ויסמן ובירן בדרך להסדר חוב רביעי בשנה - ברוזבאד נדל"ן

בחמש השנים האחרונות הזרימה ביילסול שבשליטת שרגא בירן ודודי ויסמן 260 מיליון שקל לרוזבאד, אבל החברה עדיין חייבת לבעלי האג"ח כ-50 מיליון שקל ■הסדר החוב המוצע כולל דחיית תשלומים בשלוש שנים, תשלום של 7.5 מיליון שקל למחזיקי אג"ח, ושעבוד חלקי על קרקע ברומניה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי שביצעה בשנה האחרונה שלושה הסדרי חוב בחברות אלון דלק (קבוצת אלון), אלון רבוע כחול (שבשליטת אלון דלק) ומגה קמעונאות (שבשליטת אלון רבוע כחול) — חברת ביילסול השקעות מתחילה במגעים לגבי הסדר חוב נוסף, הפעם בחברת רוזבאד נדל"ן, המוחזקת ב–81.64% בידיה. ביילסול השקעות היא בשליטת שרגא בירן (80% ) ודודי ויסמן (20%).

ביילסול הזרימה לרוזבאד בחמש השנים האחרונות 260 מיליון שקל כדי לתמוך בפעילותה השוטפת ולאפשר לה לעמוד בתשלומים למחזיקי אג"ח ג', שהמחזיקים הגדולים בה הם מיטב דש והראל פיננסים. אלא שכעת, כשלרוזבאד נותרו שני תשלומים למחזיקי אג"ח ג' — אחד של 27 מיליון שקל ב–30 בנובמבר 2015, והשני בסכום דומה ב–30 בנובמבר 2016 — החליטו בירן וויסמן לפתוח במגעים להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח.

דודי ויסמן צילום: תומר אפלבאום

מצב בעלי האג"ח יכול היה להיות טוב יותר אלמלא דרשה רשות ניירות ערך לפני כשנתיים כי הערבות האישית לפירעון האג"ח של רוזבאד שתיכננו לתת בירן וויסמן תלווה במתן הצהרת הון מקיפה. בירן וויסמן סירבו להיענות לדרישה. בירן וויסמן הסתכסכו ביניהם, ובעקבות כך הודח השנה ויסמן מכל תפקידי ניהול בקבוצת אלון.

עד לפני כשנה וחצי פעלה רוזבאד בעיקר בתחום הנכסים המניבים בגרמניה ובייזום והקמת פרויקטים ברומניה. לפני כשנה הגישו שותפויות, שבאמצעותן החזיקה החברה ב–14 נכסים בגרמניה, בקשות לחדלות פירעון — עקב אי־יכולתן לפרוע חובות בנקאיים. בעקבות כך איבדה רוזבאד את השליטה בהן. כעת נותרה לרוזבאד אחזקה (50%) בקרקע בבוקרשט, רומניה, הרשומה בספרי החברה בשווי של 89 מיליון שקל. קופת המזומנים של רוזבאד ריקה, ולחברה יש גירעון בהון עצמי של 120 אלף שקל.

במסגרת המתווה הראשוני שהציעה רוזבאד, מציעה החברה דחייה של תשלומי קרן וריבית בשלוש שנים. זאת כשביילסול השקעות תיתן ערבות לשלם למחזיקים בתוך שנה 7.5 מיליון שקל, וכן להעניק להם שעבוד חלקי על אותה הקרקע ברומניה, שאותה תתחייב רוזבאד לממש בתוך שלוש שנים. עם זאת, עדיין לא ידוע עדיין באיזה מחיר.

בנוסף, מתחייבת ביילסול השקעות, שמחזיקה ב–8.2 מיליון שקל ערך נקוב אג"ח ג' של רוזבאד, כי חוב זה יהיה נחות לחוב למחזיקי האג"ח, וייפרע רק אחרי פירעון החוב למחזיקים. זאת כשביילסול גם מתחייבת לתת למחזיקים 2 מיליון שקל שיגיעו ממימוש נכס בגרמניה.

שרגא בירן
שרגא בירןצילום: עופר וקנין

בכל הקשור לחלוקת התמורות העתידיות בגין הקרקע ברומניה, ביילסול הציעה מתווה, כך שאם יתקבל תזרים של פחות מ–10 מיליון יורו, 75% מהתזרים יועברו למחזיקי האג"ח והיתר לביילסול.

אם התזרים יסתכם ביותר מ–10 מיליון יורו, הוא יתחלק בחלקים שווים בין ביילסול למחזיקי האג"ח, עד לפירעון סופי של החוב למחזיקים. אם רוזבאד לא תצליח למכור את הקרקע במשך שלוש שנים, היא תוכל להאריך את הליך המכירה בשנה נוספת, אך במצב כזה היא תצטרך לשלם למחזיקי האג"ח 7.5 מיליון שקל נוספים. עד שיימכר הנכס ברומניה, ביילסול תמשיך לממן את ההוצאות השוטפות של רוזבאד. אם ההסדר יאושר, האג"ח של רוזבאד לא ייסחרו, והחברה תפסיק לדווח על תוצאותיה לבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker