שוכרים דירה דרך airbnb? מי אחראי לפיצוי במקרה של תאונה - ומה אתם חייבים לדעת

מקרה מוות שהתרחש באחרונה בדירה שהוזמנה דרך airbnb מעלה את השאלה מי אחראי לפיצוי במקרה של תאונה ■ מנכ"לית סוכנות הביטוח משגב: האחריות לתאונה שמתרחשת בדירה כזאת היא על המשכיר - אבל לשוכר כדאי להצטייד גם בביטוח משלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הזמנת דירה ללינה בעת חופשה בחו"ל דרך אתר airbnb נהפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות — והיא מעלה סוגיות ביטוחיות שונות, ובראשן השאלה מי יפצה את השוכר במקרה של תאונה שאירעה בדירה השכורה. יעל גוטליב, מנכ"לית משותפת במשגב סוכנות לביטוח, מסבירה שהאחריות במקרה כזה עשויה ליפול על המשכיר ועל חברת הביטוח שלו, אם כי גם לשוכרים כדאי לבטח את עצמם.

airbnb מאפשר לכל גולש להציע ולקבל שירותי השכרת דירות לטווח קצר. השירות נהפך לפופולרי, ולעתים הוא אף יוצר איום על תעשיית המלונאות. אך סיפור שפורסם באחרונה של מוות בבית שנשכר דרך האתר, העלה לכותרות את שאלת האחריות של החברה ושאלות ביטוחיות נוספות.

העיתונאי האמריקאי זק סטון סיפר בבלוג שלו כיצד נסע עם הוריו ואחותו לחופשה בבית כפרי בטקסס, שאותו שכרו דרך airbnb. על העץ ליד הבית היתה תלויה נדנדה, ואביו החליט להתנדנד עליה. לרוע המזל, גזע העץ נשבר מהמשקל וקרס על ראשו של האב, שסבל מנזק מוחי חמור ומת מפצעיו.

באתר נכתב: "ל–airbnb אין שליטה על התנהלות המארחים והיא אינה נושאת באחריות כלשהי", שכן האתר משמש מתווך בין שני צדדים — ולא נושא בכל אחריות. אז מה קורה כשבעל דירה השכיר אותה, וכתוצאה מכשל כלשהו בה נגרם נזק לשוכר? אם השוכר יתבע, עלול בעל הדירה למצוא עצמו במצב בעייתי.

גוטליב מסבירה: "אם המשכיר עשה ביטוח על הדירה יש לו גם ביטוח צד ג', כלומר אם צד ג' נפגע כתוצאה ממכשלה בבית של המשכיר, הוא זכאי לתבוע את המשכיר ואז המשכיר מכוסה. המשכיר צריך להבין שהאחריות הביטוחית חלה עליו. הדירה צריכה להיות ללא תקלות וללא מכשלות. גם בבית מלון, אם אתה נכנס וקורה לך משהו אתה יכול להיפרע מבעל המקום".

יעל גוטליבצילום: רועי ברקוביץ

מכיוון שההתקשרות 
ב–airbnb היא בין שני אנשים שלא מכירים זה את זה, קשה לדעת אם אכן קיים ביטוח ועד כמה אתה מכוסה. גוטליב מבהירה: "צריך לבדוק שמה שרואים בתמונה הוא מה שקורה באמת, וכן לבדוק את חוות הדעת שאנשים פירסמו".

אין אחריות על airbnb?

"המתווך לא סוגר את העסקה. האחריות היא על שני צדדי העסקה, כלומר צריך לוודא שיש ביטוח".

ואם יש לי ביטוח נסיעות?

"פוליסת נסיעות לחו"ל תעמוד לרשותך אם נפלת בדירה השכורה או נחבלת כך שנגרמה לך נכות צמיתה. ביטוח תאונות אישיות כחלק מפוליסת הנסיעות לחו"ל יאפשר פיצוי. עלויות הטיפול הרפואי בחו"ל יכוסו על ידי ביטוח הנסיעות לחו"ל, ובמידת הצורך תוחזר לארץ כשהמבטח יישא בהוצאות. ביטוח הנסיעות לחו"ל כולל גם ביטוח חבות כלפי צד שלישי — אם נתבעת על ידי בעל הבית בגין נזקים שגרמת (בהנחה שמדובר בתאונה ולא נזק בזדון). ולבסוף, במקרה של מוות, היורשים יקבלו את חלקם כחלק מביטוח הנסיעות. כלומר תמיד כדאי לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל, ובוודאי אם יוצאים לחופשה דרך airbnb".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker