כיל וקבוצת לבייב חתמו על מזכר הבנות לבחינת כרייה ימית של פוספט בנמיביה

עתודות הפוספט באתר נאמדות במיליארד טון ועשוית לשמש את כיל לצורך הרחבת פעילות הפוספט ומוצרים מבוססי פוספט באמריקה הלטינית ובצפון אמריקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

חברת כימיקלים לישראל (כיל) חתמה על מזכר הבנות עם חברת LLNP מקבוצת לב  לבייב להקמת מיזם משותף שיבחן את ההיתכנות והכדאיות הכלכלית של כרייה ימית של פוספט בנמיביה. המיזם המשותף הוא חלק ממאמציה של כיל להרחיב ולגוון את מקורות חומרי הגלם שלה ולהיכנס לשווקים נוספים בסין, דרום מזרח אסיה ואמריקה הלטינית.

המיזם המשותף, שיהיה בבעלות שווה של כיל ושל LLNP, יישען על אתר לכרייה ימית של יהלומים של LLNP בחוף האטלנטי של נמיביה על פי זיכיון שקיבלה ממשלת נמיביה. על פי הערכות, עתודות הפוספט באתר של LLNP מגיעות למיליארד טון ויאפשרו ייצור חומר גלם סופי בהיקף שנתי של 4-2 מיליון טון לשנה.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

שתי החברות יקימו מתקן חלוץ (פיילוט) שייבחן טכנולוגיה של צד שלישי למיצוי פוספט ימי לאיכות שתאפשר את השימוש בו כחומר גולם לייצור חומצה לבנה ומוצרי המשך מבוססי פוספט לתעשיית הדשנים והמזון.

המתקן שיוקם בהשקעה מוערכת של 50-30 מיליון דולר צפוי לבחון עד 2020 את ההיתכנות הטכנולוגית והכדאיות הכלכלית של התהליך ואם תוכח כדאיות זו תוקם באתר תעשיית פוספט בהשקעה מוערכת של מיליארד דולר שתחל בייצור מסחרי לקראת 2023-2022.

על פי הערכות ראשוניות של השותפים למיזם עלויות הפקת הפוספט בנמיביה עשויות להיות נמוכות ב-50% מעלות הפקתו במישור רותם - כ-85 דולר לטון, ובנוסף לכך ייהנה מנגישות גבוהה לשוקי הפוספט הגדולים באמריקה הלטינית בעיקר של ברזיל, וכן לשוק הפוספט בצפון אמריקה.

קבוצת לבייב שהיא החברה האם של LLNP  מחזיקה בידע טכנולוגי ייחודי בשיטות כרייה ימית ואילו לכיל יש ידע ומערך שווק והפצה לפוספט ומערך ייצור מוביל בשוק הדשנים המיוחדים ומוצרי המשך מבוססי הפוספט כמו מלחי פוספט לתעשיית הבשר מוצרי החלב והמאפה.

המיזם המשותף של כיל עם קבוצת לבייב נחתם שנה לאחר הקמתו של מיזם משותף עם קבוצת Yunnan Yuntianhua שהיא יצרנית הפוספט המובילה בסין. המיזם כולל כרייה והפקה של 2.5 מיליון טון לשנה וכן פעילות תעשייתית לייצור מוצרי המשך מבוססי פוספט. כיל כורה כיום 3.4 מיליון טון פוספט לשנה ב-3 מכרות בנגב על פי זיכיון שיסתיים ב-2021.

עתודות הפוספט במכרות אלו ימוצו בתוך 8 שנים. כיל קיבלה בשבוע שעבר לאחר מאבק ציבורי ממושך את אישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישור להקמת מכרה חדש של פוספט בשדה ריר שליד ערד. המכרה החדש שיבטיח את כרית הפוספט לעשרות שנים נוספות, וימנע את סגירת אתר הייצור במישור רותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker