לאומי קארד ממשיכה לצמוח: האשראי הצרכני גדל מתחילת השנה ב-12% - ל-3.54 מיליארד שקל

חברת כרטיסי האשראי סיימה את הרבעון השלישי עם רווח של 52 מיליון שקל - בדומה לרבעון המקביל ■ התוצאות הושפעה לרעה מגידול בהוצאות שהסתכמו ב-203 מיליון שקל - עלייה של 8.6% לעומת הרבעון המקביל

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, שבשליטת בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%), פרסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2015. החברה המנוהלת על ידי חגי הלר ונמצאת בראשות תמר יסעור, סיימה את הרבעון עם רווח נקי השני בגודלו בענף (אחרי ישראכרט ולפני ויזה כאל) של 52 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל אשתקד .

הכנסות החברה מעסקות בכרטיסי אשראי הסתכמו ברבעון השלישי ב-275 מיליון שקל - גידול של 6.2% לעומת הרבעון המקביל. לאומי קארד ממשיכה להוביל מבין חברות כרטיסי האשראי את תחום מתן אשראי צרכני חוץ-בנקאי ללקוחות פרטיים.

חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד
חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארדצילום: רפי דלויה

היקף תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד עמד נכון לסוף ספטמבר 2015 על כ-3.54 מיליארד שקל - עלייה של 12% מתחילת השנה. הריבית הממוצעת שגבתה לאומי קארד על אשראי זה, שנחשב לרווחי יותר וניתן לרוב ללא ביטחונות, עמדה על 6.4%. עם זאת, חלק מתיק זה הינו אשראי שניתן לרכבים המשמשים כבטוחה ובשל כך הריביות הנגבות מהלוואות האלה נמוכות יותר.

לעומת זאת, התוצאות הושפעה לרעה מגידול בהוצאות (בעיקר תפעול) שהסתכמו ברבעון השלישי ב-203 מיליון שקל - עלייה של 8.6% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי של לאומי קארד מגלם תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 12% במונחים שנתיים לעומת 14.6% בתקופה המקבילה.

נכון לסוף ספטמבר, ההון העצמי של לאומי קארד הסתכם ב-1.62 מיליארד שקל בעוד שווייה הכלכלי מוערך ב-3 מיליארד שקל. כך שבהתאם להמלצות פיקוח על הבנקים וועדת שטרום להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים, אם בנק לאומי ימצא קונה ללאומי קארד - לפי השווי הזה הוא יוכל להנות מרווח נאה שיגדיל את הונו בטווח הנראה לעין.

ההוצאות בחודשים ינואר-ספטמבר, שכללו גם הוצאות שכר בגין ההסכם הקיבוצי שנחתם עם העובדים, הסתכמו ב-588 מיליון שקל - עלייה של 7.7% לעומת התקופה המקבילה. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-142 מיליון שקל - ירידה של 8.4% לעומת התקופה המקבילה.

מחזור השימוש בכרטיסי אשראי של לאומי קארד הסתכם ברבעון השלישי ב-17.7 מיליארד שקל - גידול של 8.2% לעומת הרבעון המקביל. מחזור השימוש בכרטיסי אשראי של לאומי קארד הסתכם בכ-50.3 מיליארד שקל בינואר-ספטמבר - גידול של 5.5% לעומת התקופה המקבילה.

הלר אמר כי "תוצאות הרבעון השלישי משקפות את האסטרטגיה ארוכת הטווח שלנו לביסוס איתנות החברה על רקע סביבה רגולטורית מאתגרת ושחיקה ברווחיות בענף, וזאת על ידי גידול בהיקפי הפעילות ומתן ערך מוסף אמיתי ללקוח. הגידול במספר הלקוחות של החברה ובאשראי הצרכני, נובע ממיקוד והשקעה אינטנסיבית בפיתוח פלטפורמות ושירותים דיגיטליים מתקדמים עבור לקוחותינו, לצד תנאים תחרותיים שאנונו מציעים. תיק האשראי הצרכני של החברה, הגדול בענף, ממשיך לצמוח באופןן עקבי ובקצב דו-ספרתי ברמה השנתית, תוך הצגת ריבית האשראי הממוצעת הנמוכה בענף".

הוא הוסיף כי "הצגנו גידול בהיקף הפעילות החוץ בנקאית, לרבות צמיחה של 10% במחזור ההנפקה ברבעון האחרון, וכיום, כשליש מסך מחזיקי הכרטיסים של החברה הם לקוחות חוץ בנקאיים. אנו ערוכים לצעדים הבאים שיונחו על ידי הרגולטור ביחס לכרטיסי הדביט ולהטמעת טכנולוגיית EMV כתקן מחייב, ורואים חשיבות רבה בשימוש רחב בפלטפורמות הבטוחות והמתקדמות ביותר הקיימות בתחומי התשלומים והסליקה, כאמצעי מאפשר לשימוש בטכנולוגיות חדשניות ושירותי ערך מוסף ללקוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker