רשתות האופנה מתרחבות, אך ההוצאות גדלות מהר יותר מההכנסות

לעומת רשתות האופנה שרווחיותן נשחקה, נראה כי העסקים של חברות הקניונים, המארחות את הרשתות השונות, טובים מאי-פעם

החולשה של חברות האופנה הישראליות ניכרת היטב במניותיהן בחודשים האחרונים. מניית גולף נפלה בתוך שלושה חודשים בכ–40% ושווי החברה צנח לכ–285 מיליון שקל. מניית פוקס נפלה בתוך חצי שנה ב–33%, ושווי החברה ירד ל-800 מיליון שקל. מניית קסטרו נפלה בחצי השנה האחרונה ב–20%, ושווי החברה ירד ל–500 מיליון שקל.

התוצאות הכספיות של החברות לרבעון השלישי מספקות חלק מההסבר לנפילה במחיר המניות. פוקס סבלה ברבעון השלישי מירידה ברווחיות עקב עלייה בהוצאות - שנבעה ממאמצי גידול והתרחבות לצד החרפה בתחרות. התחרות העזה בענף אילצה את החברה לצאת במבצעי הנחות. הרווח של הקבוצה, שבשליטת הראל ויזל, ירדו ברבעון השלישי בכ–27% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-13 מיליון שקל.

הכנסות פוקס ברבעון השלישי הסתכמו בכ–304.7 מיליון שקל - עלייה של כ–15% ביחס לרבעון המקביל ב-2014. העלייה במחזור המכירות נבעה מגידול בפעילות החברה, ובכלל זה במותגים החדשים Charles & Keith, מנגו ו–Nike, שהושקו בתחילת 2015. גידול נרשם גם בפעילות מותג The Children's Place, שהושק בסוף הרבעון הראשון של 2014. נכון לסוף הרבעון השלישי, פוקס הפעילה 496 חנויות בישראל תחת המותגים השונים שלה. זהו גידול של 27 חנויות נטו בהשוואה לרבעון השני ב–2015, וגידול של 115 חנויות בהשוואה לרבעון המקביל ב–2014.

חנות גולף בקניון עזריאלי
חנות גולף בקניון עזריאלי צילום: אייל טואג

אצל גולף העניינים יגעים יותר. חברת האופנה וכלי הבית שבשליטת כלל תעשיות של לן בלווטניק מתקשה להתמודד עם התחרות הגוברת בענף, אף שהיא מוציאה לפועל תוכנית התרחבות מסיבית שהתווה לפני כשנה וחצי המנכ"ל אלי מזרוח. ברבעון השלישי עברה גולף להפסד תפעולי של כ-5.6 מיליון שקל, לעומת רווח של כ-2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכם ההפסד התפעולי של החברה בכ-6.5 מיליון שקל, לעומת רווח של כ-32.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

בעקבות ההפסדים הודיעה גולף כי הפעילה שורה של "מהלכי התאמה למצב השוק", כולל הפחתת הוצאות מטה ותפעול. עד סוף 2016 מתכננת החברה לסגור כמה עשרות חנויות מפסידות. בחברה אף החליטו להאט את קצב פתיחת החנויות החדשות ולהעביר את רשת בלו בירד למותג אונליין בלבד.

"שוק האופנה נמצא במצב מאתגר הן מבחינת נתוני המשק הן מבחינת התחרות בענף. אנחנו מרגישים שהשוק נכנס להאטה", אמר מזרוח לאחר פרסום הדו"חות. "השוק צומח מהר בשטחי המסחר, בעוד המכירות גדלות ב-2%–3% בלבד - פחות או יותר בהתאם לצמיחת המשק. כל מטר של שטח מכירה שנוסף מייצר לנו פחות הכנסות".

גם אצל קסטרו נרשמה ירידה ברווחיות. הכנסות החברה גדלו ברבעון השלישי ב-3%, ל–233 מיליון שקל, בשל הגידול במספר החנויות - אך בחנויות זהות נרשמה ירידה בהכנסות. ברבעון השלישי גדלו הוצאות הרשת על שכר דירה, דמי ניהול והוצאות אחזקה. גם הוצאות השכר של החברה גדלו עקב הגדלת שכר המינימום. כתוצאה מכך צנח הרווח התפעולי של קסטרו ברבעון השלישי ב–55%, ל–6.6 מיליון שקל בלבד.

לעומת רשתות האופנה שרווחיותן נשחקה, נראה כי העסקים של חברות הקניונים, המארחות את הרשתות השונות, טובים מאי-פעם. בעיקר ניכר הדבר אצל שתי ענקיות הקניונים, מליסרון ועזריאלי. גל הטרור אמנם פגע באוקטובר בתנועת המבקרים בקניונים, אך בנובמבר תנועת המבקרים חזרה כמעט לרמתה הרגילה.

הכנסותיה הנקיות של קבוצת מליסרון משכר דירה בנכסים זהים הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב–771 מיליון שקל - גידול של 1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הרווח התפעולי התזרימי של מליסרון (FFO) גדל באותה תקופה ב–13%, ל–346 מיליון שקל. מנכ"ל מליסרון, אבי לוי, אמר לאחר פרסום הדו"חות: "החנויות סובלות מהוצאות כבדות וירידה ברווחים בלא מעט קניונים. גידול של 6% בפדיון של השוכרים בינואר־ספטמבר השנה, שהסתכם בכ-6 מיליארד שקל, מצדיק את הגידול בשכר הדירה".

אצל קבוצת עזריאלי נרשם ברבעון השלישי גידול של כ-15% ברווח התפעולי התזרימי מנדל"ן מניב, שהסתכם בכ–225 מיליון שקל. את ינואר-ספטמבר 2015 סיימה עזריאלי עם רווח תפעולי תזרימי של 647 מיליון שקל - עלייה של כ–11.5% לעומת התקופה המקבילה. הגידול בהכנסות מנכסים זהים הסתכם ברבעון השלישי בכ–5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker