"חבר'ה צעירים לוקחים משכנתאות של 800-700 אלף שקל - לא מבין מאיפה יש להם אומץ"

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של הלמן אלדובי: "צריך להתכונן לשינוי כיוון בשווקים; אני רואה משקיעים ישראלים עושים את השטות הבאה וקונים דירות בחו"ל" ■ המניות המומלצות של הלמן אלדובי ל-2016: שופרסל, ויקטורי, הפועלים, שפיר הנדסה ואזורים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"המשקיעים צריכים להתכונן לשינוי כיוון בשווקים ולתנודתיות גבוהה. הבועה האמתית נמצאת כיום בשוק האג"ח, כך שהכיוון שם הוא די ברור. יש גם בועה בנדל"ן. מחירי הדירות בערים הגדולות בעולם בשיא. לכן, אני אופטימי יותר בנוגע לשוק המניות מאשר לאפיקים אחרים", כך אמר היום אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של הלמן אלדובי, במסיבת עיתונאים שכינס בית ההשקעות ושעסקה בתחזיות לקראת 2016.

ארצי הדגיש שהסיכון בשוק האג"ח ממשיך לעלות, והמשקיעים צריכים להיות מוכנים להפסדים. לדבריו, "2016 עשויה להיות שנת המפנה של שוק האג"ח, ולכן יש לנקוט משנה זהירות. השוק נמצא ברמות מחירים גבוהות - והתשואות נמוכות משמעותית מתשואת שווי משקל. המשקיעים צריכים להפנים שאנו קרובים לשינוי מגמה במדיניות המוניטרית, בעיקר בארה"ב שמתחילה בתהליך איטי של העלאת ריבית, וכן בישראל, שבה לא צפויה הורדת ריבית נוספת".

"מאיפה יש לצעירים אומץ?"צילום: ניר קידר

ארצי, שאחראי על 14 מיליארד שקל מחסכונות הציבור המנוהלים בבית ההשקעות, ציין שהריבית הנמוכה אינה מטיבה עם הכללות בעולם, ועשויה לפגוע בביצועיהן בטווח הארוך. "כדי למנוע את המשברים הבאים, חייבים להעלות את הריבית. הכסף הזול של השנים האחרונות איבד מהאפקטיביות שלו. חדשות רעות הן חדשות טובות. נתון מקרו גרוע שפורסם אתמול בנוגע לייצור התעשייתי בארה"ב הביא דווקא לעליות. אנחנו רואים שהריבית הנמוכה מביאה לתוצאה הפוכה".

ארצי התייחס בדבריו גם לשוק הדיור בישראל ולאפשרות של ירידת מחירים קרובה בעקבות צעדי הממשלה. "אני מעריך שמחירי הדיור יתייצבו. בסך הכל, לא נראה ירידת מחירים דרמטית, אלא עצירה של עליית מחירים או ירידת מחירים קלה. צריך לזכור שמדובר בשוק פסיכולוגי. הגענו למצב לא סביר שזוגות צעירים לא יכולים לקנות דירה. אני רואה חבר'ה צעירים שלוקחים משכנתאות של 800-700 אלף שקל – אני לא מבין מאיפה יש להם את האומץ".

"רמות המחירים בשוק הנדל"ן קשות, גם לנוכח העובדה שיש פחות משקיעים בשל הצעדים החדשים של הממשלה. אני רואה משקיעים ישראלים, שעושים את השטות הבאה: קונים דירות בחו"ל, וזאת לאחר מהלך העליות הארוך בנדל"ן, בלי להבין את הסיכון. המשקיעים שם יחטפו הפסדים הרבה יותר גבוהים מההפסדים בארץ", הוסיף ארצי.

בהלמן אלדובי מעריכים כי האינפלציה ב-2016 תחזור לסביבה חיובית, לאחר שנתיים של דיפלציה. כמו כן בבית ההשקעות צופים שהריבית בישראל תישאר ברמה הנוכחית עד לקראת סוף 2016. ארצי הסביר כי "בנק ישראל מבין שהורדת ריבית נוספת לא תסייע לכלכה, ולכן לא הוריד ריבית בחודשים אחרונים למרות סביבת אינפלציה שלילית וצמיחה נמוכה. במידה והריבית בארה"ב תעלה, סביר שגם בישראל יתחילו לשקול בצורה רצינית העלאות ריבית".

בכירי בית ההשקעות הלמן אלדובי במסיבת העיתונאיםצילום: גיא אסאייג

בבית ההשקעות אף הציגו תחזיות בנוגע לסקטורי השקעה מומלצים, וכן חמש מניות עדיפות: שופרסל, ויקטורי, בנק הפועלים, שפיר הנדסה וחברת הנדל"ן אזורים. ארז קפיטולניק, מנהל מחלקת המחקר בהלמן-אלדובי, ציין כי שופרסל ביצעה מספר מהלכים ששיפרו את מיצובה הציבורי ואת כוחה מול הספקים, והיא עשויה ליהנות מדעיכת הרשת המתחרה מגה. ביחס לוויקטורי, ציין קפיטולניק, כי החברה מגדילה בעקביות את פעילותו בתחום היבוא המקביל, מהלך שמאפשר לה להוריד מחירים ולהגדיל את הרווחיות.

ביחס לענף הבנקאות, קפיטולניק הדגיש שהבנקים בישראל נסחרים מתחת להון העצמי, כך שהם צפויים להניב תשואות שנתיות מוערכות של כ-10%-9% על מחירי המניות הנוכחיים. קפיטולניק המליץ על מניית הפועלים לנוכח ביצועי היתר של הבנק: תשואה של 10.6% על ההון מתחילת 2015, צמיחה בתיק האשראי לציבור ואיכות תיק אשראי טובה. כל זאת, בשעה שהבנק נסחר במכפיל הון של כ-0.8% בלבד.

בהלמן אלדובי המליצו גם על ענף התשתיות בעקבות "גל אדיר" של פרויקטים שיצאו לדרך בשנים 2015-2014. קפיטולניק ציין כי כל חברות התשתיות במשק נהנות מצבר הזמנות ששובר שיאים, בשעה שהממשלה נערכת להמשך ההשקעות המאסיביות בתשתיות, כחלק מפתרון בעיית הדיור ופרויקטים לאומיים.

קפיטולניק המליץ על מניית שפיר, שמסיימת את שלב התכנון של הפרויקטים הגדולים בהם זכתה – כביש 6 והנמל הצפוני; וכן על מניית אלקטרה, ש"נמצאת בנקודת זינוק טובה לקראת 2016 עם צבר הזמנות בשיא ושתי רכישות". במגזר הנדל"ן המליצו בהלמן אלדובי על מניית אזורים, שלדברי קפיטולניק, תתחיל "כבר בשנה הקרובה להכיר ברווחים הנובעים מגידול במספר הדירות שנמסרות ללקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker