איילת שקד פירסמה הקלות לחברות ישראליות שנסחרות בחו"ל

ההקלות המוצעות יכללו גם את החברות הדואליות ■ בטיוטת התקנות שפורסמה לציבור חשף משרד המשפטים כי הוא מתכוון לבחון האם יש מקום להקלות גם לחברות ללא גרעין שליטה הנסחרות בישראל

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרת המשפטים איילת שקד הגישה הבוקר להערות הציבור טיוטת תקנות שנועדו להקל על חברות ישראליות ללא גרעין שליטה, שנסחרות בבורסות זרות או שהן חברות דואליות. ההקלות נוגעות בין השאר למינוי דירקטורים ואישור תנאי העסקה של דירקטור או מנכ"ל.

בטיוטת התקנות חשף משרד המשפטים כי הוא מתכוון לבחון בשיתוף עם רשות ניירות ערך והבורסה האם יש מקום להקלות או התאמות בחוק החברות ביחס לחברות ללא גרעין שליטה הנסחרות בבורסה בישראל.

איילת שקד
איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

חברות ההיי-טק שנסחרות בחו"ל כפופות לחוק החברות הישראלי מכיוון שהן רשומות כחברות ישראליות. חלק מהחברות מעביר ביקורת על חוק החברות וטוען כי הוא מקשה את ההתנהלות היומיומית. "לאחר בדיקה מעמיקה של הדין החל בבורסות הזרות עולה כי החובות על פיו מקנות הגנה ראויה למשקיעים, גם אם אין היא מקבילה לגמרי להגנה שמקנה חוק החברות. לעומת זאת, כיוון שקיים שוני בין הדין בישראל לדין באותן בורסות, החלה של שני הדינים יוצרת הכבדה ומקשה על החברות, מעבר לנדרש", נכתב בדברי ההסבר של טיוטת התקנות.

כך, חברה ישראלית לא תהיה חייבת למנות דירקטורים חיצוניים (דח"צים) אם החברה עומדת בכללי הבורסה הזרה לגבי הדירקטורים הבלתי תלויים. כתוצאה מכך לא יחולו גם המגבלות לגבי הגמול שניתן לשלם לדח"צים לפי חוק החברות.

עוד רוצה שקד לקבוע כי ניתן יהיה לאשר תנאי כהונה והעסקה של מנכ"ל או דירקטור בידי ועדת התגמול והדירקטוריון בלבד, ולקבל בדיעבד את אישור האספה הכללית. ההקלה נועדה לחסוך את העלויות הכרוכות בכינוס אספה מיוחדת, אך היא תחול רק אם התגמול תואם את מדיניות התגמול של החברה, ואינו עולה על אלה ששולמו למי שכיהן קודם לכן בתפקיד.

שקד מסרה כי "הגזמה בעודף רגולציה בארץ מבטאת באופן הנכון ביותר את האמירה: יותר זה פחות. מדינת ישראל מפסידה הרבה, נכון להיום, מעודף הבירוקרטיה, ואנחנו מנסים לתקן זאת".

מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, מסר בעקבות פרסום התקנות: "אנו מברכים על יוזמת השרה שקד ומשרד המשפטים לקידום הקלות לחברות הציבוריות. עם זאת, בלי התמודדות ישירה עם הגורמים להתייבשות הבורסה - המעורבות החריגה של חברת אנטרופי, האכיפה המנהלית והעברת ניהול החברה הציבורית לידי בעלי מניות המיעוט, לא יהיה שינוי מגמה והחברות הציבוריות ימשיכו לעזוב את הבורסה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker