צינורות המזה"ת מציפה ערך: מוכרת קרקע בעכו בכ-43 מיליון שקל; המניה עולה ב-3.3%

הרוכשת היא חברת צלילי ירדן אחזקות בנדל"ן ■ על הקרקע עומד כיום מפעל הגילוון של צינורות, שימשיך וישכור את הקרקע לאחר העסקה

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צינורות המזה"ת, בשליטתה של קרן הפרייווט אקוויטי ויולה, מנצלת את עתודות הקרקע הגדולות שבבעלותה להצפת ערך למשקיעים. החברה, שיישמה במהלך השנה וחצי האחרונות מהלכי ייעול נרחבים, מוכרת קרקע באזור התעשייה עכו בתמורה לכ-43.2 מיליון שקל. הרוכשת היא חברת צלילי ירדן אחזקות בנדל"ן. על הקרקע עומד כיום מפעל הגילוון של צינורות, שימשיך וישכור את הקרקע לאחר העסקה (sell & lease back).

הקרקע הנמכרת, "חלקה 21", הינה בשטח כולל של כ-100 דונם, וזאת מתוך כ-115 דונם שבבעלות צינורות. הקרקע תימסר לירדן במצבה הנוכחי ("as is"), והתשלום תמורתה ייעשה בשני שלבים. עם חתימת הסכם המכירה תעביר ירדן תשלום של 5 מיליון שקל, ובשלב השני, עם מסירת הקרקע, תעביר ירדן תשלום נוסף של 38.2 מיליון שקל. מכירת הקרקע תאפשר לצינורות לרשום רווח של 12 מיליון שקל (לפני מס), המגלם את הפער בין המחיר בעסקה למחיר בספרים.

הראל בית און, מייסד ושותף בויולה פרייבט אקוויטיצילום: ללא קרדיט

במסגרת הסכם המכר, חברה בת צינורות תשכיר בשליטה מירדן שטח של כ-37 דונם, המשמש את מפעל הגילוון של צינורות, לתקופה של שבע שנים מיום מסירת הקרקע, עם שתי תקופות אופציה בנות חמש שנים כל אחת. השכרת השטח תיעשה בתמורה לדמי שכירות של 170 אלף שקל בחודש, בתוספת מע"מ. במסגרת הסכם השכירות, צינורות תערוב לכל התחייבויות החברה הבת כשוכרת. מניית צינורות עולה לאחר הדיווח בכ-3.3%.

צינורות, שנסחרת לפי שווי של 166 מיליון שקל, עוסקת בייצור ובשיווק של צינורות פלדה ופלסטיק, מגופים, מדי מים וברזים לתשתיות הזורמות. בתחילת השבוע הודיעה אישרה מחדש מידרוג דירוג Baa1 (בינוני) לצינורות המזה"ת. בין היתר, במידרוג נימקו את ההחלטה בשיפור ביחסי המינוף של צינורות (היחס בין ההון למאזן והחוב ל-Cap עומדים כעת על כ-48% ו-37% בהתאמה).

"יחסים אלו בולטים לטובה יחסית לדירוג ומבטאים רמת מינוף נמוכה יחסית ויכולת טובה לעמוד בזעזועים עתידיים. לצד זאת תזרימי המזומנים הפרמננטיים של החברה נותרו צרים ותנודתיים, ואנו לא מעריכים תרומה מהותית של הרכישות לתזרים השוטף הפרמננטי בטווח הקצר והבינוני. שיקולים אלו מתווספים למאפייני הסיכון הבסיסיים של פעילות צמ"ת, אשר להערכתנו לא השתנו במידה ניכרת בעקבות העסקה", כתבו במידרוג.

במידרוג ציינו כי דירוגה של צינורות "מתבסס על מעמדה החזק בשוק הצינורות לתשתיות מים וביוב בישראל, עם נתחי שוק גבוהים ויכולת ייצור מגוון מוצרים ומתן פיתרון כולל לחברות בתחום ההובלה בצינורות פלדה ופלסטיק. שוק זה מאופיין בחשיפה לפעילות פרויקטאלית, בתלות בהיקף ההשקעות בתשתיות מים, ביוב וגז בישראל ובפעילותו של הלקוח המרכזי בתחום, חברת מקורות.

מנגד, במידרוג הדגישו כי "מידת הסיכון העסקי בענף צינורות הפלסטיק והפלדה גבוהה יחסית, נוכח אופי מחזורי של הביקושים, ערך מוסף בינוני וחשיפה למחירי הגלם. בנוסף, אנו מעריכים כי חסמי הכניסה לענף צינורות הפלדה פחתו בשנים האחרונות וחלה עלייה בהיקף הייבוא המתחרה בקטגוריית הצינורות הקטנים והבינוניים".

במידרוג הוסיפו כי רווחיותה של צינורות נמוכה יחסית ותנודתית, כשהיא חשופה למאפייני הסיכון של הענף. "בשנת 2014, כמענה לירידה בהיקף הפעילות, השלימה החברה תוכנית התייעלות שכללה בין השאר, סגירת קו ייצור וצמצום כוח העבודה. בשנה האחרונה חלה ירידה מהותית במחירי חומרי הגלם העיקריים המשמשים את החברה: פלדה, פוליאתילן, פי. וי סי, פוליפרופילן ואבץ לצד התחזקות הדולר, המהווה את המטבע המרכזי בו רוכשת החברה חומרי הגלם, אל מול השקל. שינויים אלו באו לידי ביטוי בשחיקה ברווחיות בחציון הראשון של שנת 2015 אל מול התקופה המקבילה אשתקד, נוכח ירידה במחירי המכירה", נכתב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker