אל על: מחירי הנפט הנמוכים והגידול במספר הנוסעים הקפיצו ב-459% את הרווח התפעולי

מבצע צוק איתן, שהתרחש ברבעון המקביל, וגידול בתנועת הנוסעים בנתב"ג השפיעו לטובה על התוצאות של חברת התעופה ■ אל על ממשיכה להתמודד עם השחיקה במחירים עקב התחרות בשוק ■ המנכ"ל: "תוצאות שיא בכל הפרמטרים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מחירי הנפט הנמוכים והשינויים העסקיים אותם עוברת אל על השפיעו לטובה על עסקי החברה ברבעון השלישי. החברה הצליחה להציג שיפור בכל הפרמטרים התפעוליים משורת ההכנסות ועד הרווח הנקי. חברת התעופה הישראלית הצליחה להגדיל את הרווחיות התפעולית ב–109 מיליון דולר. הרווח התפעולי זינק ב–459% ל–133 מיליון דולר, זאת בהשוואה לרווח תפעולי של 24 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

הכנסות החברה גדלו ב-7.7% לסכום של 647 מיליון דולר ברבעון. חיתוך מגזרי הפעילות של אל על מצביע על כך כי עלייה משמעותית של 27% במספר הנוסעים העוברים בנתב"ג הוביל לכך שהכנסות החברה מנוסעים גדלו ב-10.5%. מנגד חל קיטון של 15% בהכנסות אל על ממגזר הסעת המטענים שנעוץ מקיטון בכמות המטענים שאל על הטיסה ומהשפעת שער החליפין.

בואינג 737 אל על
מטוס של אל על

החברה מפרטת כי חלק מגורמי הגידול בהכנסותיה מנוסעים נעוצים בעובדה כי ברבעון המקביל אשתקד חל המצבע הצבאי "צוק איתן", שהשפיע לרעה על התנועה בנתב"ג — וברבעון הנוכחי חלו חגי תשרי שהשפיעו לטובה על התנועה בשדה התעופה.

אל על ציינה כי על שורת ההכנסות השפיעו לרעה המגמה של המשך הירידה במחירי הטיסות הנובעת ממחירי הנפט הנמוכים ומהתגברות התחרות בשוק. כמו כן, אל על רשמה הכנסה של 18 מיליון דולר בגין הסכם בין המדינה לחברה המסדיר תשלום בגין מושבים בטיסות החברה.

החברה הצליחה להקטין ב–12% את הוצאותיה התפעוליות שהסתכמו ל–439 מיליון דולר. מרבית הקיטון מקורו בירידה במחיר הדלק הסילוני בסכום כולל של 68 מיליון דולר. הקיטון הניכר בהוצאותיה הוביל את החברה להציג רווח נקי של 93 מיליון דולר הרבעון, בהשוואה לרווח נקי של 10 מיליון דולר אשתקד.

אל על מעדכנת כי ברבעון השלישי של 2015 חלה עלייה של 35% בתנועת הנוסעים של החברות הסדירות הזרות הפועלות בקווים אל ומישראל. זאת לעומת הרבעון המקביל שהושפע ממבצע צוק איתן והשבית כליל את פעילותן של חלק מהחברות למשך 48 שעות, כאשר חלק מהחברות הקטינו את פעילותן באותה התקופה בישראל. גם העובדה כי חגי תשרי חלו ברבעון הנוכחי השנה תרם לגידול בתנועת הנוסעים הרבעון.

תנועת הנוסעים של אל על ברבעון השלישי גדלה ב–13% וחלקה בסך כל תנועת הנוסעים ירד ועמד על 30% לעומת 33.8% ברבעון המקביל. לטענת החברה, נתח השוק שלה קטן בשל ירידה בימי פעילות על רקע עיתוי החגים. מנגד, הדו"חות מצביעים על כך שאל על הצליחה להגדיל את שיעור התפוסה במטוסים מ–82% ברבעון המקביל ל–86% ברבעון הנוכחי.

ברבעון המקביל החברה סבלה מתזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 9.5 מיליון דולר ואילו ברבעון הנוכחי היא נהנתה מתזרים חיובי של 108 מיליון דולר. ההון העצמי שלה גדל ב–77% לעומת התקופה המקבילה והסתכם ב–197 מיליון דולר.

על רקע הדו"חות אמר מנכ"ל אל על, דוד מימון, כי "החברה מציגה ברבעון השלישי של 2015 תוצאות שיא בכל הפרמטרים, החל מגידול בהכנסות, ועובר בעלייה חדה ברווח התפעולי וברווח הנקי שהגיע לשיא רבעוני של כל הזמנים. התוצאות הטובות הן פועל יוצא של מהלכים עסקיים ופעולות בהן נקטנו בתחומים השונים וכל זאת בסביבה תחרותית ומאתגרת. לצדה הרוח הגבית שקיבלנו מהירידה במחירי הדלק, צמחה גם הפעילות המסחרית של החברה. אנו נמצאים בעיצומה של תנופת התחדשות ויישום האסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה. לפני כשבועיים חתמנו על הסכם הרכישה עם בואינג, בסך מוערך של כ–1.25 מיליארד דולר, ואנו ממשיכים בפעולות במסגרת תוכנית ההצטיידות לטווח ארוך שהינה הגדולה ביותר בתולדות אל על.

מספר חברי מועדון הנוסע המתמיד של אל על המשיך לצמוח והגיע למעל 1.6 מיליון חברים, במיוחד מאז השקת כרטיסי האשראי FLYCARD ו–FLYCARD premium, אליהם הצטרפו יותר מ–115 אלף לקוחות בתוך כשנה".

דוד מימון
דוד מימוןצילום: סיון פרג'

דגנית פלטי, סמנכ"לית הכספים, אמרה כי "הדו"חות של הרבעון השלישי משקפים שיפור ניכר בכל הפרמטרים התפעוליים, וירידה משמעותית בהוצאות בעיקר בשל ירידת מחירי הדס"ל. התוצאות הכספיות הטובות ואיתנותה הפיננסית של החברה שמתבטאת בין היתר ביתרות מזומנים ופקדונות גבוהות בסך של כ-223 מיליון דולר וביחס חוב ל–EBIDTA נמוך במיוחד, תומכים בתכניות ההצטיידות ארוכת הטווח שלנו, במסגרת החתימה על העיסקה לרכישת מטוסי ה'דרימליינר', שתוביל אותה לעידן הבא של שוק התעופה כשחקנית מובילה וחדשנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker