שנפ חושדת: הונאה של מיליוני שקלים בעת רכישת מצברים; "חשש לביצוע גניבות"

שנפ, שבשליטת משפחת רוזנשיין וקרן סקיי, מעריכה את היקף הנזק בכ-2.5-3 מיליון שקל ■ החברה החליטה להפסיק את רכש המצברים הישנים מהלקוח, וכן מסרה שהיא פועלת לטיוב ולהידוק הבקרה על הליכי רכישת מצברים ישנים

ערן אזרן

שנפ חושדת כי נפלה קורבן להונאה בעת רכישת מצברים משומשים. יצרנית המצברים, הנמצאת בשליטת משפחת רוזנשיין וקרן סקיי (צבי יוכמן וניר דגן), דיווחה הבוקר (א') כי בעת עריכת הדו"חות לרבעון השלישי התגלו אי סדרים ברכישת מצברים משומשים מלקוח, בהיקף מוערך של 2.5-3 מיליון שקל.

שנפ רוכשת מצברים משומשים ומעבירה אותם למחזור בחברת הקורנס, וזאת במטרה שתוכל להשתמש בעופרת לייצור מצברים חדשים. במסגרת הבדיקה שנערכה, שנפ גילתה כי שילמה מחיר עודף ביחס לכמות העופרת שניתן היה למצות מהמצברים הישנים. זאת, ככל הנראה, "כפועל יוצא מכך שמפרט ו/או כמות המצברים אינם תואמים לטיב ו/או לכמות המצברים הישנים שסופקו על ידי הלקוח בפועל". שנפ הדגישה כי נבחן חשש לביצוע גניבות והונאות.

בדיקת מצבר במוסך
בדיקת מצבר במוסךצילום: בלומברג

במסגרת הליך החקירה המתנהל, החליטה שנפ להפסיק את רכש המצברים הישנים מהלקוח; שהיא פועלת לטיוב ולהידוק הבקרה על הליכי רכישת מצברים ישנים; שהיא בוחנת את החשש לביצוע גניבות והונאות; וכן שנבדקת אפשרות למיזעור הנזק באמצעות כיסוי ביטוחי. שמו של ספק המצברים לא נמסר.

החשש להונאה בשנפ התגלה כבר ביום חמישי, אך הדיווח הושהה עד הבוקר במטרה להשלים את החקירה הראשונית עם המעורבים. החברה הסבירה שגילוי פומבי "עלול היה להרע באופן ניכר את האפשרות לקדם את החקירה הראשונית ואף למנוע את השלמתה".

שנפ עוסקת בייצור, יבוא ושיווק מצברים לרכב וכן מחזיקה באליאנס שיווק, העוסקת בייבוא ושיווק צמיגים. שנפ – שמנייתה סובלת מסחירות נמוכה (מחזור יומי ממוצע של כ-9,000 שקל) – נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 194 מיליון שקל. מניית החברה מאבדת כ-0.9% לאחר הדיווח.

את המחצית הראשונה של 2015 סיימה שנפ עם גידול של 11% בהכנסות לעומת הרבעון הראשון של 2014, ל-177 מיליון שקל. הרווח הנקי הסתכם בכ-8.9 מיליון שקל – גידול של 29% ביחס לתקופה המקבילה.

כ-63% מההכנסות במחצית הגיעו ממגזר הצמיגים. ההכנסות גדלו בכ-11% לכ-110 מיליון שקל, למרות מגמה של שחיקה במחירים נוכח הסביבה התחרותית. החברה פועלת במגזר באמצעות אחזקה של 50% מקבוצת כסלו, בעלי אליאנס שיווק, יבואנית צמיגים בעלת זיכיון לשיווק בישראל של צמיגי 'אליאנס', 'צמיגי קופר' ומותגים בינלאומיים נוספים.

במגזר המצברים, בו נתח השוק המוערך של שנפ בשוק המקומי הוא 45%, גדלו מכירות החברה ב-11.6% והן הסתכמו ב-67 מיליון שקל. גידול ההכנסות נבע ממכירה לפלחי שוק נוספים, בהם שיעור הרווח הגולמי הוא נמוך, וכן מגידול במכירות המצברים המיובאים. במגזר זה שיעור הרווח הגולמי עומד על 29.3%, לעומת 20.4% במגזר הצמיגים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker