הבורסה חוסמת את הזרות: לא תכלול חברת חדשות במדדי המניות

הצעת הבורסה תעלה לאישור הדירקטוריון בעוד כשבוע, ותהיה רלוונטית רק עד לרפורמה המתוכננת במדדי המניות ■ חברות עם זיקה ישראלית ייכנסו למדדים, אך הבורסה טרם קבעה הגדרות מדויקות

עמרי זרחוביץ'

הבורסה בתל אביב החליטה לאפשר כניסה של מניות זרות רק אם יש להן זיקה ישראלית. ההצעה של הנהלת הבורסה תעלה לאישור הדירקטוריון בישיבה שתיערך ב-19 בנובמבר. ההצעה רלוונטית לחברות שיירשמו למסחר בתל אביב החל מה-22 בנובמבר. 

מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט
מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארטצילום: אייל טואג

הבורסה ציינה כי ההצעה בתוקף עד שתתבצע רפורמה במדדי המניות, שצפויה לעלות גם היא לאישור הדירקטוריון בקרוב. הבורסה לא עידכנה מה הההגדרה המדויקת של זיקה ישראלית, והיא תצטרך לגבש זאת עד לישיבת הדירקטוריון. ההגדרה הרחבה צפויה לבחון האם לב פעילות החברה נמצא בישראל. כך למשל, אמדוקס, שרשומה כחברה אמריקאית, היא בעלת זיקה לישראל מכיוון שמרכז הפיתוח שלה וההנהלה שלה יושבים בישראל.

החלטת הבורסה מגיעה לאחר ביקורת רבה שנמתחה עליה מכיוון שחברות זרות שמגיעות לישראל ונכללות במדדים, עלולות לפגוע במשקיעים המקומיים שמחויבים להשקיע במניות אלו מכורח השתייכותן למדדים. החברות הזרות, שנחשבות לעתים לחברות גדולות במונחים של השוק המקומי, נחשבות לחברות קטנות בארה"ב, וחלקן רושמות תוצאות חלשות. הדוגמא הרלוונטית היא חברת מנקיינד, שאיבדה בבורסה בתל אביב למעלה מ-30% בשלושת ימי המסחר האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker