הבורסה ננעלה בעליות קלות; חלל תקשורת קרסה ב-34%; אי.די.בי צנחה ב-9%

ת"א 25 עלה ב-0.2% ■ איגרות החוב של חלל תקשורת ירדו עד 8% ■ מניות חברות האופנה מאבדות גובה על רקע הדו"חות הכספיים

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המסחר בת"א התנהל בעליות קלות למרות המתיחות הביטחונית בישראל ובעולם. מניית חלל תקשורת קרסה ב-35% במחזור של 48 מיליון שקל, על רקע ההודעה על איבוד הקשר עם הלוויין עמוס 5. איגרות החוב השל חברת חלל תקשורת ירדו עד 8%.

ת"א 25 עלה ב-0.2% וננעל על 1,576 נקודות; מדד ת"א 100 טיפס ב-0.1% ונסגר על 1,361 נקודות. מדד הבנקים התחזק ב-0.5% לאחר שזינק ב-1.2% בשבוע שעבר, והניב מתחילת השנה למשקיעים בו תשואה חיובית של 10.7%. מדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.7% לאחר שנסגר ללא שינוי בשבוע שעבר, ומתחילת השנה הניב למשקיעים בו תשואה חיובית של 7.8%. ת"א תקשורת איבד 2%, כתוצאה מקריסת מניית חלל, ומירידה של 1.6% במניית בזק. מדד הביטוח איבד 1.4%. מחזור המסחר הסתכם בכ-610 מיליון שקל.

ניירות הערך של אי.די.בי ריכזו עניין - כשאידיבי פיתוח צנחה בכ-8% ודיסקונט השקעות ירדה ב-1.6%. זאת, על רקע הידיעה כי חברת האחזקות של אלשטיין צנחה בארה"ב בעקבות אזהרת שורט מצד ספורס פוינט. החברה הפילה בסתיו האחרון גם את מניית אבן קיסר באמצעות אזהרה.

עוד ריכזו עניין מניות חברות האופנה גולף, קסטרו ופוקס שנסחרו בירידות על רקע התוצאות בדו"חות של הרבעון השלישי, המציגים ירידה ברווחיות על רקע התחרות הגואה בשוק. גולף ירדה ב-6.3%  והשלימה ירידה של 27% מתחילת השנה; קסטרו השילה 3.3% והשלימה יאידה של כ-10% מתחילת 2015; ופוקס - שפירסמה לפני מספר ימים את הדו"חות - נחלשת ב-2.8% לאחר שאיבדה כ-35% מתחילת השנה.

בגזרת איגרות החוב התל בונד 20, 40 ו-60 נרשמות ירידו שערים של כ-0.14%. בגזרת אגרות החוב הממשלתיות נרשמות ירידות שערים באפיק הצמוד. אגרת חוב ממשלתית מסוג גליל ל-10 שנים צמודת מדד ירדה ב-0.15% והתשואה עליה עלתה ל-0.72%. מנגד, אגרת חוב שקלית ל-10 שנים מסוג שחר טיפסה ב-0.01% והתשואה עליה נקבעה על 2.13%.

בנוגע לשוק המניות ציינו בבנק איגוד בסוף השבוע כי "בסיכום שבועי, שווקי המניות נסחרו במגמה מעורבת, כאשר שבוע המסחר נפתח בירידות על רקע הטרור בפריז וחשש מהתפשטותו באירופה ובכלל, בהמשך השבוע תיקנו חלק מהמדדים. אנו ממשיכים בהמלצתנו להסיט כספים לחו"ל וממליצים על חלוקה באפיק המנייתי של 60% חו"ל, 40% ישראל. התנודתיות בשוק המניות צפויה להימשך בשווקים בטווח הקצר בינוני הן במסחר היומי והן התוך יומי. מנגד רמת הריביות הנמוכה בארץ ובעולם ממשיכה לתמוך בחברות ובאפיק זה".

דירקטוריון הבורסה החליט על הגדרת "חברה זרה עם זיקה לישראל" לצורך כניסה למדדים ועל תקרת המשקל של כניסת חברות למדד, עד ליישום הרפורמה הצפויה במדדים.חברות אשר התאגדו מחוץ לישראל ושאין להן זיקה לישראל ויירשמו למסחר בבורסה בתל אביב, לא ייכנסו למדדים עד להשקת הרפורמה במדדים. כמו כן נקבע כי תקרת המשקל למניה שתצורף למדדי הבורסה ת"א-25, ת"א-75 ות"א-100, יעמוד על 4%. 

מניות במוקד

חברת חלל תקשורת מקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ' דיווחה הערב למשקיעים כי היום ב-6:45 בבוקר נודע לה כי נותק הקשר עם לוויין עמוס 5 שבבעלותה וכי פסקו השירותים המסופקים על ידו ללקוחות. הדיווח מגיע בזמן שיורוקום נמצאת בהליך מכירה של חלל הנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד שקל ומוחזקת בכ-64.5% על ידי יורוקום. מדובר באירוע לא שכיח ובכירים בתעשיית הלוויינים מציינים כי אינם זוכרים כמוהו בעבר.

חלקו הישראלי של מאגר הגז "אפרודיטה" הוא "תגלית" גז - כך הכריז ביום חמישי משרד האנרגיה. אפרודיטה מצוי ברובו המכריע בתחומי המים הכלכליים של קפריסין, והוא "גולש" בחלקו הקטן מאוד לתחומי רישיון "ישי" הישראלי, בו נערך לפני כשנתיים קידוח גז ראשון. עדיין לא ברור מה היקף הגלישה של אפרודיטה, והנתון הסופי יוכרע בעתיד. רישיון "ישי" ממוקם מערבית ללווייתן ומוחזק על ידי בני שטיינמץ, הזדמנות ישראלית ואדן אנרגיה.

חברת ישרס  נסחרת על רקע הידיעה כי היא במשא ומתן למכירת קניון די מול ברמת גן בסכום כולל של 250 מיליון שקל אשר יניב לה רווח של 100 מיליון שקל. החברה העריכה כי המשא ומתן על המכירה יסתיים עד סוף השנה. 

לאחר שמנקיינד  נחתה בבורסה בתל אביב במצוקה פיננסית ומוצרה היחיד - משאף האינסוליין אשר משווק על ידי שותפתה סנופי - צמח בעצלתיים, הודיע מנכ"ל החברה האקאן אדסטרום, על התפטרותו. במקומו מונה לתפקיד מנכ"ל זמני בעל השליטה בחברה, המיליארדר אלפרד מאן, אשר שרף בחברה עד כה השקעה של יותר ממיליארד דולר.

"חוק המזון" החדש התגלגל לדו"חות של אסם  והביא לירידה תלולה בהכנסות - למרות גידול במכירות הכמותיות. הכנסותיה של יצרנית המזון הישראלית, שבשליטת קבוצת נסטלה העולמית, צנחו ברבעון השלישי של 2015 ב-4.8% ל-1.07 מיליארד שקל. זאת, על אף שהמכירות הכמותיות גדלו ברבעון ב-1.2% מרמה של 67,966 טונה לרמה של 68,769 טונה.

מיכל אלשיך, אנליסטית באקסלנס ברוקראז' אמרה בקשר לדוחות אוסם כי "למרות החולשה במכירות, אסם ממשיכה להציג שיפור ברווחיות התפעולית ויציבות ברווח הנקי, בזכות ירידה בהוצאות המכירה וההנהלה, וגם כנראה ירידה במחירי הסחורות. עיקר השיפור נובע מירידה בתקציבי השיווק. השאלה שעולה היא - עד כמה אסם יכולה להפחית הוצאות כדי לכסות על השחיקה בפעילות? בראייה קדימה הדו"ח מסמל להערכתנו על חולשה ואנו חוששים מפני תחרות ורגולציה - אנו לא מתרשמים מהשיפור שאסם הציגה ברווחיות התפעולית והיציבות ברווח הנקי, שהגיעו על רקע ירידה יזומה בהוצאות המכירה וההנהלה, וכנראה גם ירידה במחירי הסחורות. להערכתנו, מגמה של ירידת מחירים בישראל מסמלת על חולשה, ואנו חוששים מפני תחרות הולכת וגוברת מצד המותג הפרטי וכן השפעת הרגולציה בשל רפורמת הקורנפלקס (ייבוא מקביל), כמו גם אפשרות לרגולציה עתידית נוספת, לדוגמא פיקוח על מוצרי מטרנה".

נעם פינקו, אנליסט בכיר מחלקת מחקר Sell Side בפסגות נתן המלצת קניה עם יעד של 75 שקל למניית אפריקה נכסים לאחר פרסום דוחו"תיה. לדבריו "פעילות הייזום הענפה נושאת פירות והחברה אף מגבירה את הקצב וצפויה להתחיל בניה בשנים הקרובות על קרקעות שמהוות 43% מסך הקרקעות באירופה.

"אנו סבורים כי ההון העצמי של החברה כבר מתחיל לייצג את שוויה של החברה ותוך מספר שנים כנראה כבר יצטמצם לגמרי הפער בין ההון החשבונאי להון הכלכלי. החברה מוכיחה פעם אחר פעם את יכולתה להפוך את בנק הקרקעות לפרויקטים מוצלחים. במודל שלנו אנו עדיין מפחיתים קרקעות בהיקף של כ-350 מיליון שקל, וכן מפחיתים 10% נוספים מהשווי הכולל מטעמי שמרנות. אנו מעלים המלצתנו לקניה במחיר יעד של 77 שקל. אנו סבורים כי החברה זולה ונותנת חשיפה טובה לפעילות אזור מזרח אירופה (אזור המושפע בעיקר מכלכלת מערב אירופה ולא מרוסיה) עם פוטנציאל יזמות יפה, ופוטנציאל נוסף להשבחת הנכסים לצד תשואת דיבידנד גבוהה."

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker