בשורה לספקולנטים: הבורסה הורידה את גובה הביטחונות הנדרש למסחר באופציות

השינוי ייכנס לתוקפו ב-1 בדצמבר ■ בבורסה מעריכים כי השינוי בגובה הביטחונות יביא להפחתה של 30%-50% בעלויות המסחר באופציות ■ האם הספקולנטים, הסוחרים ומנהלי ההשקעות יזכו ליהנות מההפחתה?

אסא ששון

גובה הביטחונות שעל חברי הבורסה לרתק עבור עסקות המתבצעות במסחר באופציות ובחוזים עתידיים (נגזרים), יירד — כך עולה מהחלטה שקיבל דירקטוריון מסלקת המעו"ף בבורסת תל אביב לפני כשבועיים. השינוי ייכנס לתוקפו ב–1 בדצמבר.

הביטחונות נדרשים מאלה ש"כותבים" את האופציה — כלומר, אותם ספקולנטים, סוחרים ומנהלי השקעות שמוכרים אופציה או חוזה עתידי שלמעשה, אינו ברשותם. סוחרים אלה חשופים להפסד גבוה, ולפיכך, הם נדרשים לרתק הביטחונות, כדי לעמוד בהתחייבויותיהם.

בורסת תל אביב
בורסת תל אביבצילום: בלומברג

הורדה של גובה הביטחונות תאפשר לחברי הבורסה להגדיל את הפעילות באופציות ולתת מינוף גבוה יותר למי שמעוניין לסחור באופציות ובחוזים עתידיים. יתרה מזו, צעד זה הוא בעל פוטנציאל להגדיל את נפח המסחר בנגזרים ובנכסי הבסיס, כמו מדד ת"א 100 ומדד ת"א 25.

הביטחונות של חברי הבורסה מוחזקים במזומן או באג"ח ממשלתיות. האחזקה במזומן מהווה 100% ביטחון, והאחזקה באג"ח ממשלתיות מהווה כ–96% ביטחון. בעקבות השינוי, החליט הדירקטוריון להגדיל את יחס הכיסוי של האג"ח הממשלתיות לרמה של כ–98%.

בבורסה מעריכים כי השינוי עשוי להביא להפחתה של בין 30% ל–50% בעלויות המסחר באופציות בבורסה, תלוי במצבה של האופציה — כלומר, אם היא "בתוך הכסף" או "מחוץ לכסף". ואולם, מי שנהנה כרגע מהפחתת העלויות הם רק חברי הבורסה. השאלה היא האם הספקולנטים, הסוחרים ומנהלי ההשקעות יזכו ליהנות מההפחתה?

בהתייחסה להחלטה אמרה סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה לניהול סיכונים בבורסה, גל לנדאו: "הבורסה רואה חשיבות עליונה בהתאמת המודלים ושיטות העבודה לסטנדרטים הבינלאומיים המנחים, ולפרקטיקה המקובלת בבורסות ובמסלקות בעולם. המהלך מגלם בתוכו הקלות משמעותיות לחברי הבורסה, תוך מתן אפשרות להגדלת המינוף הפיננסי לפעילות בבורסת תל אביב.

"אנחנו ממשיכים לבחון את מודל הביטחונות במעו"ף ומודלים נוספים המשפיעים על פעילות חברי הבורסה ולקוחותיהם ולשפרם, תוך ניהול סיכונים מבוקר ומדוד, ובהתאמה לרגולציה. אנו מקווים כי הקלות אלה יאפשרו לחברי הבורסה וללקוחותיהם הפעילים בשוק הנגזרים להגדיל את פעילותם, ובהתאמה להגדיל את נפח מחזורי המסחר הן בנגזרים והן בנכסי הבסיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker