאחר שראינו כי בסוף השבוע הנפט חזר לרמות שפל של כ-35 דולר, הצפי של מחלקת המחקר הוא כי מחיר זה " לא יצליח לשמור על רמתו הנמוכה בשל אי הכדאיות הכלכלית שיוצר המחיר הנמוך ליצרניות הנפט, מה שיוביל בסופו של דבר לצמצום בהיצע הנפט ולכן לעליית מחירו של 'הזהב השחור' לרמה של עד 60 דולר במהלך השנה".

עוזי דנינו, מנכ"ל אקסלנס
עוזי דנינו, מנכ"ל אקסלנסצילום: עופר וקנין

גם הדולר סיפק לא מעט כותרות בשנה החולפת. לגבי עתידו מול השקל הישראלי צופים באקלסנס כי "העלאת הריבית בארה"ב מתקרבת בצעדי ענק, מה שלהערכתנו יתמוך בהתחזקותו של הדולר ובעלייתו לסביבה של 4 שקלים לדולר".

אם שקלת לרכוש דירה אך חששתם בשל מחירי הנדל"ן שממשיכים להאמיר , צופים באקסלנס כי מחיר הדיור בישראל רק ימשיכו לעלות לא רק ב-2016 אלא אולי אף ב 2017. למרות זאת הם מציינים כי קצב העלייה במחירים יהיה מתון יותר של 3%-4% ."ניתן להבין את הלך הרוח הסקפטי משהו ברחוב הישראלי לגבי הצלחת התוכניות הגרנדיוזיות של הממשלה ושל משרד האוצר להורדת מחירי הדיור. אם הציבור היה מאמין לממשלה, המחירים היו יורדים כבר היום, אבל אנחנו עדיין רחוקים מנקודה זו.

לטענת החוקרים "ריבית בנק ישראל תעלה כנראה רק ב-2017. כמו כן הם צופים כי האינפלציה תסתכם ב-2016 בכ-1.1% בהנחה שמחירי הנפט אכן יציגו התאוששות ולכן הם ממליצים למשקיעים " קנו אג"ח צמודים".

באקסלנס צופים כי הצמיחה בישראל ב-2016 תסתכם בכ-3.1% ושיעור האבטלה יעמוד על כ-5.1% וכן מעריכים כי "היצוא המקומי יציג ב-2016 ביצועים טובים יותר הסחר העולמי יצליח להציג שיפור, מה שלהערכתנו צפוי לתמוך גם בשיפור ביצוא המקומי. אנו מעריכים כי היצוא (ללא יהלומים והזנק) יגדל בכ-6.6%". הצריכה הפרטית צפויה גם היא לצמוח בכ-3.3%. הגרעון התקציבי צפוי לגדול ולהסתכם בכ-2.7%

כל זאת תחת הסתייגות כי "הסלמה במצב הביטחוני בהחלט תשנה כלפי מטה את התחזית, אך בנטרולו, הסביבה הכלכלית צפויה להמשיך ולתמוך בגידול בצריכה הפרטית וכפועל יוצא גם ביבוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker