אני רק שאלה

האם להזיז את 
קופת הגמל שלי?

לאנשים צעירים עם אופק השקעה ארוך עדיף להשקיע את חסכונות הפנסיה שלהם במסלול בעל סיכון גבוה יחסית שיש בו שיעור גבוה של מניות

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעיתונים נכתב באחרונה שקופות הגמל וקרנות הפנסיה יצטרכו לפעול בקרוב לפי המודל הצ'יליאני. למה הכוונה? האם זה אומר שאצטרך לבחור לי קופת גמל וקרן פנסיה חדשה?

לאה

המודל הצ'יליאני אומר דבר פשוט: תיק ההשקעות שמיועד לחיסכון ארוך טווח צריך להיות מותאם לגיל החוסך. לאנשים צעירים עם אופק השקעה ארוך עדיף להשקיע את חסכונות הפנסיה שלהם במסלול בעל סיכון גבוה יחסית שיש בו שיעור גבוה של מניות. בשוק המניות תמיד יהיו משברים מדי כמה שנים, אבל אופק הזמן הארוך יאפשר למניות בתיק להתאושש. לאורך זמן, מניות אמורות לתת תשואה ממוצעת גבוהה משמעותית לעומת אג"ח, ולכן הן מתאימות יותר לחוסכים צעירים.

"צעירים" במובן זה הם אנשים עד גיל 50. לאנשים כאלה יש אופק השקעה של כ–15–20 שנה לפחות עד שיפרשו מעבודה ויצטרכו לחיות מחסכונותיהם. אנשים צעירים פחות, בני 50–60, צריכים להפחית את כמות המניות בתיק ההשקעות שלהם, ואנשים מבוגרים, נניח בני יותר 70, צריכים להקטין את שיעור המניות למינימום (אם כי לא בהכרח ל-0%).

קופת חיסכון
צילום: בלומברג

עד כה, תוכניות הפנסיה, ביטוחי המנהלים וקופות הגמל בישראל לא היו מותאמים לגיל החוסכים. באותה קרן פנסיה חוסכים גם אנשים בני 30 וגם אנשים בני 60. מצב זה אינו אופטימלי. בקופות הגמל במסלול שנקרא "כללי" שהיה ברירת מחדל עבור רוב הציבור בישראל מקובל לקבוע את שיעור המניות על כ–25%–30%. עבור חלק מהחוסכים המבוגרים ייתכן שזהו מסלול מסוכן מדי. עבור חוסכים צעירים הוא לא אגרסיבי מספיק, ולא יניב מספיק תשואה לאורך זמן.

יישום המודל הצ'יליאני מחייב את בתי ההשקעות וחברות הביטוח לסווג מחדש את מסלולי ההשקעה שלהם ולהעמיד מספר מסלולים ברמות סיכון שונות שיותאמו לגילאים השונים. חוסכים חדשים יסווגו מיידית לקופות לפי מסלולי הגיל המתאימים להם. חוסכים קיימים יצטרכו ליזום שינוי כזה בעצמם, אם הם מעוניינים בו.

אם את חוסכת צעירה, ייתכן שעדיף יהיה לך לעבור למסלול אגרסיבי יותר, שבו שיעור גבוה יותר של מניות, ושלאורך זמן יניב לך תשואה גבוהה יותר. חשוב שתדעי עם זאת, שהתשואה הגבוהה הזאת אינה מובטחת והיא יכולה גם לבוא עם תנודות חדות בשווי החסכונות שלך לאורך השנים.

עמי גינזבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker