טבע רוכשת זכויות לפיתוח ושיווק של טיפול חדש במיגרנות

ההשקעה הראשונית של טבע עומדת על 10 מיליון דולר והיא עשויה להגיע ל-400 מיליון דולר בהתאם לאבני דרך ■ המיגרנות משפיעות על יותר מ-10% מאוכלוסיית העולם, והן נפוצות בקרב נשים פי שלושה יותר מאשר אצל גברים

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע חתמה על הסכם לרישוי וגילוי של תרופות עם חברת Heptares Therapeutics, חברה בת של Sosei Group Corporation. במסגרת ההסכם, טבע תקבל זכויות גלובליות בלעדיות לפיתוח, ייצור ושיווק של מולקולות קטנות, שהתגלו על ידי Heptares, במטרה לקדם טיפול במיגרנה.

המולקולות הקטנות הן אנטגוניסטים של פפטידים (שרשראות של חומצות אמינו) הקשורים לגן הקלציטונין (CGRP) שמשתחרר במהלך התקפי מיגרנה ועשוי להיות הגורם להתפרצות בקרב הסובלים מהמחלה. התקפי מיגרנה מאופיינים ברמות גבוהות של CGRP אצל החולים, וחסימת פעילות ה-CGRP היא מנגנון פעולה מוכח להקלה על כאבים, כמו גם למניעת מיגרנות.

בשלב הראשון תשלם טבע ל-Heptares מקדמה של 10 מיליון דולר כמימון למחקר. שתי החברות קבעו אבני דרך לאורך המחקר, הפיתוח והשיווק, שבהן יינתנו תשלומים נוספים עד לסכום של 400 מיליון דולר. בנוסף, Heptares תהיה זכאית לקבל תמלוגים ממכירת המוצרים הנובעים משיתוף הפעולה בין החברות.

בחורה שמחזיקה את הראש בשל כאבי ראש
אחוז הנשים באוכלוסיה הסובלת ממגרנות היא פי 3 מאצל גברים

טבע שמתמקדת באחרונה בטיפולים במיגרנות, ציינה בהודעה כי אין דרך לרפא מיגרנות באופן מוחלט מאחר שהתהליכים הפיזיולוגיים של המחלה טרם הובנו במלואם. מיגרנה מוגדרת כהתקפים חוזרים של כאבי ראש בעוצמה בינונית עד גבוהה. אנשים עשויים לחוש תסמינים שונים כגון רגישות יתר לאור ולצליל, וייתכן אף שיסבלו מבחילות והקאות. המיגרנות משפיעות על יותר מ-10% מאוכלוסיית העולם, והן נפוצות בקרב נשים פי שלושה יותר מאשר אצל גברים. בארה"ב סובלים כ-36 מיליון אנשים ממיגרנות ומתסמינים נלווים לה, וביפן 8 מיליון.

"אנו שמחים להתחיל בשיתוף פעולה עם Heptares, שנקטה בגישה תכנונית ומבנית מתקדמת לשם יצירת אנטגוניסטים חדשניים ל- CGRP, שהם בעלי פוטנציאל מאוד מבטיח לטיפול במיגרנות", אמר ד"ר מייקל היידן, נשיא מחקר ופיתוח גלובלי ומדען ראשי של טבע. "אנו מאמינים כי מולקולות קטנות, חסמים לקולטני ה- CGRP, מאפשרים הזדמנויות המשתלבות עם המוצר המבטיח שאנו מפתחים, TEV-48125, נוגדן אנטי CGRP".

בתחילת ספטמבר החלה טבע בשיווק של מדבקות חד פעמיות שנצמדות לעור ונועדו כדי להקל על מיגרנות. לפי מחקר קליני שבדק את המדבקות, מספר החולים שהשתמשו בהן ודיווחו כי אינם סובלים מכאבי ראש, היה גבוה ממספר החולים שהשתמשו בערכת מדבקות ללא תרופה (18% לעומת 9%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker