מפרק החברות של ברמלי: חשש לאי סדרים בחשבונות הנאמנות

המפרק: "הנאמנת שימשה כנאמן בהשקעה בו הושקע בעלה ולא הפרידה בין חשבונות הנאמנות של הפרויקטים השונים" ■ הנאמנת: "מדובר בטענות המתבססות על רכילות בעלי עניין ונועדו להשפיע על החלטתו של בית המשפט הנכבד"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שנמצא כי משפחת ברמלי משכה 29 מיליון שקל מקופת רוביקון וקרן קלע ונשארה חייבת 16.5 מיליון שקל, מספר בקשות שאותן הגיש המפרק הזמני של רוביקון וקרן קלע לבית משפט הנוגעות לאופן ניהול ושמירת הכספים של החברות הפרטיות של אמיר ברמלי, מעלות חשש לגבי אופן ניהול הכספים על ידי עו"ד יפעת שוורצברד בתפקידה כנאמן לכספים. שוורצברד שימשה כנאמנה לכספי המשקיעים שהושקעו ברוביקון, ומספר חברות נוספות.

עו"ד ארז חבר ממשרד עורך דין עמית פולק מטלון טען בפני השופט איתן אורנשטיין כי שוורצברד לקחה לכיסה כספים שלא כדין, ושימשה כנאמנה לכספים בפרויקט בו מושקע בעלה, לו ניתן באופן פתאומי שעבוד שאינו מוזכר ברישומי החברה.

אמיר ברמלי, בבית המשפט המחוזי בתל אביב
אמיר ברמלי, בבית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: עופר וקנין

הטענות של המפרק כלפי התנהלותה של שוורצברד כנאמנת פרוסות על מספר בקשות. בבקשה אחת טוען המפרק כי שוורצברד כנאמנה לקחה לכיסה כחצי מיליון שקל בגין שכר הטרחה של שנה אותה היתה חייבת לה רוביקון. בפועל הכספים אותם לקחה לטענת המפרק שלא כדין, נלקחו לאחר מכירתה של מסעדת אתנחתא בדיזינגוף. המסעדה הוחזקה על ידי ברמלי באופן פרטי ולא הייתה שייכת לרוביקון, וניתן לה צו פירוק והיו לה הרבה נושים. לטענת המפרק, למרות שהנאמנה ידעה כי רוביקון והחברות הקשורות אליה, ובהן מסעדת אתנחתא, מצויות בקריסה כלכלית - היא ביצעה העדפת נושים והעבירה את הכספים לידיה הפרטיות בלא שהייתה לא כל סמכות לעשות כן.

המפרק טען בבית המשפט: "הנסיבות בבקשה חמורות ותמוהות כאשר עו"ד שוורצברד נטלה מאתנחתא ללא כל אישור סכום של כחצי מיליון שקל, על חשבון הנושים האחרים של החברה וכשבועיים טרם הגשת בקשת הפירוק".

טענה נוספת של המפרק הינה כי שוורצברד כנאמנת העבירה 1.05 מיליון שקל, ששייכים בפועל לחברת רוביקון, לחברה אחרת בבעלות האישית של ברמלי, וזאת בגין ביטול ביטול עסקה לרכישת 4 דירות בפרויקט מגורים בגני תקווה עם חברת בית בגני תקווה. בפועל, ברמלי העביר את הזכויות של אותה חברה ל-6 משקיעים ספציפים והעדיף אותם כנושים מובטחים על פני משקיעי רוביקון.

עוד ביקש המפרק כי בית המשפט יורה על העברת הכספים מפרויקט גלים גלים באשקלון, בו השקיעה רוביקון 35 מיליון שקל כהלוואה ליזם, לחשבון תחת פיקוחו ולא תחת פיקוח הנאמנה. לדברי המפרק, הוא מצא כשלים חמורים בניהול הנאמנות של שוורצברד בתפקידה כנאמנת למחזיקי איגרות החוב בפרויקט גלים גלים ובתפקידה כנאמנת בחברת רוביקון.

בין הכשלים אותם מציין המפרק: בעלה של שוורצברד הוא אחד המשקיעים המופיעים כמשקיע מובטח בפרויקט, למרות שבפועל מרישומי החברה הוא נעדר. לטענת המפרק, אסור היה לשוורצברד לשמש כנאמן על כספים כאשר בעלה הוא נהנה פוטנציאלי מאותו החשבון. עוד מסביר המפרק לבית המשפט כי בפועל ניהלה הנאמנת חשבון נאמנות אחד לכלל הכספים שהופקדו בידה ממקורות שונים, ומתוקף פעולות ועסקות נפרדות ושונות של החברה להן היה צריך לפתוח חשבון נאמנות נפרד.

מדובר באותה נאמנת שלפני מספר חודשים, במסיבת העיתונאים אותה כינס ברמלי, חתמה על מסמך בו נופף ברמלי בו נכתב כי  בידה דו"ח של רואה חשבון חיצוני BDO  אשר העריך כי שוויה של רוביקון אחזקות עולה על 500 מיליון שקל.

מאז, רשות ניירות ערך האשימה את ברמלי בבניית פירמידה והונאת משקיעים, ונגד קרן קלע ורוביקון הוצא צו פירוק זמני. המפרק שמונה החל כבר למכור את נכסי החברה בשביל לנסות ולהחזיר למשקיעים סכום של 296 מיליון שקל, שמריבתם ירדו לטימיון. בין החוששים להשקעה נמצאת גם כוכבת הטלוויזיה מיכל אנסקי שלא רק שאיבדה את המסעדה אחד העם אותה פתחה יחד עם כספי רוביקון, אלא צריכה לחשוש לכספיה הפרטיים בשווי כולל של 1.62 מיליון שקל אותם השקיעה בקרן קלע ורוביקון.

מעו"ד יפעת שורצברד נמסר כי "אני רואה בחומרה פרסום כתבה שכוללת טענות לא מבוססות והמוכחשות בתגובותיי המפורטות לביהמ"ש. פרסום טענות המתבססות על רכילות בעלי עניין ובנוגע להליכים העומדים בביהמ"ש - נועדו כל כולן להשפיע על החלטתו של בית המשפט הנכבד והינן בעלות השלכות פליליות. כל שכן שכל מטרתן לפגוע בשמי הטוב, במשלח ידי ובמשפחתי שלא כדין.

"בכובעי כעורכת דין, נאמנה, ומשרתו של בית המשפט, חובה עלי להתייחס רק לטענות מגובות באסמכתאות ולא לרכילות ובפרט שנראה כי מקורה בבעלי עניין שטובת הכלל אינה עומדת לנגד עינם. הכל כמובן בזמן ובמקום המתאים, ולא כאשר תלויים ועומדים הליכים משפטיים בפני בית המשפט הנכבד. אינני מתכוונת ליתן יד לזיהום הליכים תלויים ועומדים. אמשיך לפעול נאמנה, על פי דין ואך ורק בהתאם להנחיותיו של בית המשפט גם למורת רוחם של בעלי עניין ו/או אינטרס.

"בפני בית המשפט מלוא האסמכתאות והניירת הנדרשת לעניין חשבונות הנאמנות. הריני להניח דעתכם כי כספי הנאמנות המנוהלים על ידי שמורים ומופקדים בחשבונות הרלבנטים ובהתאם לכתבי נאמנות ולדין. אדגיש כי כל תזוזה של כספים אלו תתבצע אך ורק בהתאם להנחיותיו של בית המשפט הנכבד. אשאר איתנה בעמדה זו ולא אכנע לכל לחץ מצד בעל עניין כזה או אחר.

"מצער שיש מי שמנצל את מצוקת המשקיעים, הספקים והעובדים לייצור כתבות סלקטיביות המייצרות כותרות פוגעניות ומכפישות. יש לגנות את ניסיונם של בעלי עניין לנצל מציאות זמנית זו כקרדום לחפור בו בשעה שהם כושלים בבית המשפט. מצער אף כי אתם כעיתון מכובד ורציני משתפים עימם פעולה ותאלצוני לנקוט בהליכים הדרושים על מנת להגן על שמי הטוב.

"חובות רוביקון, כפי שעולה מהדוחות המפורסמים, הינם של מאות מיליוני שקלים, ומנגד אף נכסים והשקעות בשווי פוטנציאלי של מאות מיליוני שקלים. היה מקום לדעתי, להתמקד בנכסיה ובהשקעותיה הרבים של רוביקון ביזנס גרופ בע"מ ובאפשרויות העומדות למשקיעים, לספקים ולעובדים, להיפרע חובותיהם. ברור לכל כי יצירת תקשורת עוינת והוצאת נכסיה של רוביקון למכירת חיסול ו/או מכירתם בדוחק פוגעת בשווים של כל הנכסים וההשקעות של רוביקון וכפועל יוצא פוגעת בכל המשקיעים, הספקים והעובדים המסורים של רוביקון (ובכללם אף אני) אשר נתנו את אמונם בחברה, ומקווים להיפרע מנכסים אלו. נראה כי היחידים שלא יפגעו ממכירת נכסיה של רוביקון בחסר הינם אותם בעלי עניין ואינטרסים העומדים להינות מקופתה השמנה של רוביקון".

מחברת הנדל"ן רותם שני, שנמצאת בבעלות אבי טוריסקי ודידי ידידיה, נמסר כי "עו"ד שוורצברד פנתה בבקשה לבטל עסקת רכישת ארבע דירות בפרויקט רותם שני בגני תקווה שבוצעה על ידי אמיר ברמלי תחת חברה בשם 'בית בגני תקווה'. רותם שני נעתרה לבקשה וביטלה את הרכישה כדין וגם מול כל רשויות המס. רותם שני החזירה את המקדמה עבור הרכישה לפנים משורת הדין וללא דרישת הקנס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker