סקירת המסחר

ת"א 25 עלה ב-0.8%; טבע זינקה 5.7%

אחרונות החברות דיווחו במהלך הלילה על תוצאותיהן הכספיות ■ גילת ירדה ב-4.4% לאחר העליות של הימים האחרונים, ואלון רבוע כחול נחלשה בכ-4%

ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום (ג') בעליות, על רקע עליות השערים באסיה, ובתמיכת עליות השערים הערב בוול סטריט. אחרונות החברות דיווחו במהלך הלילה על תוצאותיהן הכספיות.

בשוקי המניות, מדד ת"א 25  עלה ב-0.8%, ומדד ת"א 100 הוסיף 0.9%. מדד הבנקים עלה ב-0.4%, ומדד נדל"ן 15 עלה ב-1%; מדד התקשורת נסחר ביציבות, ומדד הגז והנפט התחזק ב-0.5%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

בלטו במסחר, מניית טבע שעלתה בכ-5.7% לאחר ההכרזה על תוכנית המימון הפיננסי לעסקת אלרגן וכניסתה למדד MSCI; וכיל שהוסיפה 2.8%. מנגד, גילת ירדה ב-4.4% לאחר העליות של הימים האחרונים, ואלון רבוע כחול נחלשה בכ-4%.

בשוק הסולידי, מדדי התל בונד (20, 40, 60) עלו ב-0.09%-0.24%. תל בונד שקלי עלה ב-0.11%. אג"ח ממשלתית שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלה ב-0.3% והתשואה עליה ירדה ל-2.1%. אג"ח ממשלתית צמודה ל-10 שנים מסוג גליל עלתה ב-0.3% והתשואה עליה ירדה ל-0.6%.

עידן אזולאי, מנהל השקעות הראשי בבית ההשקעות אפסילון, התייחס למסחר ואמר: "הירידה החדה במחירי הסחורות התעשייתיות בשבוע שעבר יכולה להעיד לא רק על ירידה בקצב הצמיחה בסין, כי אם גם על התמתנות בכלכלה הגלובלית מאחר וסין היא עדיין מקור ייצור גדול בעולם. חיזוק לכך ניתן למצוא גם בתשואות בארה"ב אשר נותרו נמוכות גם לאחר שמתרבים הסימנים להעלאת ריבית בחודש הבא. אני מעריך שהשווקים ימשיכו לחפש כיוון ברור יותר בזמן הקרוב וינועו בטווח צר".

בשוק המט"ח, הדולר עלה 0.05%, ושערו היציג נקבע על 3.8790 שקלים. היורו עלה ב-0.3%, ושערו היציג נקבע על 4.1105 שקלים. במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל ציינו הבוקר כי "הדולר ממשיך לשמור על כוחו, כאשר מדד הדולר ממשיך להחזיק מעמד מעל רמת 100. ואולם, כוחו של הדולר נובע כעת גם במידה לא רבה מחולשתם של המטבעות האחרים, ובראש ובראשונה האירו, הפרנק השוויצרי והין היפני, וזאת על רקע המדיניות של הבנקים המרכזיים במדינות הללו".

מניות בולטות במסחר

אמש באישון הלילה, דיחווה אלון רבוע כחול על תוצאותיה. בשל הרעה במצבה של החברה, החברה כללה במסגרת הדיווח הערת "עסק חי". ההפסד מפעילות נמשכת הסתכם לכ-224.0 מיליון שקל, שנגרם בשל בעקבות החלטת מגה על סגירת סניפים; וכתוצאה והפחתת שווי ההשקעה בדיינרס בסך 54 מיליון שקל בהתאם לתמורה הצפויה ממכירתה.

לאחר מאבק עיקש שניהלו הארגונים הירוקים ותושבי ערד – ובניגוד לעמדת משרד הבריאות - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות רו"ח אביגדור יצחקי, אישרה כרייה של פוספטים בשדה בריר, הסמוך לעיר ערד. ההחלטה אושרה ברוב גדול של 18 בעד ו-2 נגד. 2 נמנעו. זהו ניצחון גדול כיל, מקבוצת החברה לישראל. מניית כיל עלתה 2.8%.

חברת פריון נטוורק רוכשת את חברת הפרסום הדיגיטלי האמריקאית Undertone בסכום של 180 מיליון דולר. Undertone מתמחה בפרסום בכל סוגי הפלטפורמות - מובייל ומחשבים נייחים. החברה, שנוסדה ב-2001, יושבת בניו יורק ומעסיקה 275 עובדים, כולל צוות פיתוח מצומצם ברמת גן. מניית פריון מזנקת ב-7%.

לאחר רבעונים לא פשוטים, שבהם נאלצה להתמודד עם הפסדים, מציגה קבוצת המשביר 365 תוצאות משופרות לרבעון השלישי של 2015 - בעיקר בגלל סיבות עונתיות. הקבוצה עברה ברבעון לרווח של 7.7 מיליון שקל המיוחס לבעלי המניות בהשוואה להפסד של כ-15.3 מיליון שקל ברבעון המקביל. השיפור נבע בעיקר, ממגזר התיירות, בו פועלת הקבוצה באמצעות חברת קשרי תעופה.

מניית נורסטאר - החברה האם של גזית גלוב - עולה בכ-4%. החברה הודיעה היום על תוכנית רכישה עצמית של 1.5 מיליון מניות. בנימוקים להחלטה, שהתקבלה בדירקטוריון נכתב כי "המחיר בו נסחרות מניות החברה הינו אטרקטיבי ומהווה הזדמנות עסקית ראויה לחברה".

הרווח הנקי של יצרנית מוצרי הפלסטיק ברם תעשיות הכפיל את עצמו ברבעון לכ-2.8 מיליון שקל, ובתשעת החודשים הראשונים של 2015 זינק בכ-265% ל-7.3 מיליון שקל. הגידול במכירות נבע מהגדלת הפעילות בחו"ל – ובמיוחד לשוק האמריקאי.

קנון הולדינגס, שפוצלה מהחברה לישראל, סיימה את הרבעון השלישי של 2015 ברווח של כ-169 מיליון דולר מפעולות נמשכות, גידול של פי שתיים ביחס לרווח של 58 מיליון דולר מפעולות נמשכות ברבעון המקביל ב-2014. הגידול נבע, בעיקר, מרווח חד פעמי של 210 מיליון דולר, כתוצאה מחלוקת מניות החברה הבת, טאואר, כדיווידנד בעין (רווח רעיוני).

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker