העצה של האיש שמנהל 8 מיליארד דולר: במה עדיף להשקיע - זהב או היי-טק?

רענן אגוס, מנהל קרנות הגידור של גולדמן סאקס, חושש מקצב הצמיחה העולמית ומזהה הזדמנויות בתחום האינטרנט בסין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

רענן אגוס, מנהל קרנות הגידור בבנק ההשקעות גולדמן סאקס (GSIP), אתה לא ישראלי, איך קיבלת את השם הזה?

אכן, אני לא ישראלי אלא יהודי אמריקאי, אבל הבן שלי לומד עכשיו שנה בישיבה בארץ. ההורים שלי אהבו מאוד את השם.

צילום: עופר וקנין

כמה כסף מנוהל בקרנות שבניהולך?

הקרנות שלנו מנהלות כ–8 מיליארד דולר, המושקעים הן בנכסים ציבוריים והן בנכסים פרטיים.

במבנה הארגוני של גולדמן סאקס, איפה אתם ממוקמים?

אנחנו חלק מחטיבת ניהול הנכסים, ואנחנו חלק חשוב בהשקעות אלטרנטיביות שמוצעות ללקוחות שלנו.

האם תוכל לתאר את סוג הלקוחות?

הבסיס של לקוחותינו רחב מאוד. לקוחות מוסדיים, מהווים כ–50% מהלקוחות, ולקוחות פרטיים. באחרונה התחלנו להציע קרנות נזילות יומיות, שבדומה לקרנות נאמנות ניתן לפדות אותן ברמה יומית. זה מגדיל את בסיס הלקוחות הפרטיים.

כמנהל קרנות גידור בבנק, איזה שינויים עברו עליכם בעקבות המשבר של 2008?

חוק וולקר חייב את החברה לצמצם את היקפי השקעה העצמית (נוסטרו), אך אנחנו ממשיכים לנהל השקעות משמעותיות מאוד עבור הצוות שלנו ועובדי גולדמן סאקס, לצד שאר לקוחותינו.

מטילי זהב

איזה לקחים עיקריים הפקתם מהמשבר?

מבחינות רבות, העסקים ב–GSIP נמשכו כרגיל במהלך כל המשבר. מנקודת הראות שלי, שאומרת שאני עסוק בלהשיא את התשואה הטובה ביותר תחת סיכון נתון ללקוחות, לא היה שום שינוי. השיעור החשוב ביותר שלמדנו הוא הצורך להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק בכל הנוגע לתהליכי מאקרו (Macro Aware), גם בעסק שבעיקרו מונע על ידי השקעות.

מה הם הסיכונים המובילים בעולם כיום?

אני חושב שכיום הסיכון הגדול הוא לגבי הצמיחה העולמית. התמונה לא ברורה — איפה יש צמיחה ובאיזה חלקים של העולם. אם הצמיחה תהיה חזקה יותר ממה שהמשקיעים חושבים, היא תוביל לעלייה ברמות הריבית. התמונה האופטימית, כמו שאני רואה, היא צמיחה של 2%–3%, אבל יש חוסר ודאות רב בנושא.

בעולם קרנות הגידור, איזה אסטרטגיה עתידה להיות המוצלחת ביותר?

האסטרטגיה העיקרית שלנו היא לונג/שורט על מניות (קנייה ומכירה בחסר). אסטרטגיה נוספת של גולדמן סאקס אסטס מנג'מנט (GSAM) היא לספק לשוק נזילות. יש הרבה חברות, בעיקר בינוניות וקטנות, שבעקבות רגולציה או תנאי שוק לא מצליחות לקבל הלוואות. כאן אנחנו נכנסים לתמונה — ומלווים להן כסף.

מי בא לקבל מכם כסף? המכולת השכונתית?

המכולת השכונתית לא תבוא, כי היא קטנה מדי. אנחנו מדברים על חברות גדולות יותר, עם תזרים מזומנים של 10–50 מיליון דולר.

לכם, כמנהלי קרנות גידור, יש את היכולת והידע להתמודד עם ניהול חוב? אתם למעשה מעין תחליף לבנקים, וראינו מה קרה להם ב–2008.

חברות פיתוח עסקי (Business — BDC Development Companies) נותנות הלוואות לחברות (הלוואות פרטיות) הרבה פחות ממונפות מהבנקים. אם נתת הלוואה של 100 דולר, המינוף עליה הוא במקסימום 50 דולר — כלומר יחס של 1:1.5 — וזה מינוף נמוך מאוד. זה מאפשר לספוג חבטות גדולות מבלי שיהיו לך בעיות פירעון. אבל חיתום ההלוואות הוא הליבה של העסק הזה, ולכן בענף ההלוואות הפרטיות אתה מקבל תשואה עודפת של 500 נקודות בסיס על הלוואה דומה, כי הסיכון הוא של חדלות פירעון.

מהן המגמות המרכזיות כיום בענף קרנות הגידור?

אני חושב שקרנות גידור ונכסים אלטרנטיביים חווים צמיחה בנכסים המנוהלים. בחמש עד עשר השנים האחרונות היתה זרימה חזקה של כספים לניהול השקעות פאסיביות. גם קרן האג"ח הגדולה בעולם היא פאסיבית. עכשיו אנחנו נראה תזוזה בחזרה לניהול השקעות אקטיבי, ולקרנות הגידור יש מקום של כבוד כדי לקלוט את זרם הכספים הזה. גם זרם הכספים לניהול כסף פאסיבי כבר לא הולך לניהול פאסיבי פשוט, אלא מחפש באנצ'מרקים מתוחכמים יותר כמו מדדים עם ניהול בטא מתקדם.

מה יהיה הטריגר שיגרום לאנשים לעבור מהשקעה פאסיבית לאקטיבית. הרי אחד הלקחים של משבר 2008 הוא שמנהלי ההשקעות דאגו רק לעצמם, והמשקיעים לא נהנו מזה.

מנהלי השקעות יצטרכו להכות את מדדי היחס כדי לשנות את כיוון הזרם. אנחנו נמצאים בסביבה נוחה לשינוי הזה. הבסיס של ניהול אקטיבי הוא יכולת מנהל ההשקעות לזהות שינויים במצב הכלכלי הגלובלי — ולהגיב בהתאם מהר יותר מהמדדים. ככה אתה יוצר תשואה עודפת על פני המדדים. כיום הרבה חברות מתומחרות בחסר. המקרה הקלאסי הוא של יפן, שבו חברות מתחילות להתמקד בעודף תשואה לבעלי המניות, ואם אתה תמצא את החברות הללו לפני כולם, אתה תקבל תשואה עודפת.

איך אתה יודע איזו חברה מתמקדת בבעלי המניות שלה?

זו הליבה של מה שאנחנו עושים. יש לנו אנליסטים ברחבי העולם שמבצעים מחקר מעמיק אודות חברות, כדי להבין אם הפוקוס שלהן מופנה לבעלי המניות. הם נפגשים עם המון חברות כדי לגלות מי מהן באמת מתכוונות לכך. אנחנו בוחרים בפינצטה את החברות.

פול סינגר, המייסד והבעלים של חברת הקרנות אליוט, טען שחייבים להשקיע בזהב, כי ״אם מובילי המדיניות הכלכלית לא יגיעו עם פתרונות שיגדילו את הצמיחה, והבנק המרכזי יגיד שלא עשינו מספיק לכלכלה הגלובלית, אז הכל יתפרק. הציבור יאבד אמון במדיניות הכלכלית, וזה אסון — כסף כבר לא יהיה מה שהיה. זהב הוא הכסף האמיתי היחיד, והכסף מנייר לא שווה כלום בלי זהב. מחירי הזהב הופלו לרעה, אז קנו זהב״. מה אתה אומר על זה?

שמעתי על זה, ואף אחת מהקרנות שלנו לא מושקעת בזהב.

למה?

קשה לנו להעריך מהו הערך האמיתי של זהב. כשמנהלים כסף של אחרים, אם איני יכול להעריך את השווי של זהב, אני גם לא יכול לקנות אותו. אם מישהו רוצה לקנות בכספו האישי זהב, אני מבין את ההיגיון, אבל מי שמנהל כסף של אחרים לא יכול לנהוג כך. יכול להיות שנשקיע בחברות שעוסקות בזהב, אבל זה כבר פילוסופיית השקעה שונה.

בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg

בוועידת סוהן לקרנות גידור המלצת להשקיע ברויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS). מה עוד אתה מציע?

עוד רעיון יהיה שאייר פרמסוטיקל בבריטניה. תחום הבריאות צומח, יש להם בצנרת תרופות נהדרות, בעיקר של תרופות יתום. הם ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות, יש להם הנהלה נהדרת, והם זולים.

מה דעתך על מחירי חברות הטכנולגיה הגדולות? זו בועה?

באחרונה גייסנו קרן ב–1.2 מיליארד דולר המשקיעה בחברות טכנולוגיה בשלבים הסופיים שלהן כפרטיות, ובהחלט יש לנו חלון טוב על השוק הזה. אנחנו עדיין מוצאים השקעות טובות בתחום הטכנולוגיה, אבל נדלקו לא מעט נורות אזהרה. זה מחייב מעקב צמוד ובחינה מדוקדקת של כל חברה — בעיקר לעקוב אחר תזרים המזומנים שלהן. אם התזרים יעמוד בציפיות שלנו אז נרוויח כסף. יותר ויותר חברות טכנולוגיה נותרות פרטיות כיום, כי יש להן גישה טובה יותר להון והן מעדיפות לא להיות ציבוריות. לכן, כשאתה מסתכל על הבועה של 2000, חברות טכנולוגיה היו קיימות רק שש שנים לפני שהן הונפקו. כיום זה נמשך 12 שנה, הן מגיעות לשוק בוגרות יותר.

לא מעט מנהלים המליצו ליצור פוזיציות נגד סין (שורט על סין), מה דעתך על כך?

קשה לדעת מה בדיוק קורה בסין, אך זו מדינה צומחת שאי אפשר להתעלם ממנה, ויש בה מגזרים אטרקטיביים.

מה למשל?

חברות שנותנות שירותי אינטרנט בסין. זה תחום שצומח מאוד, קצב השימוש באינטרנט שם הוא אקספוננציאלי, יש חברות זולות בתחום — ושם נרצה להיות. מנגד, אנחנו זהירים מאוד בכל הנוגע לחברות הקשורות לענף הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker