"הנפקת המניות של טבע - הבעת אמון בטבע ובכלכלה הישראלית"

מנהל הכספים הראשי, אייל דשא: קיבלנו תגובות טובות לגבי העסקה עם אלרגן ■ לפי דיווח ברויטרס, טבע מנהלת מגעים למכירת נכסים במיליארד דולר

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע ממשיכה להתקדם לכיוון השלמתה של רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן, שצפויה להיות מושלמת בחודשים הראשונים של 2016. ביום חמישי עשתה טבע צעד משמעותי נוסף כשהשלימה גיוס של 6.75 מיליארד דולר, שישמשו את החברה לממן חלק מהעסקה.

"זוהי הנפקת הסקונדרי השנייה בגודלה בתחום הפארמה, ומהגדולות בתולדות וול סטריט", אמר מנהל הכספים הראשי של טבע, אייל דשא. "אנחנו חושבים שמדובר בהישג. זוהי הבעת אמון כלפי החברה, וגם כלפי הכלכלה הישראלית", הוסיף דשא, שסיפר כי ברוד שואו, שנמשך שלושה ימים, הם קיבלו תגובות מאוד טובות לגבי האסטרטגיה של טבע והעסקה עם אלרגן.

איל דשא, יו"ר ישראכרט
איל דשא, יו"ר ישראכרטצילום: הדר כהן

טבע הודיעה על רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן בסוף יולי, לאחר שירד מהפרק המיזוג עם מיילן. תמורת החטיבה תשלם טבע 40.5 מיליארד דולר - 6.75 מיליארד דולר במניות של טבע, כ–9% משווי החברה; ושאר הסכום יינתן במזומן, שאותו גייסה טבע בהנפקת המניות, ותגייס בעתיד בהנפקות של סדרות אג"ח. החברה אינה מחויבת לגייס את האג"ח עד סגירת העסקה, והיא קיבלה התחייבויות להלוואות גישור כדי לסגור את העסקה, ולאחר מכן תוכל לבצע הנפקת אג"ח בתנאי השוק המתאימים לה.

הנפקת המניות של טבע, הראשונה לאחר שנים רבות, מורכבת למעשה משתי הנפקות שבכל אחת גייסה החברה סכום שווה. מחצית מהסכום גויסה באמצעות הנפקת 54 מיליון תעודות פיקדון אמריקאיות (ADS), שכל אחת מהן מייצגת מניה רגילה של החברה במחיר של 62.5 דולר 
ל–ADS. בסיום המסחר ביום רביעי בלילה היה מחיר המניה של טבע 63 דולר. שאר הסכום יגויס באמצעות הנפקת 3.735 מיליון מניות בכורה עם המרה כפויה בתוך שלוש שנים, במחיר של אלף דולר למניית בכורה. מניות אלו ישלמו דיווידנד של 7% בשנה. מה שמיוחד במניות האלו הוא מנגנון שמקטין את כמות המניות שיתקבלו בהמרה הכפויה בהתאם למחיר המניה של טבע.

התמורה נטו בכל אחת מההצעות תהיה 3.29 מיליארד דולר, לאחר הפחתת הנחות, עמלות חתמים, והוצאות ששולמו בידי טבע. טבע העניקה אופציה לרכישת כמות נוספת של עד 10% מתעודות הפיקדון האמריקאיות המוצעות בהצעה, ועד 10% ממניות הבכורה עם המרה כפויה המוצעות בהצעה.

כדי להשלים את העסקה טבע ואלרגן צריכות לקבל אישור של ההגבלים העסקיים. לפי דיווח ברויטרס בסוף השבוע החולף, שמבוסס על מקורות המעורים בעניין, טבע נמצאת בתהליך של מכירת נכסים במיליארד דולר. זאת, כדי לפתור בעיות שעלולות לצוץ בהקשר של הגבלים עסקיים, ועלולים להערים קשיים על עסקת טבע־אלרגן. הנכסים המדוברים הם בארה"ב, אירופה והמזרח התיכון והם יכולים להיות, למשל, תרופות או נכסי קניין רוחני. לכתבה של רויטרס לא התקבלה תגובה מצד טבע.

דשא התייחס גם לענף הפארמה ולירידות של מניות הענף בחודשים האחרונים: "ענף הפארמה עלה בשיעורים גבוהים בחמש השנים האחרונות, אבל טבע בולטת לחיוב בתוך הענף. החברה ייחודית כי יש לה חלק גנרי מאוד גדול, ואנחנו נוקטים אסטרטגיה שמבדלת אותנו".

אחת החברות הגדולות בענף, פייזר, עשויה להפוך להיות בעלת המניות הגדולה בטבע. באחרונה הודיעה פייזר כי היא רוכשת את חברת אלרגן, בניכוי, כמובן, החטיבה הגנרית, תמורת 160 מיליארד דולר. במסגרת הרכישה תקבל פייזר גם את אחזקות אלרגן בטבע, שאותן תקבל אלרגן עם השלמת החטיבה לטבע. "לא נראה לנו שיש משמעות לכך שפייזר תהיה בעלת המניות הגדולה אצלנו, יש כל מיני ניואנסים, אבל זה לא משמעותי", אמר דשא.

בשבוע שעבר הודיעה טבע גם על ניסיון נוסף בהגדלת נתח השוק שלה ביפן, שנחשב שוק חלש מבחינת טבע, על אף הפוטנציאל הטמון בו. טבע מקימה מיזם עסקי ביפן בשיתוף פעולה עם חברת טקאדה היפנית. החברה החדשה, שבה טבע תחזיק ב–51%, תכלול את פעילות התרופות הגנריות של טבע במדינה, ואת יכולות הייצור והפיתוח של טבע במדינה. טקאדה מצדה תעביר למיזם המשותף את המכירות של תרופות שפיתחה ושפג תוקף הפטנט שלהן (Long Lasting Products). בנוסף, טקאדה תתרום את יכולות השיווק שלה ואת הקשרים העסקיים שלה, שטבע מקווה שיתרמו להגדלת המכירות.

אייל דשא, האם למעשה הבנתם את המגבלות של טבע בהגדלת נתח השוק ביפן ובשווקים דומים?

דשא: "הפעילות של טבע ביפן סבלה מחולשה. זהו שוק יעד גדול ומאוד צומח. הבנו שהדרך להצליח ביפן היא שיתוף פעולה עם חברה יפנית מעולה, שהמותג שלה ביפן הוא כמו זה של טבע בישראל. שיתוף הפעולה יהפוך אותנו לחברה הגנרית הגדולה ביפן. זה לא שנכשלנו. זאת קריאה נכונה של השוק, וראייה של הזדמנות אסטרטגית להפוך אותנו למובילים בו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker