דסק"ש מתקפלת - הדירקטוריון הבין שלא יוכל להעביר את שכרו של גיל שרון באסיפה

אסיפת בעלי המניות של דסק"ש נדחתה ל-21 בדצמבר במטרה לשכנע את בעלי המניות לאשר את חבילת שכר של 14 מיליון שקל בשנה לגיל שרון ■ מנכ"ל כיוון בית השקעות, המחזיק הגדול ביותר מהמוסדיים: "השכר המגיע למנכ"ל דסק"ש הוא שליש ממה שהוצע לו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אסיפת בעלי המניות של דסק"ש, שנקבעה היום ב–14:00, נדחתה ל–21 בדצמבר. הדחייה נועדה לנסות להשיג פשרה עם בעלי מניות המיעוט, שעמדו להצביע נגד הנושאים שעמדו על הפרק ובהם השינויים במדיניות השכר בדסק"ש - כך שהמנכ"ל החדש גיל שרון יוכל לקבל חבילת שכר בגובה 14 מיליון שקל בשנה.

מאז שאדוארדו אלשטיין רכש את קבוצת אי.די.בי הוא ניסה לאייש את תפקיד המנכ"ל, אך בכירים רבים נמנעו מהתמודדות על ניהול הפירמידה הממונפת. לאחר ששרון, לשעבר מנכ"ל פלאפון, הסכים לקבל את התפקיד, ביקשה דסק"ש מבעלי המניות אישור לשלם לו כ–200 אלף שקל ברוטו בחודש, בתוספת בונוס שנתי של עד 12 משכורות. בנוסף, היה אמור שרון לקבל 1.8% ממניות דסק"ש ו–0.6% ממניות החברות הבנות סלקום ושופרסל, בשווי של כ–42.8 מיליון שקל. כך, שכרו של שרון היה אמור להסתכם ב–71 מיליון שקל בחמש שנים.

גיל שרון, מנכ"ל גולן טלקום
גיל שרון, מנכ"ל גולן טלקוםצילום: עופר וקנין

ועדת השכר שאישרה את החבילה הסבירה כי המטרה היא למשוך מנהלים בכירים, שיישארו שנים רבות בחברה ויתמודדו עם האתגרים שקיימים בשוק. בין השאר ציינה הוועדה את התמודדותו של שרון כמנכ"ל פלאפון בהצלחה יתרה עם התחרות שגאתה בשוק הסלולר בעשור האחרון.

חבילת התגמול עוררה הרבה זעם - לא רק בגלל גודלה, אלא בעיקר בגלל המבנה שלה ובין היתר בשל העובדה כי שרון יהנה ממניות החברות הבנות. גם ברשות ניירות ערך לא קיבלו את חבילת השכר בברכה. יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר, טען כי מדובר ב"שכר מופרז ובלתי סביר של נושאי משרה בחברות ציבוריות, המהווה בראיית הרשות בעיה חריפה שפוגעת בציבור המשקיעים, כמו גם באמון הציבור בשוק ההון ובנכונותו להשקיע בחברות הנסחרות בו".

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך
שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: דניאל בר און

לדברי האוזר, "בשנים האחרונות ננקטו מהלכים רבים בעניין זה, לרבות תיקון 20 לחוק החברות, שתכליתו לקשור בין השכר המשולם לנושאי המשרה לבין ביצועי החברה ותרומת נושא המשרה להשגת יעדי החברה ולהשאת רווחיה. תפקידה של הרשות בהקשר זה הוא להבטיח כי בפני האסיפה הכללית יובא המידע הרלוונטי לצורך החלטת הצבעה, וכך נעשה בעניינה של דסק"ש".

האוזר מודע כי אין בכוחה של הרשות להשפיע על ההחלטה, ואמר כי "הרשות אינה מוסמכת להתערב בגובה התגמול המשולם לנושאי משרה, גם כאשר התגמול חריג בהיקפו ומקומם. אך יחד עם זאת, הרשות מייחסת חשיבות רבה לכך שבעלי המניות יבחנו בעיון ובביקורתיות את הדו"ח שפורסם על ידי החברה לפני שיקבלו החלטה בנדון. מערכת ההצבעות האלקטרונית של רשות ניירות ערך מאפשרת בקלות יחסית לגופים המוסדיים וליתר בעלי המניות להצביע ולהשפיע".

בנוסף להאוזר, צפויה חזית התנגדות נוספת מצד מחזיקי איגרות החוב של דסק"ש. אמנם מחזיקי האג"ח אינם רשאים להשתתף בהצבעה על שכרו של שרון, אך מכיוון שהם מחזיקים כיום בחוב של 4.3 מיליארד שקל, בעל השליטה לא יכול להתעלם מדרישתם שלא לשלם לשרון שכר כה גבוה.

"השכר המגיע למנכ"ל דסק"ש הוא שליש ממה שהוצע לו"

"למיטב הבנתי כל המוסדיים וביניהם אנחנו עמדנו להצביע נגד חבילת השכר של גיל שרון", כך סיפר לנו היום בני מוזס מנכ"ל כיוון בית השקעות בנוגע לפרשת השכר של מנכ"ל דסק"ש החדשה אשר מסעירה את כל שוק ההון.

לדבריו "לא הגיוני שמעמיסים שכר כה גבוה עם תנאים מפליגים על חברה שנמצאת בקשיים וחברות הבנות שלה לא מצויות במצב כה טוב. אני מתפלא כי הדירקטוריון אישר חבילת שכר כזאת. שרון אינו קוסם, ואין הצדקה לתת לאף אחד לא משנה מה הכישורים שלו שכר כזה מפליג".

מוזס אמר כי השכר הההוגן המגיע לגיל שרון הוא "שליש מהשכר שהוצע לו - כ-4.6 מיליון שקל כולל כלל ההטבות והמניות או האופציות שרצו לתת לו כתגמול, בהנחה שהוא יוכיח את עצמו והחברה תעלה על גל מצליח". הוא הדגיש כי "איילון מצביעים עבורנו לכן אני מניח כי הם עמדו להצביע נגד חבילת השכר כפי שהיתה ההמלצה של אנטרופי".

על פי נתוני Stocker.co.il בית הההשקעות כיוון באמצעות הקרנות הנאמנות שלו מחזיק כיום ב-0.36% ממניות דסק"ש בפועל. כלל המוסדיים מחזיקים יחדיו ב-0.68%. מבין המשקיעים הפרטיים המחזיקים במניית החברה נמצא גם דוד אדרי שמחזיק בכ4% מהמניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker