רשות ני"ע: אין קשר בין שכר מנהלים לביצועי החברות

במחקר של רשות ניירות ערך נמצא כי מנהלים בחברות ציבוריות מרווחים בכ-52% יותר ממנהלות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

זה שנים מנסה רשות ניירות ערך לבצע רפורמה בשכר הבכירים במשק, כך שתיווצר התאמה בין ביצועי החברות לתגמול הבכירים. למרות החוקים השונים שנחקקו בנושא, מחקר חדש של המחלקה הכלכלית  בנושא שכר הבכירים בחברות הציבוריות בישראל, אותו ביצעו ד"ר גתית גור גרשטגורן, ליזה טפר וגיא סבח, מצא כי בארבע השנים האחרונות לא קיים קשר עקבי ומובהק בין שכר מנהלים לביצועי החברות.

עוד מצא המחקר כי אף שחברות מדווחות על מדיניות התגמול שלהן, במרביתן התקרות שנקבעו למרכיבי השכר ההוניים ולבונוסים במדיניות התגמול, גבוהים במידה ניכרת מרכיבים של שכר המנכ"לים ששולמו בפועל בשנה הקודמת.

בעקבות המחקר מסר יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "מטרידה אותי העובדה שאין קשר מובהק בין שכר לביצועי החברות ושהשכר בחברות מושפע מהשכר אותו מקבלים עמיתים בענף יותר מאשר מביצועי החברה.  יחד עם זאת, הממצאים האמפיריים מעידים שתיקון 20 והדיון הציבורי גררו שיפור לפחות בחלק מהפרמטרים".

ציון קינן ניר גלעד איזי כהן
ניר גלעד, ציון קינן ואיזי כהן

מהמחקר עולה כי ממוצע שכר הבכירים הינו כ-1.7 מיליון שקל, כאשר כ-11% משתכרים אף מעל ל-3.5 מיליון שקל. ענף הפיננסים מרכז את שכר הבכירים הגבוהה ביותר בו משתכרים בממוצע בשנה כ-3 מיליון שקל.

החוקרים ציינו כי בשעה ששווי החברות טיפס ב 29% מעלה, שכר הבכירים עלה בכ-12%, אך בפועל הם לא מצאו קשר עקבי ומובהק בין שכר הבכירים לביצועי החברה.

לטענתם, יותר מכל השכר של הבכירים מושפע מעמיתים אם מנטרלים את הגורמים המשותפים לחברה ולענף. עוד עלה המחקר על כך כי חלה ירידה בשכר המקסימלי המשולם בחברות הגדולות ב-2014 כך שהוא היה נמוך ב-10% מהשכר אשר שולם ב-2012.

במחקר נמצא כי ב-89% מהחברות הציבוריות בעל שליטה מושך לעצמו שכר הגבוהה בכ-25% משכר הבכירים השכירים. אולם אם אחזקות הציבור בחברה עולות, המצב מוביל לשכר נמוך יותר.

מהמחקר עולה עוד כי האפליה המגדרית בתחום שכר הבכירים אף יותר גדולה מאשר האפליה המגדרית. המחקר הצביע על כך כי הגברים הבכירים מרווחים בכ-52% יותר מנשים. אך נקודת אור במחקר כי בקרב המנכ"לים בכלל החברות אין פערי שכר בין נשים וגברים.

בשנת 2014 היוו נשים רק כ-13% מנושאי המשרה הבכירה. רק 6.5% מהמנכ"לים היו נשים. 4% בלבד מיו"ר הדירקטוריון בתל אביב הינן נשים, כאשר 2% מכהנות בחברות ציבוריות ו5% בחברות אג"ח.

ד"ר גור גרשגורן ציינה: "אנחנו עדיין רואים ששכר בעלי שליטה המכהנים כבכירים גבוה בממוצע בכ-25% משכר הבכירים השכירים. יחד עם זאת,  את ההשפעה של תיקון 20 על שכר הבכירים ועל הקשר שלו לביצועי החברות נוכל לבחון באמת רק בעוד מספר שנים. אני צופה המשך שיפור בפרמטרים של מדיניות השכר שיתרמו לקשר בין שכר וביצועים החברות. בנוסף, במחקר שלנו לגבי פערי שכר מגדריים, אנו רואים תמונה דומה ואף חמורה מזו הקיימת במשק כולו, במיוחד בחברות הקטנות ובתפקידים שאינם מנכ"לית או יו"ר דירקטוריון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker