ההשתלטות העוינת של מיילן נכשלה: פריגו תישאר חברה עצמאית

מיילן לא הצליחה להשיג הסכמה של הרוב הדרוש שלה - יותר מ-50% מבעלי המניות של פריגו - שהיו דרושים לה כדי להשלים את ההשתלטות ■ מניית מיילן קופצת ב-13% ופריגו מאבדת 7%

עמרי זרחוביץ'

מאבק של כמה חודשים הגיע לסיומו, עם כישלון של חברת מיילן לבצע השתלטות עוינת על חברת פריגו. מיילן נזקקה להסכמה של יותר מ-50% מבעלי המניות של פריגו להצעת הרכש, אך לא הצליחה להשיג את הרוב הדרוש לה. בשנה הקרובה לא תוכל מיילן להגיש הצעה נוספת. לאחר שמיזוג בין שתי החברות ירד מהפרק, מניית מיילן קופצת ב-13% ופריגו מאבדת 7%.

מיילן נזקקה להסכמה של יותר מ-50% מבעלי המניות של פריגו להצעת הרכש, אך היא לא הצליחה להשיג אותו. מיילן הודיעה לפני זמן קצר כי השיגה תמיכה של כ-40% מבעלי המניות. לפי תנאי הצעת הרכש של מיילן שהוגשה לפני כחודשיים, בעלי המניות של פריגו יקבלו 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות רגילות של מיילן עבור כל מניה רגילה של פריגו. ההצעה של מיילן גבוהה ב-18 דולר ממחיר המניה של פריגו בסיום המסחר אתמול.

ג'ו פאפא
ג'ו פאפא צילום: עופר וקנין

בחודשים האחרונים נלחמו שתי החברות כדי לשכנע את המשקיעים לעמוד לצידן, במאבק שבסופו פריגו הצליחה במאבק. יו"ר מיילן רוברט קורי, שהיה בביקור בישראל בשבוע שעבר ונפגש עם אנליסטים, טוען כי האסטרטגיה של פריגו לא טובה, וכי היא בעיקר מבוססת על רכישות, ולא על צמיחה אורגנית. קורי אף אמר כי קיימת סינרגיה בפעילות החברות, שיכולה להביא לחיסכון של 800 מיליון דולר בתוך ארבע שנים מהמיזוג. מיילן גם נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב, והיא אמורה להיכנס למדדים ב-15 בדצמבר.

פריגו טענה לכל אורך הדרך כי המודל העסקי של שתי החברות שונה, וכי כדי להגיע לחיסכון של 800 מיליון דולר, תהליך הסינרגיה יהיה אגרסיבי ועלול לפגוע בחברה. חלק משמעותי מפעילות פריגו היא אספקה של תרופות גנריות ללא מרשם תחת המותגים של רשתות קמעונות. מיילן מתמקדת בייצור תרופות גנריות, בעיקר תרופות מרשם הנמכרות בעיקר לבתי חולים ובתי מרקחת. לגבי הטיעונים של קורי על אסטרטגיית פריגו, אמר יו"ר ומנכ"ל החברה ג'ו פאפא: "הצמיחה האורגנית שלנו גבוהה, ואנחנו לא תלויים ברכישות ובמיזוגים כדי לצמוח. למשל, השקה של תרופות גנריות חדשות ושיווקן היא אחד ממנועי הצמיחה שלנו".

יו"ר מיילן רוברט קורי, במסיבת עיתונאים שערך בארץ לרגל רישום מניית החברה בבורסה הישראלית
רוברט קורי צילום: עופר וקנין

כדי לנסות ולהדוף את הצעת הרכש העוינת של מיילן, הכריזה פריגו לפני שלושה שבועות על תוכנית חלופית. התוכנית כוללת רכישה חוזרת של מניות ב-2 מיליארד דולר, שמתוכם 500 מיליון דולר יבוצעו עוד ב-2015. הרכישה תגדיל את הרווח הצפוי למניה בשנה הבאה, שעל פי תחזית החברה יגיע ל-9.3 דולר למניה. כדי להגדיל את הרווח למניה תקטין פריגו את מספר עובדי החברה ב-800 – 6% מכוח העבודה של החברה. כמו כן, פריגו החלה בצעדים למכור את עסקי הויטמינים המינרלים ותוספי המזון של החברה שסבלו בשנים האחרונות מירידה חדה ברווחיות והציגו תשואה להון המושקע שנמוכה מהרף המינימאלי שנדרש על ידי הנהלת החברה. פריגו צופה שמכירת עסקים אלו תגדיל את הרווח התפעולי של החברה ב-35 מיליון דולר לשנה.

כחלק ממהלכי השכנוע בימים האחרונים, טענו במיילן כי אם לא תתקבל הצעת הרכש, מניית פריגו תיפול. הטענה נועדה כדי לשקף למשקיעים את אטרקטיביות ההצעה. לפי ניתוח שערכה מיילן, מחיר מניית פריגו נמצא ברמתו הנוכחית בגלל הצעת הרכש, ואם היא לא תתקבל המחיר יפול ב-25 דולר, בדומה לירידות שנרשמו באחרונה במגזר הפארמה. מנגד, פריגו טוענת כי מניית החברה נסחרת בדרך כלל במכפילים גבוהים יותר בהשוואה למניות של חברות פארמה נוספות, מכיוון שהחברה מוטת צרכנות.

מפריגו נמסר: "בעלי המניות הביעו היום ביטחון באסטרטגיה ארוכת הטווח של פריגו, ובתוכניות שהציגה ההנהלה לעתיד. על אף התנודתיות במניה בתקופה האחרונה אנחנו בטוחים שמחיר המניה הנוכחי הוא הזדמנות. זאת, מכיוון שהחברה נסחרת במכפיל 15, כשבדרך כלל החברה נסחרת במכפיל 20. אנחנו מתכוונים להתחיל באופן מיידי ביישום הצעדים עליהם הודענו באוקטובר".

בפריגו התייחסו גם ספציפית לישראל וכתבו: "אנחנו מודים לבעלי המניות שלנו בישראל, שמהווים חלק חשוב מאוד מבסיס בעלי המניות של החברה. המחויבות שלנו לישראל ולפעילות שלנו במדינה נשארה איתנה, ואנחנו מצפים לראות צמיחה בעסקים שלנו, בישראל ומסביב לעולם, בהתאם לתוכנית האסטרטגית שלנו".

יו"ר מיילן רוברט קורי הגיב לכשלון הצעת הרכש: "כמו שאמרנו בעבר, ראינו את פריגו כהזדמנות ייחודית, אבל אנחנו לא חייבים אותה בשביל ההצלחה של מיילן בעתיד. עם מבנה פיננסי טוב כולל יחס חוב/EBITDA של 2, והמיומנות שלנו בזיהוי של נכסים אטרקטיביים, שחלקם כבר איתרנו, אנחנו ממוצבים היטב כדי להוציא לפועל את האסטרטגיה שלנו. עם ההזדמנויות והפוטנציאל שיש מחוץ לחברה, ביחד עם הצמיחה האורגנית החזקה שלנו, אני בטוח שנישאר מובילים בתעשייה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום