בדרך לשיא: מתחילת השנה חברות גייסו 51 מיליארד שקל באג"ח קונצרני – זינוק של 27%

בנובמבר גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-3 מיליארד שקל - בדומה לממוצע החודשי מתחילת 2015 ■ מתחילת השנה גייסו הבנקים כ-20 מיליארד שקל, והיו אחראים על 40% מהיקף ההנפקות ■ מנכ"לית S&P מעלות: "הנפקות הבנקים נובעות מתנאי השוק האטרקטיביים וכחלק מניהול הנזילות במסגרת בזל 3"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

2015 בדרך להיות שנת שיא בגיוסי האג"ח הקונצרניות. בחודשים ינואר עד נובמבר השנה גויסו באמצעות אג"ח קונצרניות כ-51 מיליארד שקל – זינוק של כ-27% ביחס לתקופה המקבילה ב-2014. מרבית הגידול מיוחס לפעילות הנפקות ערה בסקטור הפיננסי, בהיקף של כ-20 מיליארד שקל, בעיקר כתוצאה מההנפקות של הבנקים הגדולים, שפועלים להגדלת ההון כחלק מדרישות הרגולציה.

על פי דו"ח שהוכן בחברת הדירוג S&P מעלות, במהלך נובמבר גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-3 מיליארד שקל - בדומה לממוצע החודשי מתחילת 2015. מרבית ההנפקות בוצעו על ידי חברות מסקטור הנדל"ן, כאשר 2 חברות נדל"ן אמריקאיות נוספות - סטרוברי פילדס (גייסה כ-250 מיליון שקל) וקליין גרופ (כ-200 מיליון שקל) - הצטרפו לגל המנפיקות בשוק המקומי.

למרות הגידול בהיקף ההנפקות, מספר חברות הקורפורייט (כלומר, חברות שאינן מהסקטור הפיננסי), שהנפיקו מתחילת השנה קטן ב-25% בהשוואה לשנה הקודמת. כך, במהלך החודשים ינואר-נובמבר, כ-90 חברות הנפיקו אג"ח בסכום של כ-31 מיליארד שקל, היקף הנפקות זהה שבוצע על ידי 120 חברות בתקופה המקבילה ב-2014. במקביל, גם גודל ההנפקה הממוצע עלה ל-345 מיליון שקל (בהשוואה ל-250 מיליון שקל), בין היתר בעקבות הנפקות הענק בסקטור הפיננסי.

צילום: רויטרס

הבנקים המשיכו להיות הגורם הדומיננטי בשוק ההנפקות מתחילת השנה, וזאת לאחר שגייסו כ-20 מיליארד שקל - כ-40% מהיקף ההנפקות, בהשוואה לכ-26% וכ-14% בשנים 2014 ו-2013 בהתאמה. לקראת סוף השנה, הבנקים צפויים להנפיק לראשונה מכשירים "היברידים" (עם מנגנונים לספיגת הפסדים), בהם אג"ח COCO, כחלק מהתאמה לדרישות ההלימות של "באזל 3".

"מתחילת השנה, היקף ההנפקות של הסקטור הפיננסי הוא הגבוה ביותר זה כמה שנים", הדגישה רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "הנפקות הבנקים נובעות מתנאי השוק האטרקטיביים וכחלק מניהול הנזילות במסגרת בזל 3. עם זאת, חשוב לציין כי בבחינת סך האג"ח שהונפק על ידי הסקטור הלא פיננסי, אג"ח חברות, חלה עלייה קלה בהשוואה לתקופה המקבילה - וללא הנפקות החברות האמריקאיות יש אף ירידה בהיקפי האג"ח שהונפק השנה בהשוואה לשנה קודמת".

לצד הבנקים, חברות הנדל"ן המשיכו להיות דומיננטיות בשוק, כך שסך ההנפקות בתחום מתחילת 2015 מסתכם בכ-18 מיליארד שקל, כ-35% מסך היקף ההנפקות, בדומה לשנת 2014. כ-20% מהיקף הנפקות הנדל"ן מיוחס לחברות האמריקאיות שמגייסים בישראל בריבית נמוכה בהשוואה לארה"ב. הראל בן-זאב, העריכה כי ה"עלייה" של חברות הנדל"ן האמריקאיות לישראל תימשך, אם כי "בקצב רגוע יותר", לצד הנפקות אג"ח של חברות מקומיות מתחומים שונים. זאת, לפי הראל בן זאב, לאור רצון המשקיעים לפזר את תיקי ההשקעות שלהם.

במעלות ציינו כי הפעילות בשוק האג"ח בנובמבר התנהלה, בין היתר, על רקע הציפייה להעלאת ריבית בארה"ב - שבסופו של דבר לא בוצעה, וכן על רקע הפיגועים באירופה. על פי חברת הדירוג, במהלך החודש חלה ירידה במרווחי הסיכון (התשואות מעל אג"ח ממשלתיות), בקבוצת הדירוג BBB (דירוג בינוני) לרמה ממוצעת של 4.5%, אך עם זאת, המרווח עדיין גבוהה משמעותית מרמתו בנובמבר 2014 (כ-3.7% בממוצע). כמו כן, מרווחי הסיכון של חברות מקבוצת ה-A נעים כיום סביב ה-2% בהשוואה לכ-1.7% אשתקד.

לצד הפעילות הערה בשוק האג"ח הקונצרני ב-2015, נמשך גם הגידול בפעילות ההלוואות הפרטיות, הניתנות על ידי הגופים המוסדיים לחברות. ההלוואות הפרטיות הן חלק ממימון חוץ בנקאי, המהווה תחליף לאג"ח סחירות. על פי נתונים שנאספו ב-S&P מעלות, יתרת ההלוואות הפרטיות נכון לסוף אוגוסט (התאריך המעודכן האחרון) עמדה על כ-55 מיליארד שקל, גידול לעומת כ-50 מיליארד שקל בסוף 2014. במהלות ציינו כי "למרות התמתנות קצב הגידול של היקף ההלוואות השנה לעומת שנים קודמות, פעילות זו היא משמעותית, ולהערכתנו צפויה להמשיך בקצב דומה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker