בנק הפועלים נגד מוטי זיסר: "פעל כאחרון הסחטנים, התנהלותו מאפיונרית עבריינית"

הבנק הגיש הבוקר את תשובתו להתנגדות מוטי זיסר לבקשה להכריז עליו כפושט רגל ■ "זיסר הודה בפני הבנק באופן מפורש כי אין ביכולתו וממילא אין בכוונתו לפרוע את חובותיו לבנק" ■ זיסר: "התנכלות אישית כלפיי"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים הגיש היום לשופט בית המשפט המחוזי בת"א איתן אורנשטיין, את תשובתו להתנגדות שהגיש מוטי זיסר לבקשת הבנק להכריז עליו כפושט רגל - זאת במסגרת הליכי הכינוס ופשיטת הרגל שמנהל הבנק נגד זיסר.

בתשובה, שהגיש הפועלים באמצעות עורכי הדין גיורא ארדינסט, תומר ויסמן, אבי סתיו ואור אלקון, טוען הבנק כי זיסר מצוי במצב מובהק של פשיטת רגל, וכי התנגדותו לבקשת הבנק להכריז עליו כפושט רגל היא ניסיון מלאכותי להתחמק (פעם נוספת) מתשלום חובות העתק שלו (באמצעות חברות מרכזי שליטה, אירופה ישראל שדרכן הוא שלט עד סוף 2013 בחברת אלביט הדמיה הציבורית) לבנק, בהיקף של כ-1.4 מיליארד שקל. הבנק שב ומדגיש כי חוב העתק של זיסר לבנק אינו מצוי במחלוקת, וכך גם חוסר יכולתו של זיסר לפרוע ולו את מקצתו של החוב.

מוטי זיסר
מוטי זיסרצילום: מוטי מילרוד

הפועלים טען בבקשה כי "בניגוד לרושם שמבקש זיסר ליצור, העובדות בנוגע לחובו של זיסר ברורות. לחברות של זיסר (מרכזי שליטה ואירופה ישראל), המצויות כיום בהליכי כינוס ופירוק, חוב פסוק וחלוט כלפי הבנק של כ-1.4 מיליארד שקל, כפי שקבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כבר לפני למעלה משנתיים (זיסר ערער לבית המשפט העליון וערעורו נדחה)".

כמו כן מציין הפועלים בתשובתו כי "זיסר ערב כלפי הבנק באופן אישי לחוב זה, בערבות בלתי מוגבלת שזיסר אינו כופר בה ואף הודה במפורש בקיומה. אין מחלוקת שגם בתום הליכי הכינוס והפירוק נכסי החברות לא יאפשרו פירעון ולו של עשירית מהחוב".

בנוסף נכתב בבקשה כי "זיסר הודה בפני הבנק באופן מפורש כי אין ביכולתו וממילא אין בכוונתו לפרוע את חובותיו לבנק. גם בהתנגדותו, זיסר לא הציג מקורות כלשהם המעידים על יכולת לפרוע חובות כלשהם לבנק". בהתאם לכך טוען הפועלים כי נסיבות אלה מצדיקות על פי דין הכרזה על זיסר כעל פושט רגל.

הפועלים "דוחה מכל וכל את טענותיו הממוחזרות של זיסר בהתנגדותו, כי הבנק התנהל בחוסר תום לב ופעל להשמדת מקורות פירעון של החברות" - הכוונה היא לטענות של זיסר כי לחברות הפרטיות שלו שחייבות את הכסף להפועלים היו הסכמי ניהול עם אלביט הדמיה וחברות הקשורות לה, שהיו אמורות להניב כ-425 מיליון שקל.

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן
מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינןצילום: עופר וקנין

כמו כן מציין הפועלים כי "זיסר כבר העלה את אותן הטענות בדיוק במסגרת הליך הכינוס של החברות והן נדחו במפורש על ידי כבוד השופט אורנשטיין בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בעת שניתן צו כינוס בחודש יולי 2013. באותו פסק דין קבע השופט אורנשטיין באופן ברור כי הבנק נהג בתום לב ובאורך רוח רב כלפי זיסר והחברות ופעל משיקולים כלכליים וענייניים בלבד. באותו פסק דין נדחתה גם טענתו המקוממת של זיסר, כאילו הפסקת כהונתו באלביט הדמיה במסגרת הסדר החוב שאושר בחברה, היא שסיכלה את יכולת הפירעון של החברות".

הפועלים מזכיר גם כי "זיסר, שנתן הסכמתו להסדר החוב באלביט הדמיה, אחראי לתספורת הגדולה ביותר שנערכה אי פעם בישראל, במסגרתה נמחקו 1.8 מיליארד שקל מכספי הציבור בהסדר החוב של אלביט הדמיה, וזאת מבלי שזיסר, בניגוד לבעלי שליטה אחרים, הכניס יד לכיסו ופעל להזרמת כספים לחברה שהוא האחראי הבלעדי לקריסתה".

כמו כן בתשובתו הפועלים כותב כי "הבנק דוחה גם את ההכפשות וההשמצות המבישות שזיסר מעלה בהתנגדותו, נגד הבנק ונגד התנהלותם של גורמים בבנק בקשר עם הפרשה שקשורה למר שמעון גל".

הבנק התייחס לכתבה שפורסמה לפני כמה חודשים פורסמה בערוץ 10 בה נחשפה הקלטה שבה שוחחו זיסר ואילן אמיר, לשעבר סגן ראש חטיבה עסקית בהפועלים, בין השאר על הפרשה שנסבה על טענות כי שמעון גל, כשהיה מנהל החטיבה העסקית בבנק, ניהל רומן עם עובדת הכפופה למרותו.

העובדת היתה העוזרת האישית שלו, וקודמה לפני כמה שנים לתפקיד מנהלת סקטור בחטיבה העסקית - האמונה על מתן אשראי ללווים ולתאגידים הגדולים במשק. חטיבה זו העמידה אשראי בשנים האחרונות בין השאר לאליעזר פישמן, לנוחי דנקנר, ליצחק תשובה ולשרגא בירן.

על רקע מערכת היחסים בין גל לעובדת - עזב אמיר את הבנק לפני שנתיים. אמיר היה המשנה למנהל החטיבה העסקית, ושנה לאחר עזיבתו עזב את הבנק גם גל, הממונה על החטיבה העסקית, ומונתה שופטת בדימוס דינה אפרתי לבדיקת הפרשה. בבנק הפועלים טוענים כי מאחורי פרסום ההקלטות עומדת תאוות נקם שאחזה בזיסר, שהסתבך עם הבנק לאחר שלא עמד בהחזר הלוואות של למעלה ממיליארד שקל.  

הבנק מוסיף כי "טענות מופרכות אלה (המהוות גם הוצאת דיבה), אינן קשורות באופן כלשהו לחובו של זיסר לבנק. בחירתו של זיסר להסיט את הדיון למחוזות לא רלבנטיים אלו מעידה שאין בידיו טענות ענייניות כלשהן. יתרה מכך, ניסיונו של זיסר להביא את הפרשה לפרסום נרחב בכלי התקשורת, הוא ניסיון שקוף ובוטה להשפיע על בית המשפט המחוזי הדן בתיק.

"התנהלותו של זיסר משולה להתנהלות מאפיונרית עבריינית, שמטרתה לשדר מסר ברור לבנק ולמנהליו – כי אם יימשכו ההליכים המשפטיים נגד זיסר, הוא יפעל על מנת להזיק לבנק ולגרום לו ולמנהליו מבוכה".

בהתאם לכך טוען הבנק כי "זיסר פועל בעניין זה כאחרון הסחטנים, ובניסיון לחמוק מתשלום חובו הוא מוכן לגרום נזק אדיר לאחרים שכלל לא קשורים לעניינו. בנק הפועלים לא ייכנע להתנהלותו השפלה של זיסר וימשיך לעשות כל מאמץ כדי לגבות את חובו של זיסר. הבנק סמוך ובטוח שבית המשפט ידחה את כל טענותיו של זיסר ויכריז עליו כפושט רגל".

מטעמו של מוטי זיסר נמסר בתגובה: "אנו נגיב בצורה מסודרת לביהמ"ש, אך כבר כעת נציין שבנק הפועלים מתחמק ממתן מענה לטענה המרכזית והיא התנכלות אישית כלפי זיסר, רק משום שהתריע על התנהלות לקויה של בכירי הבנק, בהסתרת פרשת ההטרדות המיניות, הבנק בוחר כהרגלו להסיט את הדיון מהנושא המרכזי והוא – הסתרה מהציבור של התנהלות בעייתית, הסתרת עבירות פליליות ותהליכי קבלת החלטות הנגועים בשיקולים זרים. כך בנק ודירקטוריון כולל דח"צים לא אמורים להתנהל!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker