אלון דלק תמכור למוסדיים הלוואה שהעניקה לדלק US תמורת 110 מיליון דולר

במסגרת אותה עסקה קיבלה אלון דלק מדלק US, הנמצאת תחת ניהולו של עוזי ימין, כ-200 מיליון דולר במזומן וכ-6 מיליון מניות דלק US שהשתחררו באחרונה מחסימה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלון דלק מקבוצת אלון מנהלת מגעים מתקדמים עם ארבעה גופים מוסדיים — הפניקס, פסגות, ילין לפידות ואקסלנס — למכירה של יתרת הלוואת מוכר בסכום של כ-120 מיליון דולר שהעניקה לפני כחצי שנה לדלק US במסגרת עסקה למכירת אחזקתה (48%) באלון USA לדלק US.

במסגרת אותה עסקה קיבלה אלון דלק מדלק US, הנמצאת תחת ניהולו של עוזי ימין, כ-200 מיליון דולר במזומן, כ-6 מיליון מניות דלק US שהשתחררו באחרונה מחסימה, והעניקה לדלק US הלוואת מוכר בסכום של 145 מיליון דולר ללא ביטחונות הנושאת ריבית דולרית שנתית של 5.5%; תשלום הקרן של ההלוואה אמור להיפרע במקור בתשלום אחד בינואר 2021 (באחרונה מכרה אלון דלק נתח של כ-25 מיליון דולר מההלוואה בחו"ל).

עוזי ימין
עוזי ימיןצילום: אייל טואג

ואולם, אף על פי שזו הלוואה בריבית גבוהה בתקופה שבה עדיין שוררות בשוק ריביות נמוכות מאוד, ואף על פי שמצבה הפיננסי הנוכחי של דלק US מאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה ללא קושי, אלון דלק נאלצת עקב קשיי נזילות למכור הלוואה זו בהנחה של כ-8%. לפיכך, הגופים המוסדיים רוכשים את ההלוואה בתשואה (ריבית) של כ-9%, המשקפת הנחה של כ-10 מיליון דולר. כלומר, אלון דלק תקבל כ-110 מיליון דולר.

כמחצית מסכום ההלוואה תרכוש הפניקס, ואת השאר החוב ירכשו פסגות, ילין לפידות ואקסלנס. ארבעת הגופים אישרו את השתתפותם בעסקה, וכעת הם נמצאים בהליכים הרגולטוריים להשלמתה. את העסקה מטעם אלון דלק מובילים המנכ"ל אביגדור קפלן, סמנכ"לית הכספים והפיתוח העסקי, רו"ח מירב בן כנען הלר, ולאומי פרטנרס חתמים. העסקה כפופה להסכמתה של דלק US.

מכירה של ההלוואה תקטין את הלחץ הפיננסי שבו נמצאת כיום אלון דלק; שווי השוק של נכסי החברה מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים — פחות מגובה החוב שלה לבעלי האג"ח ולבנק הפועלים המוערך בכ-2 מיליארד שקל. בתחילת החודש הורידה S&P מעלות את דירוג האשראי של אלון דלק בדרגה אחת ל–BBB והשאירה את הדירוג ברשימת מעקב עם השלכות שליליות — כלומר, תיתכן הורדת דירוג נוספת. הורדה נוספת של הדירוג ברמה אחת לפחות תהווה שוב עבור מחזיקי אג"ח א' של אלון דלק עילה להעמיד את יתרת החוב כלפיהם בסכום של כ-1.78 מיליארד שקל לפירעון מיידי.

המזומנים ושווי מזומנים של אלון דלק מסתכמים כיום בכ-159 מיליון שקל. ב-12 החודשים הבאים על אלון דלק לעמוד בתשלומים של כ-340 מיליון שקל; סכום זה כולל תשלום של 50 מיליון שקל לאלון רבוע כחול תמורת 8% מדור אלון, תשלומי קרן וריבית לבנק הפועלים ומחזיקי אג"ח א' והוצאות הנהלה וכלליות ותשלומי מס. תשלום הקרן הבא לבעלי אג"ח א' אמור להתבצע בינואר 2017 בסכום של כ-285 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker