האם יש הצדקה לתמחור החסר של הבינלאומי

מניית הבינלאומי מפגינה ב-2015 את הביצועים הגרועים ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים ■ ברבעון השלישי של 2015 ירדה מניית הבינלאומי בכ-9.5%, והבנק השיל משוויו כ-500 מיליון שקל ■ למה חלה הירידה, על מי תשפיע והאם יש גם צד חיובי?

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית הבנק הבינלאומי, החמישי בגודלו במערכת הבנקאות, ירדה מתחילת השנה בכ-1.6%, והבנק נסחר במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של של כ-4.88 מיליארד שקל. שווי זה מגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.7. מבין חמשת הבנקים הגדולים רק דיסקונט נסחר לפי מכפיל הון נמוך יותר - כ-0.59.

השווי הנוכחי של הבינלאומי, הנמצא בשליטת צדיק בינו, מציב אותו במקום ה-25 והאחרון במדד ת"א 25; שווי זה נמוך בכמיליארד שקל מהשווי שלפיו נסחרת כיום חברה נוספת של בינו הנמצאת במדד ת"א 25 - פז נפט.

צדיק בינו
צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

מניית הבינלאומי מפגינה ב-2015 את הביצועים הגרועים ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות ודיסקונט. כמו כן המניה מציגה תשואת חסר של כ-8.5% לעומת מדד ת"א 25. גם בשלוש השנים האחרונות הפגינה מניית הבינלאומי את הביצועים החלשים ביותר מבין חמשת הבנקים.

הבינלאומי הציג במחצית הראשונה של 2015 רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 243 מיליון שקל - ירידה של כ-10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הרווח של הבינלאומי גילם תשואה על ההון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 7.2% - התשואה הנמוכה ביותר מבין חמשת הגדולים שהציגו במחצית הראשונה תשואה על ההון של 8%–13%.

הרווח הנקי של הבינלאומי הושפע לרעה מהריבית האפסית שפגעה בהכנסות הריבית נטו. עד לשנה האחרונה הציג הבינלאומי צמיחה נמוכה במתן האשראי הצרכני ומשכנתאות. ברבעון השני הציג הבנק מרווח פיננסי נמוך של 1.73% ויחס יעילות נמוך של כ-76%. תוצאות הבינלאומי הושפעו לרעה גם מהאינפלציה הנמוכה ומההוצאות בגין מיזוג של U־בנק עם הבינלאומי, והבנק עתיד להציג תוצאות חלשות גם ברבעון השלישי של 2015.

מנהל מחלקת המחקר של בית ההשקעות אקסלנס, מיכה גולדברג, אמר כי להערכתו, הבינלאומי יציג ברבעון השלישי רווח נקי של כ-109 מיליון שקל בלבד - רווח המייצג תשואה להון חלשה של כ-6.1%. לדבריו, הבינלאומי הוא הנפגע העיקרי מבין הבנקים עקב חשיפתו הגבוהה לאשראי שניתן לגד זאבי וריבית הפיגורים שעליו לשלם בעקבות פסיקת העליון שניתנה באחרונה.

ברבעון השלישי של 2015 ירדה מניית הבינלאומי בכ-9.5%, והבנק השיל משוויו כ-500 מיליון שקל. ירידה זו תשפיע לרעה גם על הדו"חות של דיסקונט שעדיין מחזיק בכ–10% מהבינלאומי. גם בית ההשקעות אלטשולר שחם, שרכש בפברואר האחרון מדיסקונט כ-4.5% מהבינלאומי תמורת כ-225 מיליון שקל, עדיין לא רווה נחת מהשקעה זו.

הבינלאומי נחשב הבנק השמרני ביותר במערכת בשל האסטרטגיה שהתווה בינו מאז רכש אותו ב-2003 לפי מכפיל הון של כ-0.5. בינו הפך את הבנק מנועז ביותר במערכת לדפנסיבי ביותר. הבינלאומי המשיך במחצית הראשונה של 2015 לשמור על תיק אשראי מהטובים במערכת עם שיעור הוצאה להפסדי אשראי נמוך של 0.07% מתיק האשראי. ואולם בתקופה זו, שבה גם ארבעת הבנקים הגדולים הציגו שיעורים נמוכים של עד 0.2% בהוצאות להפסדי אשראי, היתרון של הבינלאומי בסעיף זה התקזז.

למרות ההשפעות השליליות, הבינלאומי נהנה מהלימות ההון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) הגבוהה במערכת שהגיעה בסוף יוני ל–9.71%. לפיכך, הבנק יכול לחלק 40%-50% מהרווח הנקי כדיווידנד לבעלי המניות - השיעור הגבוה ביותר במערכת - וגם להמשיך ולצמוח בתיק האשראי.

בהתחשב בכך שהחל ב–2016 התשואה על ההון של הבינלאומי תעלה ב-0.8%, לנוכח ההפסקה של הפחתת המוניטין בגין רכישת בנק אוצר החייל, ייתכן שתשואה שנתית על ההון של כ-8% יכולה להיחשב כמו השקעה באג"ח משופרות עם תוספת, לעומת מה שמציע כיום שוק האג"ח הקונצרניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker