האיש שמאבד את ההיגיון כשהוא רואה מאבק שליטה

חוש הריח הנדל"ני והיכולת העסקית של כצמן וסגל הובילו את גזית גלוב שבשליטתם לתוצאות מרשימות, אך ייתכן שהרצון לנצח בכל מחיר - שאחראי במידת מה להצלחתם העסקית - עומד בעוכרי השניים כשמדובר במאבקי שליטה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בדו"חות שפירסמה דורי בנייה אתמול לא היו בשורות טובות. ברבעון השלישי של 2015 הפסידה החברה 72 מיליון שקל, שהיתוספו להפסד מצטבר של 503 מיליון שקל ב–2013–2014. מניית דורי בניה הגיבה באדישות לדו"חות ונותרה כמעט ללא שינוי. מנייתה של קבוצת דורי לעומתה איבדה יותר מ–5%. מנייתה של גזית גלוב — הקבוצה השולטת בחברה, שנאלצת להכניס את היד לכיס בעקבות ההפסדים ולתמוך בגירעון של בנותיה — איבדה 0.6%.

גזית גלוב הודיעה כי תעמיד לרשות קבוצת דורי קו אשראי נוסף של 120 מיליון שקל. סך ההזרמות המצטבר של גזית גלוב לקבוצת דורי כבר מסתכם ביותר מ–700 מיליון שקל מאז השתלטה על החברה. ההפסדים האלו מציבים סימן שאלה גדול מעל המהלך שביצעה גזית גלוב בתחילת 2011, המועד שבו רכשה את חלקו של אורי דורי בחברה (שאותה הוא ייסד) תמורת 82 מיליון שקלים. גזית גלוב שילמה פרמיה של כ–40% על שווי השוק של א.דורי.

חיים כצמן ודורי סגלצילום: אייל טואג

מאז העסקה הזו איבדה מנייתה של קבוצת דורי 75% משווייה, ומניית גזית גלוב הציגה תשואה של פחות מ–5% במצטבר. אלה ביצועים עלובים יחסית לאלה שהתרגלו אליהם המשקיעים במניית החברה, ובוודאי בהתחשב בראלי שהיה בשווקים בתקופה זו.

ההשתלטות על א.דורי התבצעה אחרי מאבק שליטה קשוח בין אורי דורי לבין בעל הבית של גזית גלוב, חיים כצמן. הרבה דם רע קדם לפרידה. חילוקי הדעות בין השותפים כללו התעקשות של כל אחד מהצדדים להיות זה שאומר את המלה האחרונה. בסופו של דבר היתה זו גזית גלוב שניצחה במאבק. ואולם, רק אחרי שלא עמדה בפיתוי ורכשה את החברה במסגרת מנגנון של "רכוש אותי וארכוש אותך" (buy me buy you). לפי מנגנון זה, אורי דורי הוא שקבע את תג המחיר שבו הוא מוכן לרכוש את החברה, וכצמן הפתיע אותו כשהחליט לשלם את המחיר בעצמו.

בגזית גלוב העריכו אז שא.דורי צופנת בחובה ערך רב שניתן להציף. בדיעבד, מצב החברה מעלה את השאלה אם חוסר היכולת לוותר הוא לא זה שדחף את הקבוצה להשקעה, שהסבה לה עד כה הפסדים של מאות מליוני שקלים.

ההשתלטות הזו על א.דורי, לפני ארבע וחצי שנים, היתה מאבק השליטה השני שבו כצמן היה מעורב בשנים האחרונות. כמה שנים קודם לכן — בקיץ 2007 — רכשה גזית גלוב מניות בחברת אורמת במאות מיליוני שקלים, ונהפכה בעלת עניין בחברה. עד דצמבר של אותה שנה רכשו כצמן ודורי סגל, באמצעות נורסטאר אחזקות, 19% ממניות אורמת בהשקעה כוללת של 1.1 מיליארד שקל, תוך שהם מנסים להשתלט עליה. משפחת ברוניצקי, המייסדת של אורמת, הגיבה בנטילת הלוואות כדי למנוע את ההשתלטות, תוך שהיא נכנסו לבור פיננסי שממנו לא יצאה.

גם באורמת, כמו במקרה של א.דורי, מאבק השליטה שאליו נכנס כצמן מול מייסדי החברה לא הניב רווחים לאיש. גזית גלוב מימשה את מרבית אחזקותיה, כשהמניות היו שוות פחות מהמחיר שבו רכשה אותן.

כצמן וסגל הם אנשים מוכשרים, שחוש הריח הנדל"ני שלהם והיכולת העסקית שלהם הובילו את החברה שבשליטתם לתוצאות מרשימות. עם זאת, ייתכן שאותו רצון לנצח בכל מחיר — שאחראי במידת מה להצלחתם העסקית — עומד בעוכריהם כשמדובר במאבקי שליטה, שבהם צריך לדעת שהניצחון אינו חזות הכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker