זעזוע נוסף במנקיינד – המנכ"ל האקאן אדסטרום הודיע על התפטרותו

ניתן להניח כי מקור ההתפטרות בכישלונות של מנקיינד בשיווק משאף האינסולין, דעת המשקיעים על החברה בארה"ב אשר גרמה לקריסה של שני שליש בשווי החברה לצד הכישלון שלה בכניסה לבורסה בתל אביב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שמנקיינד נחתה בבורסה בתל אביב במצוקה פיננסית ומוצרה היחיד - משאף האינסוליין אשר משווק על ידי שותפתה סנופי צמח בעצלתיים, הודיע מנכ"ל החברה האקאן אדסטרום, על התפטרותו. במקומו מונה לתפקיד מנכ"ל זמני בעל השליטה בחברה, המיליארדר אלפרד מאן, אשר שרף בחברה עד כה השקעה של יותר ממיליארד דולר.

בהודעה לעיתונות לא נמסרה סיבת ההתפטרות והחברה הסבירה כי תמנה ועדה לחיפוש מנכ"ל מחליף. נזכיר כי מניית החברה קרסה בתוך שבוע בכ-20% ובשנה האחרונה ביותר מ 33%. החל מקבלת אישור ה-FDA לפני כשנה ורבע איבדה המניה של מנקיינד כשני שליש משוויה בוול סטריט.

סגן נשיא מנקיינד, מתיו פפר (שני משמאל, פותח את המסחר בבורסה בתל אביב
סגן נשיא מנקיינד, מתיו פפר (שני משמאל, פותח את המסחר בבורסה בתל אביבצילום: קובי קנטור

למנקיינד, שפיתחה תרופה חדשנית לסוכרת (מתן אינסולין דרך משאף), לא היו הכנסות כלשהן ברבעון השלישי או מתחילת השנה. ההפסד שלה ברבעון השלישי הסתכם ב-31.8 מיליון דולר, וההפסד בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-91.4 מיליון דולר.

החברה צרכה מתחילת 2015 כ-90 מיליון דולר, ובקופתה נותרו בסוף ספטמבר 33 מיליון דולר, סכום שיכול להחזיק את החברה למקסימום שני רבעונים. בנטרול החוב, המזומן הפנוי של מנקיינד הוא כ–8 מיליון דולר בלבד. שריפת המזומנים המואצת הסבירה מדוע היה כל כך חשוב למנקיינד לגייס הון  חדש בתל אביב  ויכול להסביר במעט את התפטרותו של המנכ"ל הנוכחי.

לפני מספר שבועות ניצלה החברה את אפשרותה להירשם למסחר בישראל כדי לגייס הון טרי שנחוץ לה כאוויר לנשימה. למרות תיכנונה להנפיק בהיקף של 450 מיליון שקל לגופים המוסדיים, בפועל גייסה כ-200 מיליון שקל - פחות ממחצית הסכום, זאת לאחר שהרשות לניירות ערך התערבה וקבעה כי קרנות הנאמנות המחקות מדדים, לא יוכלו להשתתף בהנפקת המניות הפרטית שביצעה מנקיינד לקראת כניסתה למדדים 75 ו-100. 

הרישום של מנקיינד בישראל נעשה בעידודם ובתמיכתם של מנכ"ל הבורסה של תל אביב, יוסי ביינארט ושל שמואל האוזר יו״ר רשות ני"ע. ביינארט סבור שרישום של חברות זרות בתל אביב, וכניסתן למדדים יעודדו את המסחר בתל אביב, וישפיעו לטובה גם על המסחר במניות ישראליות. ואילו הרשות ידעה על הכל מראש ואף נתנה את ברכתה למהלך.

סטיבן טפר, אנליסט הביומד פארמה של IBI העריך כי החוזה של מנקיינד מול סנופי בסכנה. לדבריו, שוק של אינסולין אמנם ענק, אך מאוד תחרותי ולא נראה שיש למשאף האינסולין של מנקיינד יתרון קליני אמיתי על פני המתחרים עם אינסולין בהזרקה, מעבר לפחד שיש לחולים מסוימים מהדקירה של המזרק.

עוד ציין כי קצב המכירות החלש של המשאף החדש של מנקיינד, AFREZZA, יכול להעיד שיתכן שגם סנופי נתקלת בבעיות דומות לבעיות שבהן נתקלה פייזר לפני שנים אז ניסתה לשווק מוצר דומה בשם Exubera, אך פחות משנתיים לאחר ההשקה, עם קצב מכירות מאכזב של 12 מיליון דולר בשנה, הוציא פייזר את המוצר מהשוק בטענה ש"המוצר נכשל ולא התקבל כטיפול לסוכרת, לא בקרב החולים ולא בקרב הרופאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker