"חוסר הוודאות הגדול מותיר אותנו בהמלצת 'תשואת שוק' למניית מגדל"

מנהל מחלקת המחקר בבנק ירושלים: "מעריכים שמגדל תצמצם את הסיכונים בתיק הנוסטרו שלה, מה שיתרום בהערכה גסה כמיליארד שקל בצמצום דרישת ההון"

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבוקר פירסמה מגדל ביטוח את הדו"ח הכספי שלה לרבעון השלישי של השנה. מנהל מחלקת המחקר של בנק ירושלים, מאיר סלייטר, הגיב לדו"ח וכתב כי: "מגדל פירסמה הבוקר דו"ח חלש, עם הפסד כולל של 333 מיליון שקל ותשואה שלילית להון של 23.3%. מתחילת השנה עומד ההפסד על 58 מיליון שקל, המשקף תשואה שלילית להון של 1.5%. החברה רשמה הפסדים בתיקי ההשקעות, אשר גרמו לה להשיב 270 מיליון שקל בדמי ניהול משתנים. בתוצאות החיתומיות בביטוחי הבריאות והאלמנטרי נרשמה הרעה, אשר הניבה הפסדים חיתומיים. בפעילות הפיננסים החברה רשמה הפחתת מוניטין בקרנות הנאמנות".

סלייטר כתב עוד כי: "הנתון החשוב ומהותי ביותר הינו חשיפת היקף החוסר בדרישות ההון על פי סולבנסי 2: בהתאם להערכותינו המוקדמות, נכון ל-31.12.14 חסרים לחברה 6 מיליארד שקל על מנת לעמוד בדרישות הסופיות של סולבנסי. החברה מציינת שלגבי 1.5 מיליארד שקל ישנן הוראות מעבר לשבע שנים, כך שבמועד היישום לראשונה החוסר הוא 4.5 מיליארד שקל בלבד. מדובר על סיכונים הקשורים לתיק ההשקעות - גם נוסטרו וגם עמיתים - בהם ישנן הוראות מעבר של 7 שנים. החברה חילקה מתחילת השנה דיווידנד של 200 מיליון שקל והפסידה כ-58 מיליון שקל, כך שהחוסר בהון גדל מתחילת השנה ב- 258 מיליון שקל נוספים".

מאיר סלייטר
מאיר סלייטרצילום: רנץ וולפגנג

בפני החברה עומדות שתי דרכים עיקריות לקראת סגירת הגירעון. סלייטר מסביר כי " הדרך הראשונה היא להגדיל את ההון - החברה ביצעה גיוס כתבי התחייבות של 1.2 מיליארד שקל והיא מתכוונת לבצע גיוס של 800 מיליון שקל נוספים. כלומר ההון הרגולטורי צפוי לגדול בכ-2 מיליארד שקל, והפער יתכווץ באותו היקף. בנוסף, צפויה מגדל לרשום רווחים בשלוש השנים הקרובות, עד לסוף 2018, המועד בו חייבים לעמוד בדרישות. רווחים אלו צפויים לעמוד להערכתנו - אם לא תהיינה תנודות חדות בשוק ההון, על 1-1.5 מיליארד שקל. כך, הפער בהון צפוי להתכווץ מ-6 מיליארד שקל כיום לכ-3 מיליארד שקל בלבד".

סלייטר מוסיף כי "לאחר מכן תצטרך החברה להחליט האם לבצע גיוסי הון ראשוני, כלומר מניות. בשלב הראשון הגיוס יכול להתבצע באמצעות חוב בחברת ההחזקות והזרמתו כהון לחברת הביטוח. להערכתנו, גיוס הון מניות בחברת ההחזקות, בחברה הציבורית, כרגע אינו על הפרק".

הדרך השנייה היא לצמצם את דרישות ההון כלומר להפחית את הסיכונים. סלייטר מסביר כי :"אנו מעריכים שמגדל תצמצם את הסיכונים בתיק הנוסטרו שלה, מה שיתרום בהערכה גסה כמיליארד שקל בצמצום דרישת ההון. לגבי תיק השקעות העמיתים – החלטת ההשקעה אינה תלויה בהשפעתה על חברת הביטוח ולכן החברה לא תצמצם את הסיכונים הנובעים מהשקעות העמיתים. בנוסף, החברה יכולה למכור סיכונים ביטוחיים: לבצע ביטוחי משנה, להעביר ביטוחים מסוגים מסויימים למבטחים אחרים ועוד. אנו מעריכים שזו תהיה הדרך המרכזית של החברה להקטין את הפער בין ההון לדרישות ההון במהלך שלוש השנים הקרובות".

להערכות אלו יש משקל לגבי שווי חברת מגדל. השאלה העיקרית היא  בכמה יפגע הרווח של החברה לאחר מכירת הסיכונים השונים.  סלייטר מעריך:"הרווח השנתי המייצג הנוכחי של מגדל עומד על כ- 500 מיליון שקל. במידה ורווח זה יקטן בשיעור של יותר מ- 25%, קרי לרמה נמוכה מ- 375 מיליון שקל, שווי השוק הנוכחי ישקף מכפיל רווח הגבוה מ- 9. במכפיל רווח זה ישנה עדיפות לחברות הביטוח האחרות, שחלקן עומדות כבר היום בדרישות ההון החדשות (הראל ומנורה) ולא צפויות להקפיא את חלוקת הדיבידנד בשנים הקרובות. מוקדם לדעת מה יהיה היקף הפגיעה ברווח, אך חוסר הוודאות הגדול מותיר אותנו בהמלצת תשואת שוק למניית מגדל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker