נאסד"ק תשתף פעולה עם הבורסה: "חברות ממהרות לעשות אקזיט"

סגן יו"ר נאסד"ק, מאייר פרוכר, חשף אתמול כי הבורסות ישתפו פעולה כדי לתת פתרון לחברות שעדיין לא בשלות להנפקה בנאסד"ק

עמרי זרחוביץ'

"שיתוף פעולה בין בורסת נאסד"ק לבורסה הישראלית יכול להיות Game Changer ולשנות את המצב הנוכחי בשוק ההון הישראלי", כך אמר מאייר (סנדי) פרוכר, סגן יו"ר נאסד"ק אתמול. פרוכר לא רצה להוסיף פרטים על שיתוף הפעולה עד שלא ייסגרו פרטי ההסכם, בין השאר מכיוון שבורסת נאסד"ק היא חברה ציבורית. הדברים נאמרו בוועידת ישראל לעסקים שאירגן "גלובס".

"יש כיום חלון הזדמנויות מיוחד לקדם במשותף שוק חדש שעונה לצרכים של חברות צמיחה וטכנולוגיה בשלבים שלפני רישום אפשרי בנאסד"ק", אמר פרוכר. ככל הנראה, שיתוף פעולה כזה ייצא לפועל רק לאחר שינוי מבנה הבעלות של הבורסה שנמצא כרגע בתהליך, וייקח לפחות עוד כמה חודשים.

מימין: שמואל האוזר וסנדי פרוכר
מימין: שמואל האוזר וסנדי פרוכרצילום: שרונה מזליאן לוי

פרוכר הדגיש כי אחת הבעיות של ישראל היא שחברות רבות בוחרות במסלול של אקזיט בשלבים מוקדמים יחסית למקובל בעולם, ולכן אינן מגיעות למימוש הפוטנציאל של צמיחה ורווחיות. לדבריו, קיים פער של מימון חברות שעדיין לא בשלות להנפקות בנאסד"ק, שמימון שלהן ישרת את המשקיעים וקרנות הון סיכון — וכתוצאה מכך ירוויח גם המשק הישראלי.

כמובן שגם נאסד"ק תניב מכך תועלת, ופרוכר הדגיש כי ישראל היא מדינה חשובה בעבור הבורסה, מכיוון שהיא שנייה רק לסין מבחינת מספר החברות שהיא שולחת להנפקות ראשוניות, מגמה שאמורה להמשיך גם בשנה הבאה. למעשה, אם חברות ישראליות לא ממשיכות לפעול באופן עצמאי, אז נאסד"ק "תפסיד" אותם בעתיד כחברות ציבוריות פוטנציאליות.

"מרבית החברות נמכרות למשקיעים זרים מוקדם מדי, ולא צומח כאן דור חדש של חברות גדולות חדשות. כל "אקזיט" כזה גורע מצמיחה כלכלית במשק הישראלי משום שחברות אלה מונעות מעצמן את האפשרות להתפתחותן כחברות בינלאומיות שמושבן בישראל. חברות אלה מחפשות מימון בשלבים הראשונים כשהן עדיין אינן בשלות לגייס הון בנאסד"ק ולכן הן נמכרות כ'ממתקים במחירים מוזלים'", אמר פרוכר.

"אנחנו מחפשים כל הזמן הזדמנויות חדשות ומנועי צמיחה נוספים. בהתחשב בעובדה שכמעט 20% מהחברות הזרות בנאסד"ק הן ישראליות, נאסד"ק בהחלט רואה בישראל פוטנציאל צמיחה חשוב לעתיד. השוק החדש יוכל לאפשר לחברות הישראליות ליהנות מכל העולמות: נגישות קלה יותר למקורות הון, מוניטין בינלאומי לבורסה, רישום ני"ע בבורסה בת"א ובנאסד"ק, ושימוש בטכנולוגיה של הנאסד"ק שהיא מוכרת וידידותית למשקיע", אמר פרוכר.

פרוכר התייחס גם לכך שהשווי שמקבלות חברות שהולכות להנפקה בנאסד"ק גבוה מהשווי בהנפקות בבורסה הישראלית. לדבריו, זהו אחד המכשולים שעומדים בפני החברות שמחפשות כיוון, ושיתוף פעולה בין שתי הבורסות עשוי לשפר את הנעשה בתחום זה. "תחום האנליזה של חברות היי־טק בשלביהן הראשונים אינו מפותח דיו בהשוואה לארה"ב. אני סבור ששיתוף הפעולה בין הבורסות יכול להיות גורם מדרבן לפיתוח המיומנויות האלה, למשוך שחקנים בינלאומיים כמו חתמים, אנליסטים, משקיעים גלובליים", אמר פרוכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker