כך מעודדת המדינה את הנוער להיות נאמן לכיל

בספר המדע והטכנולוגיה של כיתה ה' שראה אור לראשונה בשנת 2008 מופיע העמוד הבא: "משאבי ים המלח ברכה לכלכלה"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

כיל היא חברה ציבורית שנמצאת בשליטת איש העסקים עידן עופר. ככזאת היא אמורה להניב לעופר רווח מפעולותיה. כבעל השליטה, עופר בוחן כל פעולה של החברה תחת משקפיים רווחיות. לא פעם התבטאו מנהלי כיל כי כל השקעה של החברה צריכה לעמוד בסטנדרטים גבוהים של רווחיות. אחרת הם לא יבצעו את ההשקעה.

לכאורה מה שכתבנו עד כאן אינו שונה מכל תפישת עולם של חברה עסקית. ואולם מתברר כי משרד החינוך אינו רואה זאת כך. בספר המדע והטכנולוגיה של כיתה ה' שראה אור לראשונה בשנת 2008 מופיע העמוד הבא, שבו מכריזה כותרת אדומה: "משאבי ים המלח ברכה לכלכלה".

בהמשך העמוד מתוארים מפעלי ים המלח ופעולותיהם. כנראה שכותבי הספר לא ידעו כי מפעלי ים המלח נמצאים בבעלות כיל. וככאלה הם בבעלותו של עידן עופר ולא בבעלות המדינה.

אותם כותבים מתארים את הפעיליות של מפעלי ים המלח: ברום, מלח בישול מגנזיום. הם גם מציינים כי "חלק גדול מחומרים אלה מיוצאים למדינות העולם. החומרים המיוצאים מכניסים לקופת המדינה כסף רב".

עד לא מזמן כיל נהנתה מתשלומי מסים נמוכים על אוצרות הטבע שבהם היא סוחרת. למען הדיוק 5%-10% תמלוגים. רק עכשיו עם הקמת ועדת ששינסקי 2 היא נדרשת לשלם מס גבוה יותר.

אם לא די בכך נכתב בהמשך: "הקמת המפעלים הביאה לפיתוח ולהקמה של יישובים באזור ים המלח והנגב ולפיתוח של כבישים ושירותים. המפעלים משכו אליהם עובדים רבים שבאו עם משפחותיהם והשתקעו באזור על אף האקלים הקשה. בעקבותיהם הגיעו גם בעלי מקצועות אחרים וכך צמחו באזור ערים ועיירות שרבים מתושביהן מועסקים במפעלי ים המלח".

כלומר הנגב פורח בזכות מפעלי ים המלח. אותה חברה פרטית שאך לא מזמן הודיעה בכנסת כי תפסיק להשקיע בישראל ותחפש השקעות אחרות בחו"ל. לאחר מכן נדרשים התלמידים להשיב על איזו תרומה מביאים מפעלי ים המלח למדינת ישראל.

כך מחנך משרד החינוך את התלמידים כי בזכות כיל (חברה של איש עסקים) הופרח הנגב - ואם חס וחלילה נפגע בו (למשל על ידי הטלת מס) זה יוביל לפגיעה בנגב. וזאת מבלי להזכיר ולו פעם אחת כי מדובר בחברה עסקית ולא בחברה בבעלות המדינה.

נראה שמנכ"ל כיל ניר גלעד היה שמח מאוד להיתקל בספר הלימוד על מנת להוכיח את איומיו כלפי חברי הכנסת בדיוני ועדת ששינסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker