גיוס הענק של החברה הישראלית שנלחמת בסרטן

קייט פארמה הציגה נתונים מבטיחים 
מהניסוי בתרופת הדגל - והגישה תשקיף לגיוס של 250 מיליון דולר ■ תנסה להשלים גיוס של 600 מיליון דולר בתוך שנה וחצי

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יממה לאחר שפירסמה כי 4 מבין 7 חולים בסרטן מתקדם של בלוטות הלימפה שטופלו בתרופת הדגל, חוו נסיגה מוחלטת של הגידול, מנצלת קייט פארמה הנסחרת בנאסד"ק, את העלייה החדה במנייתה בארבעת החודשים האחרונים להנפקה שלישית של מניות בתוך שנה וחצי.

קייט פארמה, הנמצאת תחת ניהולו של פרופ' אריה בלדגרין, הגישה תשקיף לגיוס של 250 מיליון דולר. קייט, שעדיין אינה מייצרת הכנסה ממכירת מוצרים והפסידה עד כה 121 מיליון דולר, נסחרת בשווי 3.3 מיליארד דולר; שווי זה נמוך אמנם ב-15% ממחיר השיא שלה בינואר 2015, אבל גבוה ב–53% ממחירה באוגוסט 2015, וב–340% מהמחיר שלפיו ביצעה את ההנפקה הראשונית של מניותיה. השלמת ההנפקה תגדיל את הסכום הכולל שקייט פארמה גייסה מיוני 2014 - ל–613 מיליון דולר.

כך פועלת השיטה של קייט פארמה
צילום: דה מרקר

קייט פארמה מתכננת להשתמש בתמורת הגיוס לתמיכה בהשקעות שיידרשו למסחור המוצר המוביל KTE-C19 (אם יאושר לשיווק), להמשך הרחבת המחקר ופיתוח הדור החדש של הטכנולוגיה ומוצרים חדשים נוספים, ולתמיכה בהתרחבות לאירופה, כולל ביצוע ניסויים קליניים. ואולם לנוכח העובדה שבקופת החברה ישנם 370 מיליון דולר, ושפעילותה השוטפת בינואר־ספטמבר 2015 ייצרה גירעון של 7 מיליון דולר בלבד בתזרים המזומנים, ברור שקייט פארמה מממשת את הקלישאה העתיקה - מגייסים כשאפשר.

הסיבה לשווי הגבוה של קייט פארמה והסכומים העצומים שהיא מסוגלת לגייס, היא העובדה שהחברה שייכת לקבוצת החברות המפתחות טכנולוגיה חדשה לטיפול בסרטן, המהווה פריצת דרך בהתמודדות עם המחלה; עובדה זו באה לידי ביטוי בתוצאות הניסוי שהציגה קייט ביום שני האחרון בכנס השנתי של האגודה האמריקאית למחלות מערכת הדם (ASH).

תרופת הדגל של החברה קיבלה מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) מעמד של "טיפול פורץ דרך", שניתן כדי להאיץ פיתוח של טיפולים חדשניים למחלות מסכנות חיים. הענקת מעמד זה נותנת תוקף לטכנולוגיה של קייט, שכן אחד הקריטריונים להענקתו הוא קיומה של ראיה קלינית הממחישה כי התרפיה עשויה להביא לשיפור מהותי ביעד קליני משמעותי אחד לפחות.

הטכנולוגיות האימונותרפיות שמפתחת קייט וחברות מתחרות כמו Juno ונוברטיס, הכרוכות בתופעות לוואי קשות, עשויות להשלים או להחליף בעתיד את הטיפולים הסטנדרטיים, כגון ניתוח, הקרנות וכימותרפיה שהיא טיפול לא סלקטיבי הפוגע לא רק בתא הסרטני, אלא גם בתאים הבריאים וגורם, בין השאר, לנזק במערכת החיסונית של החולה וחושף אותו לסיכון מוגבר למחלות זיהומיות.

קייט פארמה מפתחת מוצרים רפואיים מבוססי טכנולוגיה אימונותרפית לטיפול בסרטן. טכנולוגיה זו רותמת את מערכת החיסון כדי להילחם בגידול הסרטני, בכך שהיא מסייעת לה לזהות את התאים הסרטניים ולחסלם. קייט פארמה עושה זאת באמצעות טכנולוגית eACT שפיתחו פרופ' זליג אשחר מהמחלקה לאימונולוגיה בפקולטה לביולוגיה במכון ויצמן וד"ר סטיבן רוזנברג ממכון הסרטן הלאומי האמריקאי.

הטכנולוגיה מאפשרת התמודדות עם הקושי של המערכת החיסונית לזהות תא סרטני ולתקוף אותו, הנובע מהעובדה שתא סרטני, בניגוד לווירוס, הוא תא של הגוף עצמו. eACT מחליפה, באמצעות הנדסה גנטית, את אזור ההכרה של הקולטן הטבעי של תאי ה-T באזור ההכרה של נוגדן ספציפי לתא הסרטני - כלומר, נוגדן המסוגל לזהות את המטרה שעליו להשמיד, שהיא חלבון המופיע בצורה מוגברת על מעטפת התא הסרטני או בתוכו, אבל אינו מופיע או מופיע בצורה מצומצמת יותר על גבי או בתוך תאים בריאים.

הנוגדן נקשר למטרה בתא הסרטני ומתחיל להשמידה באמצעות חלקו הפנימי של חלבון שנוצר מהנוגדן המוחדר לתא. החלק הפנימי כולל גורמים שמעוררים את תאי ה–T לפעול ולהשמיד את התא הסרטני. תהליך ההנדסה הגנטית שנמשך שבועיים, כולל בשלב הראשון קציר של תאי T מדמו של החולה.

התאים שנקצרו עוברים הנדסה גנטית, כך שיבטאו אחת משתי משפחות של קולטנים CAR-T (קולטנים היברידיים שתוקפים מטרות על גבי מעטפת התא הסרטני), ו–TCR (שמזהים ותוקפים חלבונים בתוך התא הסרטני). בשלב הבא עוברים התאים המהונדסים תהליך שכפול, ולבסוף הם מוחדרים בעירוי לדמו של החולה.

קייט פארמה הציגה השבוע נתונים מהשלב הראשון בניסוי Zuma-1, שהוא ניסוי קליני בשלב השני בטיפול במוצר הדגל שלה - KTE-C19 לטיפול בחולי DBLCL (סרטן דם מסוג לימפומה של תאי B גדולים שנשנה בחולה) ו–TFL, שהם שני סוגים של לימפומה אגרסיבית מסוג Non Hodgkin. ארבעה מבין שבעת המטופלים בניסוי חוו נסיגה מוחלטת, ואחת חוותה נסיגה חלקית, כך ששיעור התגובה האובייקטיבי הכולל של החולים לטיפול הוא 71%.

פרופ' אריה בלדגרין: 
"התוצאות דרמטיות"

אריה בלדגרין
אריה בלדגריןצילום: טבע

הנסיגה המוחלטת בארבעת המטופלים נצפתה לאחר טיפול של חודש, ובשלושה מהם נרשמה נסיגה מוחלטת גם לאחר שלושה חודשים. החולה שבו היתה נסיגה מוחלטת, אבל המחלה חזרה, טופל מחדש והשיג נסיגה חלקית, לגבי החולה שהשיגה נסיגה חלקית, המחלה נשנתה, והיא מתה.

פרופ' בלדגרין אמר בריאיון לעיתונות, כי אלה תוצאות דרמטיות. קייט מתכננת להציג נתוני ביניים מהשלב השני בניסוי ב-2016; אם התוצאות יהיו טובות, בכוונת החברה לדון עם FDA על הגשת בקשה לאישור המוצר KTE-C19 לטיפול בסרטני דם מסוג DLBCL ,TFL ו-PMBCL, ואם המוצר יאושר - להתחיל בשיווקו ב-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker