למרות ביקושים של כ-470 מיליון שקל אי.סי.איי גרופ החליטה לבטל את גיוס האג"ח

לפי ההערכות, הנפקה שאותה מובילה לאומי פרטנרס חתמים בוטלה בשל חוסר הסכמות בין המשפחות השולטות גרינברג והירש

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הנדל"ן אמריקאית ECI BVI Holdings שבשליטת משפחות גרינברג בראשות סת גרינברג והירש בראשות דיויד הירש החליטה היום ובדקה ה-90 לבטל את גיוס איגרות חוב בתל אביב - זאת אחרי שנערכה להליך במשך יותר מחצי שנה.

אתמול התקיים השלב המוסדי של ההנפקה ובמהלכו הגיעו ביקושים של כ-470 מיליון שקל ובהנפקה השתתפו גם חלק מגופים מוסדיים גדולים בשוק. למרות הביקושים היחסית גבוהים שהגיעו בתקופה שבה טרנד הנפקות נדל"ן של חברות אמריקאיות נתקל ברוח נגדית של שוק ההון הישראלי, ולמרות הריבית הסבירה שנקבעה עבור גיוס זה של כ-6.25% עבור אג"ח בעל מח"מ (משך חיים ממוצע ) של כ-4.7 שנים, החליטה אי.סי.איי לבטל את ההנפקה.

לפי ההערכות ההחלטה של אי.סי.איי לא נבעה משיקולי רמת הריבית שהתקבלה אלא בשל חוסר ההסכמות בין משפחות גרינברג להירש בקשר להוצאה לפועל של העסקה.

האי מנהטן
מנהטןצילום: בלומברג

לפני כשבועיים אי.סי.איי קיבלה לקראת גיוס של עד כ-115 מיליון דולר  מידי חברות הדירוג מעלות ומדרוג דירוג גבוה וזהה של A (במדרוג זה A2) עם אופק יציב. הדירוג של מדרוג תקף לגיוס של עד 400 מיליון שקל בעוד שהדירוג של מעלות תקף לגיוס של עד 500 מיליון שקל - בהתאם לכך החברה הייתה אמורה לסגור את השלב המוסדי עם גיוס של כ-340 מיליון שקל בכדי להשלים את השלב הציבורי עם גיוס כולל של כ-400 מיליון שקל.

אי.סי.איי היתה אמורה להיות החברה הגדולה והבולטת בגל ההנפקות הנוכחי שכולל את חברת סטרוברי פילדס שגייסה בשלב המוסדי בשבוע שעבר כ-225 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח בעל מח"מ קצר יותר של כ-3.9 שנים, כשבתקופה הקרובה ינסו גם חברות אורבנקורפ וקליין גרופ לגייס בת"א כמה מאות מיליוני שקלים.

את ההנפקה של אי.סי.איי מובילים חברת  לאומי פרטנרס חתמים שבבעלות בנק לאומי, חברת הייעוץ א.א.פור שבבעלות רו"ח אייל הורוביץ, איציק עידן וחברת הייעוץ הכלכלי-פיננסי רדהאן שבבעלות אייל ידווב ויובל ברק. במידה וההנפקה תצליח צפויים כל היועצים להנות מעמלות נאות שהיו עשויות להגיע ליותר מ-10 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס חתמים המנוהלת על ידי עופר גרינבאום ושי נבו, הובילה במאי האחרון את ההנפקה הגדולה והבולטת ביותר בריבית יחסית נמוכה של כ-4.2% שבצעה חברת מויניאן לימיטד שבשליטת היזם הניו יורקי ג'ו מויניאן.

בלאומי פרטנרס חתמים עמלו על ההנפקה של אי.סי.איי במשך תקופה ארוכה כשאפילו ירון בלוך, מנכ"ל החברה האם - לאומי פרטנרס, ביקר השנה בארה"ב בכדי להכיר את החברה, נכסיה ואת הבעלים שלה. גם יו"ר בנק לאומי דוד ברודט נפגש בישראל עם סט גרינברג. משיקולי שמירה על המוניטין בלאומי פרטנרס היו מוכנים לוותר על חלק מהעמלות בכדי להשלים את העסקה במצב שכזה בריבית אפקטיבית נמוכה יותר, אך בסופו של דבר היא לא תצא אל הפועל.

ההנפקה בתל אבי הייתה אמורה לשמש את אי.סי.איי לרכישת חלקם של שותפים במספר נכסים מניבים, להשקעות עתידיות נוספות ולפעילות השוטפת, כשבכוונת אי.סי.איי לבצע גידור לתמורת ההנפקה השקלית אל מול השינוי בשער החליפין של השקל מול הדולר.

אי.סי.איי הנה חברה ותיקה בתחומי בנייה וניהול נכסים שהוקמה בשנת 1969. החברה מביאה לישראל פורטפוליו הכולל כ-8,055 יחידות דיור להשכרה ב-31 מקבצים שונים מקלאס B הנהנים משיעורי תפוסה גבוהים של כ-95%.

להבדיל מהנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות אחרות כל הנכסים שאי.סי.איי מחזיקה היא מכניסה לחברה הייעודית (ה-BVI) שתגייס אג"ח בישראל ולפי הערכות יתכן ובעתיד אף תכננה להנפיק את מניותיה בישראל. שווי הנכסים בפורטפוליו שמגיע לישראל מוערך ב-850 מיליון דולר והון עצמי של כ-300 מיליון דולר והחברה מייצרת תזרים שנתי גבוה של כ-50 מיליון דולר.

המשקיע הישראלי מבולבל

הטרנד של הנפקות האג"ח האמריקאיות תופס כיום את המשקיעים הישראלים במצב של בלבול וחשדנות יתר לגבי נכונותם להשתתף בהנפקות הללו. נקודת הפיתול שהביאה לשינוי המומנטום אצל המשקיעים התרחשה בספטמבר האחרון כשחברת וורטון פרופרטיז לימיטד שבבעלות ג'ף סאטון כשלה בניסיון לגייס בת"א אג"ח של עד 2 מיליארד שקל – זאת למרות שקבלה ממעלות דרוג גבוה מאוד של AA .

ההנפקה של וורטון נכשלה כיוון שהחברה הביאה לישראל מבנה פיננסי מורכב שלא התאים לשוק ההון הישראלי. מפלס החשדנות של המשקיעים המשיך לעלות כמה שבועות לאחר מכן כשחברת קופרליין שבשליטת משפחת שלזינגר הצליחה רק בניסיון שני ורק לאחר שקצרה את המח"מ (משך חיים ממוצע) של האג"ח לכ-3.5 שנים לגייס כ-340 מיליון שקל בריבית של כ-6%.

סיבה נוספת שעררה את הביטחון של המוסדיים הייתה קשורה לעסקה שבצעו לפני כחודשיים שתי חברות נדל"ן שגייסו אג"ח בישראל מויניאן גרופ ואמ.די.ג'יי של דיויד מרקס-עסקה שהשניים לא דיווחו עליה למשקיעים בישראל.

מדובר בהלוואה של כ-65 מיליון דולר שהעמידה מויניאן לאמ.די.ג'יי בסוף ספטמבר האחרון. מדובר בהלוואה בקשר לקרקע המיועדת להקמת מלון של 399 חדרים ברחוב 34 בשדרה ה-10 במנהטן באזור האדסון יארדס ,ניו יורק שניתנה על ידי מויניאן לתקופה של 10 חודשים בריבית גבוהה של כ-10%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker