רגע לפני המיזוג עם דיסקונט: עובדים בכירים בכלל חיתום ימכרו את מניותיהם ב–13 מיליון שקל

כלל חיתום תרכוש את מניותיהם של מנכ"לית החברה טל רובינשטיין, המנכ"ל לשעבר יונתן כהן ועובדים נוספים ■ צחי סולטן ישמש יו"ר 
החברה במשרה חלקית; ורובינשטיין תמונה למנכ"לית החברה המשולבת ■ הונה העצמי של החברה הממוזגת יהיה כ–80 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק דיסקונט נמצא בישורת האחרונה של השלמת עסקת מניות למיזוגה של כלל פיננסים חיתום לתוך דיסקונט חיתום והנפקות הנמצאת כיום בבעלותה המלאה של דיסקונט שוקי הון (דש"ה), זרוע השקעות ריאליות ובנקאות להשקעות שבבעלות דיסקונט. כלל פיננסים חיתום מנוהלת על ידי טל רובינשטיין, ונמצאת בשליטת צחי סולטן, מהשחקנים הוותיקים והבולטים בענף החיתום בשני העשורים האחרונים.

ממתווה העסקה שהגיע לידי TheMarker עולה כי לפני השלמת המיזוג, כלל פיננסים חיתום תחלק דיווידנד של כ-1.5 מיליון שקל, וכן תפחית את הונה העצמי בכ–13 מיליון שקל נוספים נטו, לצורך רכישת מניות של חלק מעובדיה הבכירים (שבעבר קיבלו אופציות למניות אלה). מדובר בעיקר ברובינשטיין, המנכ"ל לשעבר יהונתן כהן, המשנה למנכ"ל והיועץ המשפטי משה אגמי, וסמנכ"ל הכספים אריאל אקוניס.

טל רובינשטיין
טל רובינשטייןצילום: עופר וקנין

דיסקונט שוקי הון, המנוהלת על ידי הילה חימי־אלפרט, תחזיק בחברה הממוזגת כ–55%; סולטן יחזיק בכ–31%; וב–14% נוספים תחזיק חברת טינטו השקעות (שותפתה הנוכחית של סולטן בכלל חיתום) הנמצאת בבעלות רונן ויסברג, נאור אל חי ויובל בן זאב, כשויסברג ואל חי ממשיכים לנהל בימים אלה את פעילות הברוקראז' של בנק ירושלים. כעת כאמור הם יהפכו עם בנק דיסקונט לשותפים בחברת החיתום שלו.

מבין חמשת הבנקים הגדולים, לאומי הוא הבנק היחיד שמחזיק באמצעות לאומי פרטנרס ב-100% מחברת החיתום - לאומי פרטנרס חתמים - ובהתאם לכך בענף החיתום מעריכים כי הוא נהנה הכי הרבה מהרווחים שהחברה מייצרת. בנק הפועלים מסייע לא מעט לפועלים אי.בי.אי חיתום בהשגת לקוחות, אך מכיוון שהוא מחזיק רק בכ–20% ממנה - הוא נהנה פחות מרווחיה. המצב דומה אצל מזרחי טפחות שמספק לקוחות לרוסאריו קפיטל (20%). התרומה של הבינלאומי ללידר הנפקות שבה הוא מחזיק בכ-20% אינה מהותית.

צחי סולטן
צחי סולטןצילום: מוטי מילרוד

אמנם לצורך העסקה פעילותה של דיסקונט חיתום מוערכת ב–59 מיליון שקל, ושל כלל פיננסים חיתום בכ–48 מיליון שקל, אך בפועל דיסקונט חיתום יביא לחברה הממוזגת הון עצמי של 50 מיליון שקל בעוד שכלל חיתום יביא 30 מיליון שקל, כלומר הונה העצמי של החברה הממוזגת יהיה 80 מיליון שקל. כיום הונה העצמי של דיסקונט חיתום הוא כ–27 מיליון שקל, כך שדש"ה תשלים הון של 23 מיליון שקל.

הונה העצמי של כלל חיתום המוערך בכ–45 מיליון שקל, יפחת בכ-15 מיליון שקל בעקבות חלוקת הדיווידנד ורכישת המניות של העובדים. כך, בפועל, חלקה של כלל חיתום בהון העצמי של החברה הממוזגת יהיה 37.5% אך היא תקבל מניות בשיעור של 45% - בשל המוניטין שצברה וכוח אדם הרב והמנוסה שהיא מעסיקה, בעוד שהמוניטין של דיסקונט חיתום נפגע מאוד בשנה האחרונה בעקבות העזיבה של כמעט כל עובדי החברה.

אם היום בנק דיסקונט החזיק 100% בחברה עם הון עצמי של 50 מיליון שקל, הרי שלאחר השלמת המיזוג הוא יחזיק ב–55% מהחברה עם הון עצמי של 80 מיליון שקל, כך ששווי אחזקותיו יירד ב–6 מיליון שקל ל–44 מיליון שקל.

במלים אחרות, דיסקונט משלם לכלל חיתום מחיר של 6 מיליון שקל נוספים מעבר לחצי מהונה העצמי של 36 מיליון שקל; כלומר סולטן מוכר את המניות בכלל חיתום לפי מכפיל הון של כ–1.35. בעבר סולטן קנה את מניות כלל חיתום מכלל פיננסים בזול, ובהמשך מכר אותן לטינטו השקעות ולעובדים לפי מכפיל הון של כ–1.4.

סולטן ישמש יו"ר החברה הממוזגת במשרה חלקית; ורובינשטיין תשמש מנכ"לית של החברה הממוזגת.

חימי־אלפרט רצתה שאייל גרינבאום, מנכ"ל דיסקונט חיתום בחמש השנים האחרונות, ינהל גם את החברה הממוזגת. ואולם גרינבאום בחר לפתוח בדרך חדשה, ובאחרונה מונה למנכ"ל חברת אפסילון חיתום שבשליטת דיסקונט השקעות (דסק"ש) מקבוצת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין.

הכנסותיה של כלל חיתום נפגעו מאוד בשל העובדה שנוחי דנקנר איבד את השליטה באי.די.בי, אך היא עדיין מביאה עמה לקוחות גדולים כמו קבוצת עזריאלי, שיכון ובינוי וגזית גלוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker