ביטול הדו"חות הרבעוניים - הקלה או הפקרות?

ההערכה היא שהמהלך ייצור רשימת מסחר נפרדת עם כללי ממשל תאגידי ירודים ■ אנליסט ותיק כינה זאת "בית קברות לחברות קטנות"

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

רשות ניירות ערך ממשיכה לבחון ברצינות את הרעיון לבטל את החובה של חברות קטנות בבורסה לפרסם דו"חות רבעוניים. זו אחת משלל הצעות לדה־רגולציה שאמורות לבלום את מה שמקובל לכנות "התייבשות הבורסה". לפי הטיוטה שפירסמה הרשות, ההקלה תחול על תאגידים ששווי השוק שלהם נמוך מ–300 מיליון שקל ויתרת האג"ח שלהם נמוכה מ–200 מיליון שקל, ואינם כלולים במדדים בולטים.

מצד אחד מדובר בכ–60% מהבורסה — לא מעט חברות. מצד שני, אלה תאגידים שגופים מוסדיים כמעט לא משקיעים בהם.

פרופ‘ שמואל האוזר
פרופ‘ שמואל האוזר צילום: אמיל סלמן

ב"פורום שווי הוגן", המתכנס בבית הספר למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה, בריכוזו של סגן הדיקן רו"ח שלומי שוב, נשמעה בתחילת החודש ביקורת חריפה על היוזמה, שעמדה במוקד הדיון.

נתחיל דווקא בביקורת מצד אלה שחושבים שהרשות מציעה מעט מדי. מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות עו"ד אילן פלטו, למשל, שאמר: "בסקרים שעשינו בקרב חברות ציבוריות מצאנו שאם תאסוף את כל ההצעות להקלות שמדובר עליהן ודובר עליהן בעבר, כולם ללא יוצא מן הכלל אמרו שאם מצליחים להגיע להקלה הזאת אפשר לוותר על כל ההקלות האחרות".

חשוב לציין, שיוזמה לביטול דו"חות רבעוניים נפסלה על ידי הרשות ב–2013. אחד הנימוקים לדחייה אז היה שיש הרבה חברות קטנות, וביטול הדו"חות הרבעוניים יפגע ברמת הדיווח למשקיעים. אכן, אנליסטים ממעטים לסקר את החברות הקטנות, אבל המעבר לדו"חות חצי־שנתיים יפחית עוד יותר את הסיכוי שהחברות האלה יצליחו ללכוד את תשומת הלב. ההערכה המקובלת היא שמהלך כזה ייצור מעין רשימת מסחר נפרדת של חברות קטנות עם כללי ממשל תאגידי ירודים. אנליסט ותיק בשוק ההון כינה זאת "בית קברות לחברות קטנות".

פלטו באמת מתנגד ליצירת רשימות מסחר נפרדות — ולכן מציע פתרון משלו: "עמדת איגוד החברות הציבוריות שצריך להחיל את הדיווח החצי־שנתי על כל החברות בישראל, ולא רק על החברות הקטנות והבינוניות". האיגוד תומך את דרישתו בכך שבאיחוד האירופי מקדמים מודל דיווח חצי־שנתי ובחלק מהמדינות כבר יושמה הגישה. לדבריו, ההקלה הזו מסייעת בניהול לטווח ארוך.

כרגע מציעה הרשות להחליף את הדו"חות הרבעוניים במעין הודעה לעיתונות, ללא דו"ח כספי. אפשר להעריך כי עורכי הדין של החברות כבר ינפחו את ההודעות לעיתונות במידע כדי למזער חשש מתביעות ייצוגיות על אי דיוקים והטעיות. זו אגב הסיבה שפלטו מתנגד לפתרון ההודעה לעיתונות. מבחינתו לא צריך לפרסם שום דבר. כן, יש יתרון לכך שפרסום דו"ח רבעוני יהיה וולונטרי. חברות טובות יוכלו לאותת לשוק על חוסנן אם יחליטו לפרסם דו"חות רבעוניים מרצון; אך בואו לא נשלה את עצמנו: בישראל כל מה שלא חובה — לא קורה.

האם ביטול הדו"חות הוא אכן הקלה לחברות? פרופ' אמיר ברנע, שעמד בראש הוועדה שהתוותה את מתכונת הדיווח הקיימת כיום בחוק ניירות ערך, סבור שביטול הדו"חות הרבעוניים יפגע בעבודת הדירקטוריונים שמתכנסים בעיקר לצורך אישור הדו"חות האלה. לדעתו, ממילא קיים בחברות מערך דיווח פנימי שוטף ברמה הנדרשת לצורך הדו"חות הרבעוניים, ואף מנהל לא יעז להתנהל בלי דיווח כזה כך שביטול הדו"חות לא יביא לחיסכון משמעותי.

אגב, פלטו סיפר בפורום כי לפני שלוש שנים העלה בעצמו שורת הצעות להקלות רגולטוריות, וזכה לקיתונות של ביקורת מהרשות שכינתה את הצעותיו "מופקרות". היום, לדבריו, הרשות עצמה מציעה את ההקלות האלה. נותר לתהות אם רשות ניירות ערך ראתה את האור — או שמא מה שהיה מופקר לפני שנתיים נשאר כך גם היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker