מכירת הפניקס וכלל ביטוח לסינים מסתבכת - ומה חושבים באוצר?

(עדכון) בעקבות מעצרו של יו"ר פוסון הסינית רומזים בכירים באוצר: ״אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות בסין, וממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים. היתר שליטה בחברת ביטוח ניתן לאדם ספציפי ולא לגוף ערטילאי״

אסא ששון
סוכנויות הידיעות
מיכאל רוכוורגר

ביום חמישי הוכו שוקי המניות במזרח אסיה בתדהמה. מהדיווחים באתר הפיננסי הסיני היוקרתי קאיישין עולה כי היו"ר והמייסד של תאגיד הענק פוסון, גואו גואנצ'נג, אינו משיב לשיחות טלפון, וכי החברה מטפלת בכך. לאחר כמה שעות אישרה פוסון את הדיווח, והוסיפה כי מנכ"ל פוסון, ליאנג סינגון, ניסה ליצור קשר עם היו"ר באמצעות הודעת סמס ולא קיבל תשובה. על פי לוח הזמנים של גואנצ’נג, הוא היה אמור להיות בארה"ב לרגל עסקיו בימים אלה.

ככל שנקפו השעות עלו דיווחים נוספים, ששפכו מעט אור על פשר ההיעלמות של גואנצ’נג. חלקם טענו כי הוא נצפה נעצר בידי המשטרה בשדה התעופה בהונג קונג. ביום שישי דיווחה החברה כי גואנצ’נג נעצר בידי המשטרה. "לאחר בירורים שערכנו, החברה מבינה שגואנצ’נג מסייע כעת לחקירות מסוימות שמנהלות הרשויות המשפטיות בסין גופה", אמר דובר פוסון לרשת סקיי ניוז. "גואנצ’נג יכול להמשיך להשתתף בקבלת החלטות מרכזיות בחברה בעזרת אמצעים מתאימים. דירקטוריון החברה גורס כי לחקירה זו לא יהיו השפעות שליליות משמעותיות על המצב הפיננסי או על תפעול הקבוצה".

גואו גואנגצ'אנג, יו"ר פוסון גרופ
גואו גואנגצ'אנג, יו"ר פוסון גרופצילום: בלומברג

מוקדם יותר ביום שישי הודיעה פוסון כי המסחר במניותיה בבורסת הונג קונג נפסק, והוא יחודש רק ביום שני. בהודעה נכתב: "המסחר במניות של פוסון בבורסת הונג קונג הופסק היום באופן זמני עקב מידע רגיש שעשוי להשפיע על מחיר המניה. הפעילות העסקית של החברה ממשיכה כרגיל". הסיבה קשורה, כנראה, להיעלמות גואנצ’נג.

פוסון היא חברת ההשקעות הפרטית הגדולה בסין, והיא נסחרת בבורסת הונג קונג לפי שווי שוק של כ–15 מיליארד דולר. החברה מחזיקה, בין השאר, בכמה חברות ביטוח בעולם, היא הבעלים של רשת קלאב מד, היא מחזיקה ברשת האופנה פולי פולי, וכן היא בעלת מניות בסירק דו סוליי. לישראל היא הגיעה לפני כשלוש שנים כשרכשה את חברת המכשור הרפואי אלמה לייזרס. החברה היתה גם אמורה לרכוש נתח מחברת אהבה. את העסקה הגדולה והמשמעותית שלה בישראל היא עשויה היתה להשלים בקרוב: בימים אלה פוסון ממתינה לאישור סופי מהממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, לרכוש את חברת הפניקס (52.3%) שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה.

גואנצ’נג (48) הוא אחד האנשים העשירים בסין, שהוכתר בעבר בתואר "וורן באפט של סין”. בכמה ראיונות שנערכו עמו הוא טען כי הוא רואה את עצמו כתלמיד של באפט, ובכוונתו להפוך את פוסון אינטרנשיונל לחברת אחזקות בדומה לחברת האחזקות של באפט, בארקשייר האת'אוויי. הונו של גואנצ’נג מוערך בכ–7 מיליארד דולר.

לפני כחודש דווח בסין כי פאן ווי, חברו ושותפו של גואנצ'נג להקמת פוסון בשנות ה–90, מכר את חלקו בחברה מ"סיבות בריאותיות". חלקו של ווי בחברה (46%) הלך לשותפים האחרים — והגדיל את חלקו של גואנצ'נג ל–64.5%, לעומת 58% קודם לכן.

סיבה לדאגה עבור 
אי.די.בי פיתוח?

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר
דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח באוצרצילום: אמיל סלמן

בכירים במשרד האוצר אמרו כי ״אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות בסין, וממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים. היתר שליטה בחברת ביטוח ניתן לאדם ספציפי ולא לגוף ערטילאי״. כדי לקבל היתר שליטה בחברת ביטוח נדרש הרוכש לא רק להציג איתנות פינניסית גבוהה, אלא גם להציג אמות מידה של ממשל תאגידי, וכן פיט אנד פרופר (בדיקת התאמה). כלומר, רקורד של איש עסקים ששמו לא נקשר לפרשות של שחיתות. מאחר שפוסון לא דיווחה על מהות החקירה, כך ניתן להעריך, באוצר לא ימהרו לתת לפוסון אישור לרכישה. זאת, עד שיובהר באופן ברור מה מהות החקירה ומה חלקו של גואנצ’נג בה.

המצב אמור להדאיג את חברת אי.די.בי פיתוח, שנמצאת במשא ומתן מתקדם למכירת כלל ביטוח. נכון להיום, שלושת הגופים שנמצאים בהליכים של רכישת החברה הם סיניים. כלל ביטוח ביקשה מחברות שמקרולינק ו–JT Capital להגיש בהקדם האפשרי אישור להיתר שליטה מסלינגר. המתמודדת השלישית, Shanghai Gongbao שמיוצגת בישראל בידי הראל לוקר, נדרשה לספק הבהרות נוספות לגבי ההון העצמי שלה. אי.די.בי נדרשת למכור את כלל ביטוח עד סוף השנה, אחרת סלינגר עשויה לחייב את החברה להפיץ את מניותיה דרך המסחר בבורסה.

גם קבוצת דלק לא ממש מאושרת מההתפתחויות האחרונות. שכן היא כבר יותר משנתיים מנסה למכור את הפניקס, וההסתבכות האחרונה של פוסון עלולה לטרפד את קבלת האישור להיתר שליטה ממשרד האוצר. בסוף ינואר חתמה דלק על מזכר הבנות בלתי מחייב למכירת 42%–52.3% מהפניקס לפוסון, לפי שווי חברה של כ–3.7 מיליארד שקל. שווי זה היה מבוסס על ההון העצמי של הפניקס נכון לסוף ספטמבר 2014, והוא היה גבוה בכ–42% משווי השוק של הפניקס נכון לפתיחת המסחר ערב החתימה על מזכר ההבנות. כלומר, אם העסקה היתה נסגרת, דלק היתה אמורה לקבל 1.9–1.5 מיליארד שקל במזומן (סכום הצובר ריבית שנתית של כ–5%), ללא צורך בהלוואת מוכר או מימון בנקאי חיצוני.

בסוף יוני, לאחר שדלק הסכימה לתת לפוסון הנחה של כ–10% על המחיר שסוכם במקור, הצדדים חתמו על הסכם מחייב שלפיו דלק אמורה למכור לפוסון את מלוא אחזקותיה בהפניקס (52.3%) תמורת 1.76 מיליארד שקל בתוספת ריבית שנתית בשיעור של 4.75% מיום 30 בספטמבר 2014 ועד למועד הסגירה של העסקה.

מהדו"חות הכספיים של דלק נכון לסוף ספטמבר 2015, שפורסמו בסוף נובמבר, עולה כי התמורה העדכנית שפוסון אמורה לשלם לדלק היא 1.85 מיליארד שקל, והיא מגלמת להפניקס שווי שוק של 3.54 מיליארד שקל — 62% יותר משווי השוק של החברה. בדומה לחברות ביטוח אחרות, מניית הפניקס רשמה ירידות באחרונה, ובשלושת החודשים האחרונים איבדה 19%. החברה תצטרך לחזק את הונה בכחצי מיליארד שקל כדי לעמוד בתקנות סולוונסי 3 הבינלאומיות, המתייחסות ליציבות רגולטורית של חברות הביטוח. הונה העצמי של הפניקס היה בסוף ספטמבר 3.8 מיליארד שקל.

צילום: בלומברג

בעקבות הירידות האלו ביקשה פוסון באחרונה מדלק הנחה על המחיר שסוכם. בשבוע שעבר נפגשה הנהלת דלק באירופה עם גואנצ'נג, והצדדים דנו, בין השאר, גם על ההנחה. לפי מקורבים למגעים, בין הצדדים ניתן היה לגשר על הפערים באמצעות הפחתה לא משמעותית במרכיב התמורה במזומן והכנסת מנגנון של קבלת פיצוי עתידי לדלק אם תוצאות הפניקס ישתפרו בעתיד. לפי הערכות, כבר ברבעון הרביעי של השנה התוצאות אמורות להיות טובות יותר לעומת הרבעון השלישי.

בדלק לא הסכימו להגיב באופן רשמי להתפתחויות בקשר ליו"ר פוסון. מקורבים למגעים ציינו כי בדלק עוקבים אחרי ההתפתחויות, ומחכים לראות אם מנהלי פוסון בדרג הביניים שהיו אמורים השבוע לארץ אכן יגיעו.

בהסכם מחייב בין הצדדים נכללו שיפויים שונים, ובהם השלכות של אירועים מיוחדים, כמו תוצאות החקירה של רשות ניירות ערך בבית ההשקעות אקסלנס שבשליטת הפניקס. השלמת העסקה הותנתה ב"אי־קיומו של אירוע בעל השפעה מהותית לרעה על עסקי הפניקס עד למועד ההשלמה".

אם דלק אכן תצליח להשלים את העסקה, זו תהיה אחת מעסקות המכירה המורכבות ביותר שלה בשנים האחרונות. דלק מנסה זה כמה שנים למכור את הפניקס כחלק מדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק הדורש, בין השאר, הפרדה בין אחזקות ריאליות לאחזקות פיננסיות מהותיות, וכן כחלק משינוי האסטרטגיה לכיוון של התמקדות בתחום חיפושי הגז והנפט.

ניקוי אורוות בסין

אין זו הפעם הראשונה בסין שבה אנשי עסקים בכירים נעלמים. כך, למשל, השנה דיווח מגזין פיננסי בסין כי נשיא בנק מינשנג, מאו שיאופנג, נעלם. בפברואר הודיע הבנק במסמכים שהגיש לרשות ניירות ערך כי הוא התפטר מ"סיבות אישיות". בחודשים שעברו מאז לא נחשף מה בדיוק קרה.

בשלוש השנים האחרונות מוביל נשיא סין, שי ג'ינפינג, מהלך לניקוי אורוות בצמרת הפקידות הממשלתית הסינית, שהתרחב באחרונה לחברות ממשלתיות סיניות. כך, למשל, באוגוסט 2014 נעצר וואנג זונג נאן (Wang Zong Nan), לשעבר יו"ר חברת ברייטפוד של ממשלת סין. ברייטפוד רכשה את הבעלות על תנובה המלאה. זונג נאן (59), ששימש עד נובמבר 2013 יו"ר ברייטפוד, נעצר בחשד למעילה בכספי ציבור, ובקבלת שוחד בתפקידו כמנכ"ל רשת הקמעונות Lianhua Supermarkets ו–Shanghai Friendship Group, שתיהן בבעלות מלאה של ממשלת סין. זונג נאן שימש בתפקידים אלה עד 2006 לפני שמונה ליו"ר חברת ברייטפוד עד לפרישתו לפני כשנה, שנומקה בסיבות בריאותיות. באוגוסט השנה הוא נידון ל–18 שנות מאסר בגין מעילה וקבלת שוחד של 31 מיליון דולר.

גם מנכ"ל צ'יינה איירקראפט, פון הו מאן, יצא לחופשה ללא תשלום, וחודש לאחר מכן הודיע במכתב לדירקטוריון החברה כי הוא מתפטר. הוא לא סיפק הסברים מדוע החליט לעזוב. לגבי הסברי פרישה, החברה הסתפקה בדיווח לקוני על כך שהיא אינה בקשר עמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker