סודהסטרים בדרך לבורסה בת"א; מזנקת ב-12% בעקבות רכישת ענק של המתחרה שלה

חברת סודהסטרים, שסובלת מחולשה בפעילותה ומצניחה בשווייה, תיכלל בת"א 75 ות"א 100 ■ מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט: סודהסטרים תהנה מהמגרש הביתי בישראל

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק

חברת סודהסטרים, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 295 מיליון דולר, הודיעה כי תירשם למסחר גם בבורסה בתל אביב. החברה, שמייצרת ומפיצה מכשירי הגזה ביתיים, נענתה לחיזורים מצד הבורסה הישראלית, שמשקיעה מאמצים רבים על מנת להביא חברות ישראליות שנסחרות בחו"ל להירשם למסחר גם בתל אביב. זאת, כדי להגדיל את האטרקטיביות של הבורסה בעיני המשקיעים.

בשבועות האחרונים התנהלו מפגשים בין הבורסה לסודהסטרים, בהם הציגה הבורסה בפני החברה את היתרונות הקשורים ברישום כפול. המנכ"ל יוסי ביינארט אף כתב להנהלת החברה מכתב בו פירט את תהליך הרישום ואת יתרונותיו. "מניסיון, חברה גדולה וידועה שנסחרת בארה"ב נהנית מיתרון המגרש הביתי בישראל, היכרות של ציבור המשקיעים וכן יתרון לגודל בישראל", כתב ביינארט. כיום נסחרות בבורסה בתל אביב 55 מניות דואליות.

סקרלט ג'והנסון בפרסומת לסודהסטריםצילום: סודהסטרים

המניה תצורף למדדי ת"א 75 ות"א 100 שבועיים לאחר תחילת המסחר בתל אביב ושוויה צפוי להיות במקום ה-48 וה-73 בהתאמה, עם משקל צפוי של 1.6% בת"א 75 ו-0.4% בת"א 100. כיום המשקיעים הישראליים מחזיקים ב-1.6% בלבד ממניות סודהסטרים, שרוב המשקיעים בה הם אמריקאיים. לפי הבורסה, תעודות הסל וקרנות הנאמנות המחקות צפויות לרכוש מניות בשווי של 33 מיליון דולר שהם יותר מ-10% משווי השוק של החברה. סודהסטרים לא מתכננת לגייס הון בבורסה.

בתוך כך, מניית סודהסטרים קופצת ב-12% בנאסד"ק, לאחר שמתחרה שלה, חברת קריג גרין מאונטיין הסכימה להירכש על ידי קבוצת משקיעים שבראשה עומדת חברת ההשקעה הפרטית JAB הולדינג בעסקה בשווי של כ-13.9 מיליארד דולר - המשקף פרמיה של 78% על מחיר הסגירה של מניית קריג ביום שישי. קריג גרין מאונטיין מייצרת מערכות להכנת משקאות ביתיים בשיתוף עם קוקה קולה, שהיא שגם בעלת המניות הגדולה בחברה (17%). סודהסטרים הודיעה בספטמבר על שיתוף פעולה עם פפסיקו, המתחרה הגדולה של קוקה קולה.

החברה הפכה להיות ציבורית בסוף 2010 ומאז הניבה מנייתה תשואה שלילית ממוצעת של 13%. בשיאה נסחרה החברה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד דולר. בשנים האחרונות סובלת סודהסטרים מחולשה בפעילותה, בעיקר בשוק העיקרי שלה ארה"ב. החולשה באה לידי ביטוי גם בירידה של 80% בשווי החברה בתוך שנתיים וחצי.

הכנסות חברת סודהסטרים ברבעון השלישי הסתכמו ב-110 מיליון דולר, ירידה של 13% ברבעון המקביל בשנה שעברה. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 111 מיליון דולר. עם זאת, החברה נפגעה משינויים בשערי החליפין, שבנטרול שלהם היו הכנסות החברה גבוהות ב-16 מיליון דולר, ודומות להכנסות שלה ברבעון השלישי בשנה שעברה. הרווח הנקי המתואם נחתך במחצית והסתכם ב-4.7 מיליון דולר או 25 סנט, ארבעה סנט מעל לתחזיות.

מניית סודה סטרים בשלוש השנים האחרונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker