הרפורמה בפנסיה: החוסכים ישלמו פחות על דמי הניהול

סוכן הביטוח יתוגמל או מחברת הביטוח או מהמבוטח. הסוכן יהיה רשאי לקבל מחברת הביטוח אך ורק עמלת הפצה — כלומר חסל סדר טיסות לחו"ל

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

הרפורמה בפנסיה שקידם אגף שוק ההון באוצר, אושרה בכנסת בשבוע הראשון של נובמבר. מטרת הרפורמה היא להקטין את ניגודי העניינים בתחום הפנסיוני על ידי הפרדת השיווק והתפעול.

הרפורמה משכה לא מעט התנגדויות מצד האופוזיציה ולשכת סוכני הביטוח, שפעלו באמצעות לובי חזק בין חברי הכנסת, בעיקר מיכל בירן (המחנה הציוני) ואורן חזן (הליכוד). הרפורמה הושגה לאחר שיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, הממונה על הביטוח דורית סלינגר ושר האוצר משה כחלון ישבו על המדוכה ואישרו את הרפורמה לאחר התאמות ושינויים קלים.

הסעיף הראשון של הרפורמה מחייב את המעסיק לשאת בעמלות התפעול של הפנסיה, כך שהעובד אמור ליהנות מהחיסכון שייווצר. בכך השיג האוצר את מטרתו העיקרית — הפרדת השיווק מהתפעול. ואולם העלות האמיתית לא היתה עלות התפעול, אלא העלות העקיפה שנוצרה כתוצאה מהסימביוזה בין הסוכן המתפעל, שהיה ברירת המחדל לכל ענייני הביטוח של המעסיק והמעסיק. כך למעשה מימן העובד את עלויות התפעול שאמורות לחול על המעסיק. מכיוון שהתשלום לסוכן בוצע בפועל דרך דמי הניהול של העובד, נוצר מצב שבו 66% מהחוסכים במשק שילמו את דמי הניהול המקסימליים. באוצר מעריכים כי מהלך זה יוביל להוזלה של דמי הניהול.

הסעיף השני עסק במצב שבו מבוטח מתקשר ישירות לחברת ביטוח ומבקש לרכוש חיסכון פנסיוני. לשכת סוכני הביטוח דרשה כי הגוף המוסדי יעניק ייעוץ למי שהתקשר. על פי הפשרה שהושגה, מי שיתקשר ישירות לחברת הביטוח כדי לחסוך עמלות, יידרש להשיב על שלושה תנאים מחייבים. במידה שיענה בחיוב על אחד מהם, הוא יידרש לעבור ייעוץ מקיף.

הסעיף השלישי היה התגמול הכפול ממנו נהנים סוכני הביטוח — הן מהמבוטח והן מחברת הביטוח הסוכן נהנה מחלק מדמי הניהול ששילם המבוטח ואילו חברת הביטוח שילמה לסוכן הן בצורת עמלות על הבאת המבוטחים אליה וכן בצורה של טיסות וצ'ופרים שונים בחו"ל. הוחלט כי סוכן הביטוח יתוגמל או מחברת הביטוח או מהמבוטח. הסוכן יהיה רשאי לקבל מחברת הביטוח אך ורק עמלת הפצה — כלומר חסל סדר טיסות לחו"ל.

הסעיף האחרון קבע כי העובד יוכל לבחור את סוכן הביטוח — כלומר להחליט שהוא לא מעוניין בסוכן הביטוח של המעסיק. כך, יש מי שאמור לשמור על האינטרס של העובד טוב יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker