עודד שריג הוביל ליישום סולוונסי 2 בישראל, כעת הוא מתנגד לכך

בפורום שווי הוגן במרכז הבינתחומי אמר שריג השבוע: "בתקופתי התנגדתי להחלת סולוונסי. נאמר לי ששני רגולטורים לפני החלו בזה, ובגלל רציפות רגולטורית המשכתי בזה"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

ביום ראשון ערך פורום שווי הוגן במרכז הבינתחומי דיון סגור על היערכות חברות הביטוח לקראת מימוש ההוראות של סולוונסי 2. בדיון השתתפו, בין השאר, שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת מגדל, יו"ר מגדל החדש, יוחנן דנינו; בכירים בענף הביטוח; מגי בראום, סגנית בכירה לממונה על שוק ההון ומרכזת סולוונסי 2 במשרד האוצר; וכן פרופ' עודד שריג, לשעבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר.

שריג שימש הממונה עד ליולי 2013, והיה בין הממונים שהובילו את הכנת חברות הביטוח לקראת סולוונסי 2. בתקופתו פורסמו תרגילי הערכה כמותית בישראל, שכוללים את כל ההתאמות לקראת סולוונסי 2. לכן הופתעו הנוכחים לשמוע את שריג פותח ואומר כי סולוונסי יוצר שיווי משקל בעייתי. לדברי מקורות שנכחו בדיון, שריג המשיך בביקורת על סולוונסי וציין כי "סולוונסי מביא את המדינה למקום לא טוב". לפי אותם מקורות אמר עוד שריג: "במקור סולוונסי נועד לנהל סיכונים, לא להגדיל הון. סולוונסי לא יאפשר לנהל סיכונים, מכיוון ששינו את השיטה. מצד אחד יש מדידה כלכלית של הנכסים, שכן סולוונסי כולל EV (ערך גלום, א"ש), מצד שני יש דיווח שני לפי ה–IFRS, מצד שלישי יש את הדיווח לרגולטור — ואין איזון כרגע בין שלוש המסגרות.

עודד שריג
עודד שריגצילום: עופר וקנין

"מהותית סולוונסי עובד על תרחישים, ואי אפשר להעריך דרישות הון בגין כל עסקה. גרמניה היא המדינה היחידה שבה המוצרים דומים למוצרים בישראל. בגרמניה נקבע MCR (דרישות ההון המינימליות לחברת ביטוח), שזה בערך שליש מה–SCR (דרישות ההון על פי סולוונסי). אם לא עומדים ב–SCR ממשיכים הלאה. בישראל השניים דומים, ואם החברה יורדת מה–SCR לוקחים את הרישיון.

"בתקופתי התנגדתי להחלת סולוונסי. נאמר לי ששני רגולטורים לפני החלו בזה, ובגלל רציפות רגולטורית המשכתי. מה שעשיתי הוא שהגדרתי i סולוונסי, כאשר ה–i מרמז על התאמה לישראל".

בשיחה עם מקורות שעוסקים בתחום הסולוונסי הם ציינו כי "ההוראות של סולוונסי מחייבות התאמה לכל מדינה. לכן שריג דחף ליישום הוראות סולוונסי i. כלומר הוראות סולוונסי המתאימות לישראל. שריג גם העדיף לאמץ את הדירקטיבה האמריקאית, אך מאחר שקודמיו בתפקיד אימצו את הדירקטיבה האירופית הוא המשיך בקו הזה". עוד ציינו המקורות, כי "שוק הביטוח בישראל הוא בעל המאפיינים הדומים ביותר לשוק הביטוח הגרמני. בגרמניה חברות ביטוח החיים אינן נדרשות לסולוונסי 2".

בתגובה מסר פורום שווי הוגן: "הדיון במסגרת הפורום הוא דיון סגור, ולכן לא נתייחס לדברים המוצגים כביכול כציטוטים. מתוך מטרה לתרום לדיון הציבורי, הפורום מפרסם לציבור זמן קצר יחסית לאחר כל מפגש סיכום דיון מקצועי שעבר הליך בקרת איכות. גם הפעם נפיץ בהקדם את סיכום הדיון שייתן לקוראים את התמונה המלאה. הפורום רואה בחומרה הדלפות מתוך דיוניו — ויפעל על מנת למנוע הישנות שלהן בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker