מנדלסון שוב עוברת ידיים: אמיליה פיתוח רוכשת את החברה מקבוצת נץ ב-100 מיליון שקל

מנדלסון, שהונפקה בבורסה ב-2013, עוסקת בשיווק מוצרים בתחום הובלת זורמים ■ המכירה מקבעת לקבוצת נץ ולשותפותיה רווח של 100 מיליון שקל בתוך שלוש שנים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת התשתיות מנדלסון כבר ידעה לא מעט העברות בעלויות בעשור האחרון - וכעת המשקיעים בבורסה יצטרכו להתרגל לבעל בית חדש. אמיליה פיתוח, חברת ההשקעות שבשליטת עודד פלר (84%) תרכוש את השליטה (51%) במנדלסון תשתיות בתמורה לכ-99.45 מיליון שקל. המוכרות הן קבוצת נץ (29.92%), רונקו קפיטל (17.52%) ורנקי נכסים (7.45%), המחזיקות בגרעין השליטה המשותף במנדלסון.

מנדלסון, שמנוהלת על ידי שרגא בר, עוסקת במסחר ושיווק של מוצרים בתחום הובלת זורמים (מים, ביוב, גז, דלק, נפט, קיטור, כימיקלים ומוצרי סניטציה); ייצור ושיווק של צנרת PVC בקטרים של עד 1,200 מ"מ; וכן בהרכבה ותחזוקה של משאבות מים ושיפוץ מנועיים חשמליים. המחיר בעסקה משקף שווי של כ–195 מיליון שקל למנדלסון - כ–8.3% מעל המחיר בבורסה בבוקר העסקה. מניית מנדלסון הגיבה לעסקה בעלייה של כ–2% במחזור של 250 אלף שקל.

עודד פלר, בעל השליטה באמיליה
עודד פלר, בעל השליטה באמיליהצילום: עופר וקנין

רווח של 100 מיליון שקל בשלוש שנים

עד לפני ארבע שנים נשלטה מנדלסון על ידי קבוצת קמן שבשליטת רוני אלרואי - חתנו של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק. אלרואי נאלץ למכור את אחזקותיה של קמן במנדלסון לקבוצת נץ, הנשלטת על ידי טוני אלישע (בלגי), ז'אק אמויאל (צרפתי־ישראלי) ובעלי מניות נוספים, וזאת לאחר שקמן נקלעה לחובות ונאלצה לחתום על הסדר חוב בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

קבוצת נץ, שנמצאת "מתחת לרדאר" בבורסה, נסחרת לפי שווי שוק של 123 מיליון שקל - נמוך מאוד בהשוואה להון העצמי של כ–479 מיליון שקל, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015. נץ פועלת בשלושה תחומים עיקריים: תחום הנדל"ן המניב בארה"ב, באמצעות חברת נץ ארה"ב; תחום הזורמים, באמצעות חברת מנדלסון תשתיות; ותחום המלונאות, באמצעות נץ מלונות, המחזיקה ב–50% ממלונות אפריקה ישראל, בעלת המותגים קראון פלאזה והולידיי אין.

את השליטה במנדלסון רכשה נץ עם שותפותיה (משקיעים זרים שונים) בכמה שלבים: בפברואר 2012 רכשה 52.42% מהון המניות בתמורה לכ–65 מיליון שקל; ובינואר 2013 רכשה 32% נוספים בתמורה לכ–32 מיליון שקל. בסך הכל שילמה קבוצת השליטה כ–110–120 מיליון שקל (מחיר ממוצע של 4.3 אגורות למניה). כשמונה חודשים לאחר השלמת רכישת השליטה, נץ הנפיקה את מנדלסון בבורסה. בהנפקה גייסה מנדלסון כ–70 מיליון שקל, לפי שווי של כ–200 מיליון שקל ("לפני הכסף") - גבוה משווי החברה שהשתקף בעסקות הקודמות.

מאז הכניסה לבורסה, פעלה קבוצת נץ למימוש חלק מנכסיה של מנדלסון. ביולי 2014 מכרה מנדלסון את החברה הבת בארה"ב, דודסון גלובל (Dodson Global) באקזיט של 110 מיליון דולר. הרוכשת הייתה חברה אמריקאית בשם Texas Pipe. דודסון גלובל עוסקת ברכישה והפצה בארה"ב של אביזרי צנרת מפלדה ומשמשת כ"מפיץ על" בתחום אביזרי צנרת מפלדה. בין היתר, כספי התמורה שימשו את מנדלסון להבטחת התשלום לבעלי האג"ח (כ–155 מיליון שקל), כך שכלל תשלומי הקרן העתידיים מוחזקים בחשבון אצל הנאמן; לחלוקת דיווידנד ולהרחבת פעילויות.

מכירת השליטה במנדלסון מקבעת לקבוצת נץ ולשותפותיה לשליטה רווח אמתי של כ–90–100 מיליון שקל בתוך שלוש שנים. זאת, בשקלול התמורה הנוכחית בעסקה, וכן הדיווידנדים שחולקו במהלך השנים ממנדלסון לבעלי המניות. חלוקת הדיווידנד האחרונה בוצעה בתחילת נובמבר, בסכום של 100 מיליון שקל.

בעלי האג"ח יצטרכו לאשר את העסקה

אמיליה פיתוח, שנסחרת לפי שווי של כ–160 מיליון שקל, עוסקת בביצוע השקעות ריאליות בעיקר בתחום התעשייה. בין היתר, החברה מחזיקה ב–7.28% מקרן ההשקעות טנא (האחזקה המפורסמת של הקרן היא בחברת משטחי המטבח אבן קיסר); ב–13.52% מחברת מקסימה הבורסאית, הפועלת בתחום הפרדת הגזים לתעשייה; ב–25% ממפעל פלציב המייצר חומרים מוקצפים; וכן בשורה של חברות מתחום הקוסמטיקה, שמוכרות בעיקר לסנו בישראל ולוול מארט בארה"ב.

לפי הערכות, אמיליה מעוניינת במנדלסון בשל הסינרגיה האפשרית עם יתר אחזקותיה. אמיליה מתכוונת לממן את רכישת השליטה מאמצעים פרטיים, וכן באמצעות נטילת אשראי. נכון לסוף הרבעון השלישי, לאמיליה (סולו) אמצעים נזילים, מזומנים ונכסים פיננסיים לזמן קצר בסכום כולל של כ–113 מיליון שקל. האג"ח של אמיליה, בערך נקוב של 40 מיליון שקל, נסחרות בשוק בתשואות נמוכות של 2.38%.

לצד התמורה המיידית, נקבע כי אמיליה תעניק למוכרים אופציית מכר (PUT) לשנתיים, שתאפשר להם לממש 3.89% נוספים מהון מניותיה של מנדלסון (3.45% בדילול מלא) במחיר של 5.83 אגורות לכל מניה (בהתאם למחיר בעסקה). אם אופציית המכר תמומש, התמורה שתשלם אמיליה בעבור מניות השליטה במנדלסון צפויה לגדול בכ–7.7 מיליון שקל.

השלמת העסקה מותנית במספר לא מבוטל של תנאים, שיצטרכו להתקיים עד לסוף ינואר 2016 (עם אופציה להארכה). ראשית, העסקה נדרשת לקבלת אישור מצד בעלי האג"ח במנדלסון מסדרות ב', ג' וח', בהתאם לשטר הנאמנות; שנית, נדרשת התחייבות של קרן המנו"ף אוריגו לשחרור השעבוד הקיים על כלל המניות, וזאת לנוכח הלוואה שנתנה בעבר הקרן לקבוצת נץ; בנוסף, נדרש אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, קבלת הסכמות מהבנקים המממנים של מנדלסון, וכן קבלת התחייבות ממנכ"ל מנדלסון להאריך את כהונתו בשלוש שנים נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker