"אנחנו משקיעים 25% מההכנסות שלנו
 במחקר ופיתוח - שיעור נדיר בתעשייה"

מנכ"ל נובה, איתן אופנהיים, מספר כיצד מפתחת פתרונות המדידה לתעשיית השבבים מרחובות מצליחה להשקיע כל כך הרבה בפיתוח, ועדיין להיות רווחית ■ "זה לא מודל עסקי טריוויאלי - הצלחנו לשכלל אותו, וזה עוזר לנו גם ברבעונים חלשים"

עמרי זרחוביץ'

קנייה של סמארטפון חדש מלווה בציפייה למכשיר מהיר יותר, עתיר שכלולים וכזה שיפעל במשך זמן רב יותר בלי שנצטרך לשאול "למי יש מטען?". אנחנו לא תמיד עוצרים לחשוב מהם התהליכים הכרוכים בייצור המכשירים המתוחכמים הללו - כמה זמן מושקע בפיתוח שלהם, ומתי בעצם מתחיל תהליך התכנון; האם המהנדסים של אפל מפתחים בימים אלה את אייפון 7, או שהם שוקדים על פיתוח הדור הבא של הטאבלטים.

שכלול מכשירי המובייל למיניהם כרוך במזעור השבבים תוך הקפדה על שיפור ביצועיהם - שיהיו חכמים, מהירים וחסכוניים יותר. וכאן בדיוק נכנסת לתמונה חברת נובה מכשירי מדידה הישראלית, המתמחה בפיתוח וייצור פתרונות מדידה לתעשיית השבבים. ריבוי המכשירים בעולם והגידול בכמות השבבים והקטנתם - גם כחלק ממגמת "האינטרנט של הדברים" - תומכים בביקושים למוצריה של נובה.

נובה מוכרת את מערכות המדידה שלה ליצרניות שבבים, שמקבלות מפרט מחברות כמו אפל או קוואלקום. היצרניות משתמשות במערכות המדידה לכל אורך תהליך הייצור, כדי לוודא שהייצור נעשה בדיוק בהתאם לתכנון המקורי. בתחום בקרת התהליכים, שבו פועלת נובה, פועלות חברות ישראליות נוספות, כמו אורבוטק וקמטק.

"תהליך הייצור בתעשיית השבבים המוליכים למחצה (סמיקונדקטור) שונה מתעשיות אחרות, וכל הזמן צריך לשים לב לאתגרים הטכנולוגיים. כדי לייצר שבבים לאייפון הבא, צריך לנסות ולפתח שבב שעומד בדרישות של אפל שנתיים־שלוש לפני כן", אומר איתן אופנהיים, מנכ"ל נובה, בראיון ל–TheMarker.

איתן הופנהיים
איתן הופנהייםצילום: אייל טואג

נישה של 700
 מיליון דולר בשנה

אופנהיים מכהן כמנכ"ל נובה מ–2013, אז החליף את גבי זליקסון, שעבר לנהל את יצרנית מדפסות הטקסטיל קורנית דיגיטל. אופנהיים החל את דרכו בנובה לפני כחמש שנים כמנהל העסקים של החברה. לפני כן כיהן בכמה תפקידי ניהול בכירים בחברות תקשורת ואלקטרוניקה גלובליות.

מחזור הפעילות השנתי של תעשיית השבבים העולמית מוערך ב–350 מיליארד דולר, והוא צומח ב–5% בממוצע מדי שנה. נובה פועלת בנישת מוצרי המדידה של תעשיית השבבים, המוערכת ב–600–700 מיליון דולר. נישת המדידה צומחת ב–3%–5% בשנה — הרבה פחות מקצב הצמיחה של נובה בחמש השנים האחרונות, שהגיע ל–11% בממוצע.

לדברי אופנהיים, מתוך ההוצאות ההוניות של יצרני השבבים, ההוצאה על בקרת תהליכים עולה בהתמדה. עם זאת, עשרות אחוזים מעלות הייצור של אייפון, למשל, נובעת מתעשיית הסמיקונדקטור — ולכן יש לחץ מחירים על יצרניות השבבים.

כל דור חדש של סמארטפון, למשל, מצריך פיתוחים חדשים וגורר השקעות חדשות — מה שאמור לסייע לנובה לפתח את עסקיה ולהגדיל את הכנסותיה. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הגדילה נובה את הכנסותיה ב–15%, ל–108.5 מיליון דולר — אבל בנטרול ההכנסות שנבעו לנובה מרכישת חברת ריוורה במארס האחרון, החברה כמעט ולא צמחה.

בהנהלת נובה מדגישים כי אף שהשוק כולו התכווץ מעט ב–2015, החברה הצליחה להציג גם צמיחה אורגנית מתונה. בסיכום שנתי, בחברה צופים כי ההכנסות יצמחו ב–7% בנטרול הכנסות ריוורה. גם בשורה התחתונה של הרבעון השלישי הציגה נובה תוצאות טובות, כשעקפה את תחזיות הרווח של האנליסטים ב–35%.

נובה נסחרת בנאסד"ק ובבורסה של תל אביב לפי שווי של כ–295 מיליון דולר — 17% פחות ממחיר השיא של המניה ביוני. ב–12 החודשים האחרונים הניבה המניה תשואה של כ–6%. קצת פחות מתשואה שנתית ממוצעת של 7.2% בחמש השנים האחרונות. בעלי המניות הגדולים בחברה הם קופות הגמל של הפניקס (כ–12%) וכלל ביטוח (כ–9%). לשם השוואה, מניית ננומטריקס, חברה אמריקאית דומה, בסדר הגודל של נובה, ירדה בשנה האחרונה ב–2.7%.

"שוק השבבים לא 
צפוי לצמוח ב–2016"

"השוק רגיש מאוד ונוטה לביקוש והיצע בתוך העולם הזה. אם עכשיו יש ירידה בדרישות של טלפונים סלולריים או עודף היצע בתחום מסוים, התעשייה עוצרת — ועמה כל שרשרת המזון שלה — ולכן יש תנודתיות גבוהה מאוד. קשה לראות בתעשיית השבבים שני רבעונים קדימה", אומר אופנהיים.

"כשמסתכלים על 2016, לא רואים האטה בביקושים לטלפונים ולאפליקציות קצה, מה שאנחנו כן רואים זה שכדי לעמוד בדרישות של הדורות הבאים, התעשייה צריכה לעשות מעברים טכנולוגיים, והתהליכים האלה קשים ללקוחות שלנו — שמייצרים את השבבים. לכן, בשנה הבאה צפויה יציבות או גידול מתון של השוק", הוא מוסיף.

האתגרים הטכנולוגיים שבפניהם ניצבת תעשיית השבבים עלולים להאט את צמיחת השוק, אבל עבור נובה הם מהווים פוטנציאל לצמיחה. "ככל שהייצור נהיה קשה יותר, כלומר מייצרים יותר קטן, הדרישה לבקרת תהליכים ולמכונות שלנו גדלה והולכת. אין מגבלה אופטית למדוד את הממדים הזעירים, אבל זה נהיה קשה יותר. המגבלה בעתיד תהיה בייצור, לא במדידות", מסביר אופנהיים.

המדידה היא ברמה הננו, מיליארדית המטר, והיא נעשית בשיטה אופטית — הקרנת אור על הטרנזיסטור. הגלים שחוזרים מהשבב מאפשרים להציג את המבנה התלת־ממדי שלו. המוצרים של נובה משולבים בכל שלבי הייצור של השבב. בתחילת התהליך, הם מסייעים לוודא שאין בעיות מול העיצוב המקורי ואפשר לעבור לייצור המוני, ובהמשך — לעקוב אחר הייצור ובמידת הצורך לתקן.

"ייצור השבבים נהיה יותר ויותר מסובך. צריך להחליף את החומרים הכימיים בשבב כדי שיהיה חזק יותר, ויש דרישה לשבבים בטכנולוגיות מתוחכמות יותר, שמסבכת את תהליך הייצור — ודורשת בקרת תהליכים הדוקה יותר. צריך יותר מכונות של בקרת תהליכים, כי גם השבבים בנויים אחרת", מפרט אופנהיים.

כל אלה מכתיבים את הקצב ואת אופי הפעילות של נובה — עליה לוודא שהיא ממשיכה לעמוד בדרישות של מפתחות השבבים, ושאף אחת מהמתחרות לא מקדימה אותה במרוץ הטכנולוגי. "לפיזיקה אין מגבלה לבצע מדידות. האתגר הטכנולוגי שלנו הוא לנצל את היכולות ולשכלל כל שנתיים את המדידות — להגיע בזמן עם הטכנולוגיה המתאימה, כדי לא לעכב את היצרניות ולדאוג שלא יילכו למתחרים שלנו.

"אנחנו נמדדים כל הזמן על החדשנות הטכנולוגית שלנו, ועל היכולות הטכנולוגיות מול המתחרים. לכן, אנחנו משקיעים 25% מההכנסות במחקר ופיתוח — שיעור נדיר בהשוואה לחברת חומרה ולתעשייה שלנו. אנחנו עובדים ברווחיות גולמית גבוהה, וזה מה שמאפשר לנו להשקיע הרבה בפיתוח, ועדיין להיות רווחיים. זה לא מודל עסקי טריוויאלי — הצלחנו לשכלל אותו, וזה עוזר לנו גם ברבעונים חלשים", אומר אופנהיים.

הצורך להישאר בחוד החנית של הגזרה הטכנולוגית הוא גם הסיבה לכך שנובה החליטה לרכוש את חברת ריוורה בכ–46 מיליון דולר במארס האחרון — הרכישה השנייה בלבד מאז שהוקמה, לפני 22 שנה. הרכישה השפיעה על תוצאות נובה רק מהרבעון השני, והחברה עידכנה כי ההכנסות השנתיות של ריוורה מסתכמות ב–25–30 מיליון דולר.

"החלטנו שאנחנו צריכים להביא טכנולוגיה משלימה", מסביר אופנהיים. "האופטיקה מאפשרת למדוד מבנים, והטכנולוגיה של ריוורה בודקת את החומרים עצמם — זה מאפשר לספק פתרון שלם. היכולות שלנו משתכללות באופן סינרגטי: לנו זה עוזר לדעת מה הרכב החומר, ולריוורה המדידה משפרת את ניתוח ההרכב של השבבים".

בקופת המזומנים של נובה היו כ–86 מיליון דולר בסוף הרבעון השלישי, והחברה מתכננת להשתמש בהם לרכישה נוספת, גם היא מיועדת להשגת יכולות טכנולוגיות, ולא כדי להשיג לקוחות. "אני מסתכל על שני דברים: גיוון סל המוצרים כדי להגדיל את שוק היעד, ופיתוח יתרון טכנולוגי על פני המתחרים. אנחנו מחפשים רכישה גדולה יותר, כי בתעשייה יש יתרון לגודל", מוסיף אופנהיים, שמדגיש כי גם ריוורה לא התחרתה בנובה על הלקוחות, וכי היכולות שלה הכניסו את נובה לשוק נוסף.

חומרה, תוכנה 
לקוחות ומיזוגים

מנוע צמיחה נוסף של נובה הוא פתרון תוכנה שמאפשר לקבל תוצאות מכמה מדידות, גם כאלה שנובה לא יודעת לבצע בעצמה, ובאמצעותן להגיע למדידה מדויקת יותר. נובה עושה את זה עם תוצאות המדידה של ריוורה, אבל גם יודעת למשל לקבל נתונים ממדידות שנעשות בדרכים שונות, ולנתח אותן. "הצבנו לעצמנו יעד ראשוני — שמכירות התוכנה יהוו כ–10% מכלל הכנסות, ואנחנו לא רחוקים מכך.

"הלקוחות משתמשים בטכנולוגיה שלנו גם לחלקים אחרים בתהליך הייצור שאין לנו בהם נוכחות. היתרון בכך הוא שהרווחיות שלנו גבוהה מאוד, כי אנחנו מפתחים את התוכנות לצרכים שלנו".

סל המוצרים של נובה עשוי להרחיק את החברה מגל המיזוגים שמאפיין את שוק השבבים. "המיזוגים פוגעים בלקוחות שלנו, כי יש יותר כוח לחברות שמספקות את הטכנולוגיות. ככל שהתחום טכנולוגי יותר, הלקוח רוצה שתהיה תחרות ושתהיה השקעה בטכנולוגיה. לכן, המיזוגים מאפיינים חברות שמספקות טכנולוגיה ייחודית בשלב מתקדם", מסכם אופנהיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker