האם אפריקה השקעות בדרך להסדר חוב נוסף?

רואי החשבון של החברה, סומך חייקן ודלויט, רומזים על קשייה הפיננסיים עקב התלות הגבוהה בפעילותה ברוסיה. האג"ח של החברה — הנסחרות בתשואות "זבל" של 23%–27% — מרמזות על כך שהסדר חוב נוסף בחברה הוא כמעט בלתי־נמנע

מיכאל רוכוורגר

"כרגע אנחנו לא מדברים על פריסת חוב, כי אז נצטרך לשלם על כך קנסות, ואין סיבה לעשות זאת" — כך אמר אתמול מנכ"ל אפריקה השקעות, אברהם נובוגרוצקי, עם פרסום הדו"חות הכספיים של החברה. "אנחנו אופטימיים ומקווים שהחברות־הבנות העיקריות ימשיכו להפגין ביצועים חזקים ונוכל ליהנות מהדיווידנדים שלהן בלי לפגוע באיתנותן הפיננסית".

הצהרתם כמה פעמים על תוכנית רכישות עצמיות גדולות של אג"ח. למה זה לא קורה בפועל?

לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

נובוגרוצקי: "אנחנו שומרים את הכספים לפירעון חובות. אם נתחיל לקנות אג"ח, המחירים שלהן יעלו".

האם אתם מתכננים הנפקת מניות כדי לחזק את ההון של החברה?

נובוגרוצקי: "כרגע זה לא על הפרק. אנחנו מאמינים שנוכל להסתדר גם כך. אם המצב ברוסיה לא ישתפר, נוכל עדיין לפרוע חובות, אבל לא נוכל להציף ערך לבעלי המניות".

מהדו"חות הכספיים שפירסמה אפריקה השקעות לרבעון השלישי, קשה לשאוב אופטימית. ההפסד ברבעון השלישי הגיע ל–6 מיליון שקל לעומת רווח של 53 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. את ינואר–ספטמבר סיימה החברה עם הפסד, המיוחס לבעלי המניות, של 176 מיליון שקל לעומת הפסד של 13 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסדים הנמשכים של אפריקה, והעובדה שהחברה מתקשה להשביח את נכסיה ברוסיה או להוציא מהם דיווידנדים לצורך שירות החוב העצום שלה, שנע סביב 3.6 מיליארד שקל, מעמידים בפני אפריקה אתגר פיננסי משמעותי.

חמש שנים וחצי אחרי שהשלימה הסדר חוב עצום מול בעלי האג"ח והבנקים בסכום של כ-8 מיליארד שקל, אפריקה היא עדיין חברת אחזקות משמעותית עם נכסים הפזורים בישראל, במזרח־אירופה, ברוסיה ובמדינות הסמוכות לה. השווי המאזני של נכסי החברה הסתכם בסוף ספטמבר 2015 בכ-24 מיליארד שקל.

ואולם נכסים לחוד ויציבות פיננסית לחוד. אפריקה לא הצליחה להתייצב ולהפוך לחברה רווחית המייצרת ערך לבעלי מניותיה. החברה עסוקה במימוש נכסים מסיבי כדי לשרת את חובותיה לבעלי האג"ח. ואולי גם זה לא יספיק, מאחר שהמשבר הכלכלי ברוסיה מעכב את יכולתה לחלץ כספים כדי לשרת את החוב.

אברהם נובוגורוצקי
אברהם נובוגורוצקיצילום: מיקי קורן

תלותה של אפריקה בעסקיה ברוסיה — שבה היא פועלת באמצעות אפי פיתוח (כ-65%) — באה לביטוי באזהרה מרומזת מצד רואי החשבון של החברה, סומך חייקין ודלויט; השניים נמנעו מהצמדה של הערת "עסק חי" לדו"חותיה, המעידה על קשיי נזילות וסכנה לחדלות פירעון, אבל הפנו את תשומת לב המשקיעים והנושים להשפעות האירועים הפיננסיים ברוסיה על פעילות הקבוצה, ולתוכניות ההנהלה להתמודדות עם פירעון התחייבויותיה.

הערה זו מגיעה לאחר שהאג"ח של אפריקה נסחרות במשך תקופה ארוכה בתשואות לפדיון של 23%–27%, המעידות על חשש גבוה מכושר הפירעון של החברה. בעלי האג"ח של אפריקה כבר מתחילים לדבר בגלוי על התארגנות אפשרית לקראת גיבוש הסדר חוב נוסף בחברה בשנה הקרובה.

ההפסד הגבוה של אפריקה השקעות בינואר-ספטמבר נבע, במידה רבה, מתוצאות חלשות של החברה־הבת אפריקה תעשיות, המתמודדת עם חובות גבוהים, ירידה במחירי הפלדה והרעה בתוצאות נגב קרמיקה. החברה סובלת גם מאי־סדרים חשבונאיים שנתגלו בתקופת המנכ"ל הקודם, אבי מוטולה.

גם מצבה של החברה־הבת העיקרית, אפי פיתוח, המפתחת נדל"ן ברוסיה, אינו מותיר מקום רב לאופטימיות. אפי נסחרת לפי שווי שוק של כ-250 מיליון דולר, המגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.2 בלבד. מהדו"חות של אפי פיתוח עולה כי הנכס העיקרי שלה, קניון אפימול במוסקבה, יצר ברבעון השלישי הכנסות תפעוליות נטו (NOI) של 12 מיליון דולר בלבד — ירידה של כ-22% לעומת הרבעון הקודם.

בקופתה של אפי פיתוח יש מזומנים בסכום של כ-60 מיליון דולר שאמורים להספיק לצורכיה עד שנה הבאה. לאפי, המעורבת כיום בהקמה של כארבעה פרויקטים ברוסיה, אין חוב לבעלי אג"ח — מה שמאפשר לה גמישות מסוימת. החוב של החברה לבנקים ברוסיה בסכום של כ-631 מיליון דולר מגובה בקניון אפימול ובפרויקט אוזרקובסקאיה.

לבייב — שהזרים לאפריקה, כחלק מההסדר הראשון, כ-750 מיליון שקל — מחזיק כיום כ-48% ממניות החברה. מאז שנכנס להשקעה בה ב-96', הפסיד לבייב על השקעתו כ-2 מיליארד שקל. בשנים שחלפו מאז ההסדר הראשון של אפריקה, נעשו בישראל הסדרי חוב שבהם בעלי השליטה בחברות העדיפו להעבירן לבעלי האג"ח — ולא להזרים להן כספים נוספים. אין כל ביטחון שלבייב ימשיך לתמוך באפריקה, אם החברה תזדקק להסדר חוב נוסף.

מניית אפריקה ירדה מתחילת השנה בכ-25%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-550 מיליון שקל, אף על פי שההון עצמי שלה, המיוחס לבעלי המניות, הגיע לכ-2.6 מיליארד שקל בסוף ספטמבר 2015. ואולם ההון העצמי הגבוה של אפריקה מטעה, מכיוון שהוא נסמך על הערכות שווי נדיבות שנעשו לנכסיה ברוסיה. השווי הנכסי הנקי של אפריקה — הנגזר משווי השוק של אפי שנמוך משמעותית מהונה העצמי — הוא שלילי. הפער השלילי הזה מתבטא בתשואות האג"ח הגבוהות של החברה, הנסחרות בשוק במחירים של 52–68 אג' — רחוק בכ-40% מערכן ההתחייבותי המלא (ערך פארי).

אם היו לאפריקה משאבים נזילים, החברה היא היתה יכולה לרכוש חלק מהאג"ח האלה בשוק ולהקטין את התחייבויותיה במחירי מציאה, אבל המחסור במשאבים מונע ממנה לעשות זאת. כמו כן, קיים ספק רב אם נכסיה האחרים של אפריקה יוכלו לייצר לה תשואה של 25% שהיתה יכולה להפיק מהאג"ח. העובדה שהחברה נמנעת מרכישה עצמית, מחזקת את ההערכות בשוק שהיא תזדקק בקרוב להסדר חוב.

דו"ח תזרים מזומנים החזוי של אפריקה לסוף ספטמבר 2017 מתאר כיצד בכוונתה לעמוד בפירעון חובותיה. משימה זו תהיה מאתגרת. אפריקה אינה תולה תקוות במיחזור החוב בשוק ולא בדיווידנדים מרוסיה, אלא מסתמכת בעיקר על מימוש אחזקות בחברות־הבנות ועל משיכת דיווידנדים גבוהים מהן.

אפריקה תולה תקוות בדיווידנדים של כ-200 מיליון שקל מאפריקה נכסים שבה היא מחזיקה כ-56% מהמניות. אפריקה נכסים מצליחה להציג תוצאות טובות מפעילותה בישראל ולהתמודד עם המצב המאתגר במזרח־אירופה. אפריקה מגורים —שבה מחזיקה דניה סיבוס (כ-74%), הנמצאת בבעלותה המלאה של אפריקה השקעות — אמורה לחלק דיווידנדים בסכום של כ-50 מיליון שקל בשנה.

עד סוף דצמבר 2015 על אפריקה לעמוד בפירעון חובות בסכום של 121 מיליון שקל שכבר נמצא ברשותה. אפריקה קיבלה באחרונה גם תשלום בגין בניין שמכרה בכיכר טיימס בניו יורק, כך שאת 2016 החברה אמורה להתחיל עם יתרת מזומנים של כ-535 מיליון שקל.

עומס פירעון החובות של אפריקה יגיע ב–2016 ל–556 מיליון שקל — יותר מ-400 מיליון שקל אמורים להיפרע עד מאי 2016. בכוונת אפריקה למכור ב–2016 מניות של החברות־הבנות ב-107 מיליון שקל, למכור קרקעות ב-13 מיליון שקל ולמשוך כספים מחברות מוחזקות בסכום של 131 מיליון שקל.

אם אפריקה תעמוד במשימה זו, היא תתחיל את 2017 עם כ-200 מיליון שקל בקופה. באותה שנה החברה אמורה לעמוד בפירעונות של 432 מיליון שקל עד סוף ספטמבר 2017. כדי לעמוד בפירעונות אלה עליה לממש נכסים בסכום של כ-410 מיליון שקל. במלים אחרות — אם המצב הכלכלי ברוסיה לא ישתפר בשנה הקרובה, הסדר חוב נוסף באפריקה הוא רק שאלה של זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker